Helsinky 11. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Antti H’m’l’inen/Lehtikuva)
Len deň potom, čo Maďarsko ako jedna z posledných krajín odhlasovala vstup Fínska do NATO, jej Fíni vrazili nôž do chrbta. Podľa predsedu maďarského parlamentu, Fíni bodli Maďarsko do chrbta pri prvej možnej príležitosti. Severská krajina sa pripojila k žalobe proti Maďarsku deň po tom, ako maďarský parlament schválil jej členstvo v NATO
László Kövér ostro kritizoval Fínov v Bayer Show: „Po tom, čo maďarský parlament schválil členstvo Fínov v NATO, sa severská krajina na druhý deň pridala k žalobe, ktorú proti Maďarsku podala Európska komisia kvôli zákonu o ochrane detí.”
Európska komisia prvýkrát žaluje členský štát za porušenie základných európskych hodnôt. Ide o zákon, ktorý zakazuje zobrazovať LGBTI+ ľudí v médiách. Na stranu EÚ sa sľúbilo pridať štrnásť členských krajín. Tieto hodnoty malo Maďarsko vraj porušiť, keď k zákonu o ochrane detí pred pedofíliou na poslednú chvíľu pridalo pozmeňovací návrh, ktorý zakázal zobrazovanie LGBTI+ ľudí a tém v médiách.
Maďarský zákon z roku 2011 výslovne zakazuje zobrazovať a propagovať homosexualitu a zmenu pohlavia v školách, kde sa učia deti. Takáto propagácia je zakázaná aj v televíznych reklamách, ku ktorým majú deti prístup.
Na sociálnej sieti sa k maďarskému zákonu vyjadril aj šéf českej diplomacie Jan Lipavský, ktorý vyjadril ľútosť nad tým, že Česko sa nepridá k žalobe EÚ proti “maďarskému anti-LGBTQI+ zákonu.
“Mrzí ma, že sa Česko nepripojí k európskej žalobe proti maďarskému anti-LGBTQI+ zákonu. My v Pirátskej strane sa však v tejto záležitosti nemienime vzdať. Deti neohrozuje vidieť také postavy v TV či v knižkách. Ohrozuje ich umelé vzbudzovanie nenávisti alebo zatajovanie informácií,” napísal Lipavský.
Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer českému ministrovi na sociálnej sieti odkázal: „Ruky preč od maďarských detí!”
„To, čo sa deje v českých škôlkach a školách, je záležitosťou Čechov, mňa do toho nič. Nie je ma nič ani do toho, ako Jan Lipavský vychováva svoje dieťa – ak nejaké má,” reagoval Menczer.
Dodal zároveň, že deti sú zraniteľné, nevedia sa ochrániť samy, preto je potrebné chrániť ich pred LGBTQ propagandou a pedofilmi zákonom.
Jediné členské krajiny, ktoré v reakcii na tento zákon Maďarsko oficiálne neskritizovali, boli Slovensko, Poľsko, Česko, Chorvátsko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.
Na pripojenie sa Slovenska k žalobe Maďarska za zákon, verejne vyzývala strana SaS.
„Slovensko by sa malo pripojiť k žalobe Európskej komisie proti Maďarsku pre prijatie zákona proti LGBTI+ ľuďom,” vyzvala líderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková.
Strana uviedla, že sa vláda nemôže tváriť ako demokratická, pokiaľ „ticho” toleruje porušovanie ľudských práv v susednom štáte na základe orientácie. Niektorí politici sa snažia ísť „maďarskou cestou” a ľudské práva LGBTI+ ľudí tým chcú ešte viac obmedzovať. Kolíková taktiež podotkla, že maďarská vláda sa pri tom zákone zjavne inšpirovala v Kremli.