Bratislava 16. apríla 2023 (HSP/Foto: Pixabay)
Po zachytení ukrajinskej kontaminovanej kukurice i obilia v Maďarsku, kde sa našli toxíny a GMO, sa ukrajinská kontaminovaná pšenica objavila i na Slovensku. V mlyne v Kolárove bolo v šarži obilia z Ukrajiny (1500 ton) objavené zvýšené množstvo pesticídu, ktorý je v EÚ zakázaný a má negatívne účinky na ľudské zdravie. Najnovšie sa k problémovým agropotravinám z Ukrajiny postavilo čelom Poľsko, ktoré už nariadilo zákaz dovozu ukrajinských obilnín, ale aj dovoz mlieka, vajec, mäsa či medu. K Poľsku sa pridalo aj Maďarsko a vydalo zákaz dovozu agrokomodít i potravín z Ukrajiny. Slovensko však stále mlčí
„V záujme ochrany ľudského života a zdravia”. Tak znie odôvodnenie promptného zákazu na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov na územie Poľska. Nariadenie o zákaze dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny bolo zverejnené v časopise Journal of Laws. O jej vydaní už skôr informoval poľský minister rozvoja a technológie Waldemar Buda. Poliaci uviedli dlhý zoznam ukrajinských produktov, ktoré nateraz dostávajú v Poľsku stopku. Zákaz dovozu má platiť do 30. júna, kým sa nerozhodne, čo ďalej. Zákaz okrem iných faktorov vyvolala aj prítomnosť pesticídov. ktoré sa zistili v pšenici dovezenej z Ukrajiny.
Bolo oznámené, že „členovia Rady ministrov, ktorým predsedal premiér Mateusz Morawiecki, diskutovali o možných riešeniach a formálnych opatreniach, ktoré môže Poľsko podniknúť na ochranu poľských farmárov a spotrebiteľov.” Zvažovali sa aj prípadné kroky ohľadom stabilizácie poľnohospodárskeho trhu.
Poľsko v prijatom nariadení uviedlo, že „do 30. júna 2023 sa ustanovuje zákaz dovozu výrobkov s pôvodom na území Ukrajiny alebo dovezených z územia Ukrajiny na územie Poľskej republiky, pokiaľ sa jedná o výrobky uvedené v prílohe k nariadeniu”.
Podľa prílohy nariadenia sa zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny do Poľska vzťahuje na: obilie, cukor, sušené krmivo, semená, chmeľ, ľan a konope, ovocie a zeleninu, spracované produkty z ovocia a zeleniny, víno, hovädzie mäso a teľacie mäso, mlieko a mliečne výrobky, bravčové, baranie a kozie mäso, vajcia, hydinové mäso, etylalkohol poľnohospodárskeho pôvodu, včelie produkty a iné produkty.
Poľský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Robert Telus zodpovedal aj otázku, či je zákaz dovozu niektorých tovarov z Ukrajiny v súlade s právom EÚ. Podľa ministra, Európska únia má určité vlastné nariadenia, ale pre Poliakov sú záujmy poľských farmárov a zdravie obyvateľov dôležitejšie ako niektoré malé ustanovenia Európskej únie.
Podobné nariadenie ako v Poľsku, prijala aj maďarská vláda, ktorá dočasne zakazuje dovoz obilia a olejnín s pôvodom alebo z Ukrajiny, ako aj niekoľkých ďalších poľnohospodárskych produktov do Maďarska. Toto rozhodnutie oznámil maďarský minister pôdohospodárstva István Nagy.
Šéf rezortu vysvetlil, že pokračovanie súčasných trhových procesov by spôsobilo maďarskému poľnohospodárstvu také vážne škody, že je potrebné prijať mimoriadne opatrenia na ich zastavenie.
Maďarský portál portfolio-hu uvádza, že ukrajinské poľnohospodárstvo pracuje s výrobnými postupmi, ktoré už nie sú v Európskej únii povolené, čoho dôsledkom sú aj extrémne nízke výrobné náklady, má na európskom trhu plné možnosti bezcolného a voľného obchodu.
Okrem obilia a olejnín, začala Ukrajina vyvážať aj hydinu, vajcia a med v takom množstve, že tento vývoz znemožnil domácim i stredoeurópskym farmárom predaj ich vlastnej produkcie, uvádza portfolio-hu.
Na Slovensku sa po kauze kontaminovanej ukrajinskej pšenice nebezpečným pesticídom, ktorá sa objavila v slovenskom mlyne na ďalšie spracovanie, aktuálne nič nedeje. Okrem ohrozenia zdravia obyvateľstva dovozom agroproduktov z Ukrajiny (napríklad aj v ukrajinskom mede sa objavili sporadicky v minulosti zostatky antibiotík – na Slovensku je liečba včiel antibiotikami zakázaná), hlásia problémy aj samotní slovenskí farmári. Tí majú plné sýpky obilia a lacná ukrajinská pšenica im spôsobuje už teraz státisícové škody.
A čo na zodpovední na Slovensku? Ticho po pěšině…