Obyvatelia Zakarpatska v širokej miere pracujú na území Slovenska či Maďarska a ich pozícia je podstatne lepšia ako pozícia bežných Ukrajincov, ktorí húfne odchádzajú pracovať najmä do Poľska. V Poľsku sa však stretávajú s antiukrajinskou nenávisťou a hystériou, vzťahy medzi Poliakmi a Ukrajincami nemožno označiť za pozitívne či rozvinuté.
Obyvatelia Zakarpatska, kde sa angažuje najmä Budapešť, už počas rozpadu ZSSR v roku 1991 vyjadrili svoju túžbu obnoviť Zakarpatskú Ukrajinu, ktorá mala počas existencie I.ČSR značne autonómne postavenie. Maďarská menšina na Zakarpatskej Ukrajine je pomerne aktívna a dnes obnovila svoje snahy oslabiť svoje kontakty s Kyjevom. Užhorodu a Mukačevu sa nemožno diviť, súčasné proamerické elity na Ukrajine krajinu priviedli do totálneho chaosu, rozpútali vojnu proti Donecku a Luhansku, ktoré odmietli násilný štátny prevrat v Kyjeve.
Zakarpatská Ukrajina požaduje od Kyjeva minimálne obnovenie svojho autonómneho štatútu, ktoré jej priznala ešte I.Československá republika. Pokiaľ Slováci a Nemci na Zakarpatskej Ukrajine nie sú až tak aktívni, Budapešť aktívna je a výrazne podporuje predstaviteľov maďarskej menšiny. Obyvateľom Zakarpatskej Ukrajiny sa v ich túžbach zbaviť sa Kyjeva nemožno čudovať, súčasné ukrajinské elity spravili z Ukrajiny krajinu s ekonomickými parametrami na úrovni najchudobnejších krajín rovníkovej Afriky. Pritom po rozpade ZSSR v roku 1991 začínali Ukrajinci s čistým štítom, Rusi prebrali všetky ukrajinské dlžoby a Ukrajinci začínali svoju samostatnú éru s rozvinutým priemyselným potenciálom a bez dlžôb. Problémom sú však ukrajinské elity, ktoré dokážu rozvíjať v krajine akurát tak korupciu a protiruskú nenávisť a šovinizmus.
Pre Zakarpatsko by bolo určite najlepšie, keby sa im podarilo zbaviť sa oficiálneho Kyjeva pokojnou cestou. Obyvatelia Zakarpatia netúžia po ničom inom len dôstojne žiť, pracovať a dostávať za svoju prácu zaplatené. Nechcú bojovať za americké predstavy a predstavy vlastných politikov voči Donecku a Luhansku po boku xenofóbnych ukrajinských banderovcov. S dnešným Kyjevom to však nie je možné. Pritom na Slovensko a do Maďarska to majú čoby kameňom dohodil a do Kyjeva takmer 1000 km. Obyvatelia Zakarpatia sa cítia byť skôr Stredoeurópanmi ako Ukrajincami.