Analytici tieto voľby označujú za svojrázne referendum o nezávislosti. V novembri 2014 sa za osamostatnenie Katalánska od Španielska vyslovilo sa viac ako 80 percent obyvateľov Katalánska. Viaceré inštitúcie a politici varujú Kataláncov: ak sa osamostatnite, bude zle!
Vedenie Španielskej národnej banky poukazuje na to, že samostatnosť bude mať katastrofálne následky pre celé Katalánsko. Varuje, že v prípade samostatnosti bude kontrolovať pohyb kapitálu v celom Katalánsku, účty občanov a spoločností môžu byť zmrazené a samotné Katalánsko automaticky vypadne z eurozóny. Po týchto výstrahách Národnej banky dve najväčšie katalánske banky pohrozili, že zmenia svoje sídla a presťahujú do zahraničia, ak si obyvatelia Katalánska zvolia nezávislosť…
Zosilňuje sa tlak aj zo strany európskych lídrov. Napríklad, britský premiér David Cameron pohrozil, že Katalánsko sa bude musieť postaviť až na samotný koniec poradovníka čakateľov na vstup do Európskej únie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová pripomenula, že v Európskej únii platia určité pravidla hry, ktoré všetci hráči musia dodržiavať. Ak niekto mieni hrať po svojom, bude potrestaný.
Sú však politici, ekonómovia a analytici, ktorí sú presvedčení, že v prípade samostatnosti Katalánsko iba vyhrá. Poukazujú na to, že Madrid robí to isté, čo aj Londýn a všetkými možnými spôsobmi prekáža tomu, aby sa osamostatnila tá alebo iná časť štátu. Experti však prízvukujú, že Katalánci sú lepšie pripravení ako na boj o samostatnosť, tak aj na prežitie počas prvých – tých najťažších rokov samostatnosti.
Pripomínajú aj niektoré zaujímavé čísla. Katalánsko vytvára až 19 percent HDP celého Španielska, zabezpečuje 20% daní a 26% španielskeho exportu. Naopak zo štátneho rozpočtu sem plynie iba 11% finančných prostriedkov, čo je zjavný nepomer. Preto prívrženci samostatnosti Katalánska sú presvedčení, že hospodárska situácia v novom samostatnom štáte by bola oveľa lepšia ako v súčasnosti.
V ostatných dňoch v Španielsku v súvislosti s otázkou samostatnosti Katalánska vypuklo niekoľko hlučných škandálov. Španielsky minister športu Miguel Cardenal napríklad tvrdo kritizoval výroky hlavného trénera slávneho nemeckého klubu – Bavarie Mníchov Josepa Guardiolu. Katalánsky tréner otvorene podporil ideu samostatnosti Katalánska a vyzval obyvateľov regiónu, aby hlasovali za jeho samostatnosť.
V júli tohto roka 44-ročný Guardiola sa dostal na volebný zoznam Demokratickej konvergencie Katalánska /Convergència Democràtica de Catalunya/, ktorá žiada odčlenenie Katalánska od Španielska. Josep Guardiola väčšiu časť svojej futbalovej kariéry – ako hráč a tréner – venoval slávnej Barcelone. Od r. 2013 trénuje mníchovskú Bavariu.
Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť tu: