Bratislava 4. decembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Kým koalícia bojuje o udržanie parlamentnej väčšiny, Šimečka deklaruje pripravenosť prevziať moc po predčasných voľbách. Zahraničné médiá hrajú práve jeho pesničku…
Maďarský portál Mandiner prišiel so zaujímavým článkom. Dali mu nadpis „Ficovo vládnutie sa dostalo do problémov.“ A hneď dodávajú, že kým sa predseda vlády trápi so zachovaním potrebného počtu poslancov, Šimečka vyzýva k predčasným voľbám.
Kde naši maďarskí kolegovia prišli k týmto myšlienkam?
Odpoveď sa nachádza na stránkach portálu Euractiv. Ten prišiel s témou prvý. Článok v angličtine má titulok „Slovenský opozičný líder je ochotný diskutovať o predčasných voľbách.“ Pod tým sa nachádza veľká fotka na tribúnach rečniaceho Michala Šimečku.
Aké prekvapenie! Žeby trošku reklamy zadarmo?
V článku sa stručne spomína, že situácia okolo poslancov od Rudolfa Huliaka viedla k súčasnému tesnému stavu. A že 76 hlasov je príliš krehké číslo. Kým však postoj koaličných strán spomína autorka článku len akoby z rýchlika, prostredníctvom výrokov Roberta Fica alebo Denisy Sakovej, Šimečkovi venuje extra priestor. Cituje jeho slová o tom, že koaličné spory nie sú dobré pre Slovensko, a že nás čakajú ťažké roky – kvôli inkompetencii tejto vlády. A že PS je pripravené rokovať o predčasných voľbách. Prirodzene…
V poslednej tretine článku sa nám Euractiv vyfarbuje na doraz. Dali totiž priestor názorom údajných odborníkov. Ktorí sú to? Máte jeden pokus uhádnuť:
Peter Weiss a Mikuláš Dzurinda! A obaja predikujú predčasné voľby.
Tiež sa smiechom chytáte za brucho nad nezávislosťou týchto „odborníkov“? Portál sa chce prezentovať ako vierohodný, tak prečo siaha po tendenčných výrokoch zašlých starých pánov?
Priestor však dostal aj Viliam Karas z KDH, ktorý zas „nevidí dôvod, aby opozícia v parlamente pomáhala koalícii.“ To je fakt „vyvážený“ článok!
Aspoň dali na samý záver priestor aj politológovi – Jozefovi Lenčovi. Ten sa pre zmenu domnieva, že scenár s predčasnými voľbami je vysoko nepravdepodobný. A dodáva jednu z možností vlády, ktorou sa vraj Robert Fico už riadil aj v minulosti: Ignorovať problém, kým ho neprekryje iný.
Je dôležité podotknúť, že portál Euractiv sa navonok hrdo prezentuje ako dôveryhodné médium. Má teda ambíciu prinášať nezávislé spravodajstvo a publicistiku. A predsa vidíme, akí sú „nezávislí“ a „objektívni“, či už vo výbere témy alebo respondentov, ako aj vo výbere momentov, na ktoré kladú dôraz. Z článku priam srší presvedčenie, že slovenská vláda je v rozklade a jeho zavŕšenie je otázkou času. Zároveň sa dozvedáme, že jediným spasiteľom z tohto marazmu je opozičný líder.
To má byť nezávislá žurnalistika?
Ale pozrime sa bližšie, ako sa Euractiv sám definuje:
Ako proeurópske médium, podporujúce európske integračné procesy a napredovanie Únie. Vraj sa stotožňujú s „bruselskou perspektívou“. Čiže jasná politická aj ideologická ukotvenosť. Zároveň však zdôrazňujú svoju snahu o transparentnosť a silnú novinársku etiku. Dokonca sú členmi iniciatívy „The Trust Project“ (Projekt dôvery), komplexného konzorcia asi stodvadsiatich spravodajských kanálov. Pri jeho založení stáli napríklad The Economist, The Globe, alebo nemecká tlačová agentúra DPA…
Myšlienka to bola pekná: Vytvoriť a dodržiavať základné „indikátory dôvery“ v médiách. Siedmym bodom z ôsmich sú tzv. „diverzné hlasy“. To znamená dať priestor všetkým zúčastneným. Ako sme však videli na príklade článku vyššie, prednostný priestor dostali politici sympatizujúci so súčasnou opozíciou. Celkovo potom text vyznel v jej prospech.
Môžeme dôverovať médiám s takýmto prístupom? Pričom od nich to potom – v dobrej viere – preberajú ďalšie zahraničné kanály, ako napríklad maďarský Mandiner?
A vraj pre nás píšu tak, aby sme si dokázali vytvoriť dobre informovaný názor…
Zaujímavé je tiež preskúmanie financovania Trust Project. Zakladateľom bol filantrop Craig Newmark, a prvým finančným podporovateľom samotný Google. Spoluzakladateľmi sú neziskovky Democracy Fund, John S. and James L. Knight Foundation a Facebook. Ale vraj práce na samotnom projekte prebiehajú nezávisle od svojich donorov.
Tak určite…
Euractiv urobil v predmetnom článku aj reklamu dvom slovenským proopozičným liberálnym médiám, ktoré nebudem menovať, ale domyslíte si ich poľahky. Podstatný je princíp; podstatné je, že vidíme, podľa čoho sa podaktorí redaktori orientujú v slovenskej politike, a v akej rovnováhe podávajú informácie.
To, že aký skreslený obraz o nás podávajú zahraničiu, ich možno ani netrápi – alebo sú naozaj presvedčení o svojej domnelej objektivite a „dôveryhodnosti“. Preto by si mala vláda rozmyslieť, či nereformuje svoje tlačové oddelenie do aktívnejšej podoby, napríklad akéhosi „mediálneho domu“, ktorý by bol – na rozdiel od verejnoprávneho telerozhlasu – prioritným oznamovateľom aktivít a výsledkov koalície. Či už tejto, alebo tej ďalšej – ktorá by si, prirodzene, priniesla vlastných pracovníkov, ale s tým by sa rátalo už pri formovaní takého orgánu, takže by nikoho nečakalo nepríjemné prekvapenie z „výmeny stráží“.
Iba samostatne činný, vláde podliehajúci komunikačný orgán s vlastnými výstupmi totiž dokáže zabezpečiť, aby sa k občanom dostávali informácie v aspoň o chlp väčšej rovnováhe.
PS: Pred uzávierkou sa k nám dostala informácia, že NR SR schválila rozpočet – aj s podporou „Huliakovcov“. Tak kde je teraz tá vládna kríza, páni Šimečka a spol.?
Prečítajte si tiež:
- Protesty Otvorenej spoločnosti – s kým vládna koalícia bojuje
- Koalícia môže vládnuť ešte dlho. Alebo aj nie ?
- Koalícia prefackala Danka