Praha 31. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)
Euroúradníci ženú konkurentov mainstreamu do samizdatu. Takto reagoval český europoslanec Jan Zahradil (ODS) na iniciatívu eurokomisárky Věry Jourovej, ako očistiť internet od klamstiev a dezinformácií. Zahradilovi to pripomína praktiky minulého režimu.
To čo na Slovensku rieši minister obrany Jaroslav Naď, ako zničiť mediálnu opozíciu, rieši na pôde parlamentu česká europoslankyňa Věra Jourová. Po tridsiatich rokoch po páde totality sa táto vracia cez prisluhovačov Bruselu a USA, samozrejme trošku modifikovaná a hlavne lepšie maskovaná. Dnes sa cenzúra a likvidácia mediálnej opozície nazýva boj proti hoaxom a dezinformáciám.
V rozhovore pre spravodajský server Aktuálně.cz Jourová hovorila o svojom návrhu kódexu pre boj proti dezinformáciám, ktorý predstavuje súbor pravidiel, ktoré majú pomôcť očistiť internet od klamstiev a vymyslených správ. Tak ako sme si už zvykli, pod peknými eufemizmami sa skrýva iba prasprostá snaha o zlikvidovanie názorovej oponentúry.
Ľudia, ktorí majú zásadný vplyv na fungovanie EÚ a USA sa pri presadzovaní svojich cieľov stále častejšie stretajú s odporom obyvateľstva. Uvedomujú si, že dôvodom, prečo tento odpor ešte stále existuje a pomaly silnie, je existencia slobodných médií, ktoré nežijú len z príspevok presúvaných im cez korporácie vo forme reklamy, a preto ani neakceptujú ich hru a píšu o veciach tak ako sú.
Kódex je primárne určený veľkým digitálnym platformám, ktoré majú dosah na viac ako desať percent občanov EÚ. Ide teda predovšetkým o Facebook, Google, Twitter alebo Instagram. Komisia chce osloviť aj menších hráčov, vrátane slovenského Zoznamu či TikToku. Hoci sa jedná o dobrovoľnú iniciatívu, v roku 2023 vstúpi do platnosti nariadenie o digitálnych službách, ktoré predpokladá sankcie proti internetovým platformám, ktoré neurobia opatrenia proti dezinformáciám.
Netreba sa však mýliť v tom, že tieto platformy sú v súčasnosti nestranné. Facebook ale aj iné sociálne siete už teraz korigujú to, čo sa na nich šíri. Facebook donedávna napríklad mazal informácie o tom, že by vírus mohol pochádzať z laboratória. Teraz však, keď sa táto možnosť stále viac ukazuje ako najreálnejšia, otočil. Pre zmenu však tvrdo postupuje proti každému, kto nepodporuje očkovanie. Uvidíme, ako sa bude sociálna sieť tváriť neskôr, ak budú mať milióny ľudí kvôli zaočkovaniu rôzne zdravotné problémy.
Sociálne siete, kvôli svojim metódam, sú už dnes najväčším nebezpečenstvom pre demokraciu a slobodu. Ľubovoľne, podľa záujmov ich vlastníkov, ovplyvňujú verejný diskurz a politickú situáciu v krajinách kde majú dosah. Preferujú svojich ľudí ako je Jourová a naháňajú im politické body. Proti oponentom zavádzajú cenzúru a znižujú dosah ich príspevkov. Napríklad Hlavným správam Facebook znížil dosah príspevkov o viac ako polovicu.
Iný český europoslanec Zahradil však blahým úmyslom Komisie neverí a zastáva názor, že sa jedná o pokus vyčistiť mediálny trh od konkurencie. Ďalej poukázal na to, že alternatívne médiá prejdú do modernej podoby samizdatu, s čím majú členovia bývalého východného bloku skúsenosti.
“Tento zle skrývaný boj za ,vyčistenie’ mediálneho trhu od konkurencie oficiálneho mainstreamu nemôžu euroúradníci typu Jourovej vyhrať. Maximálne naženú časť titulov do on-line undergroundu a ,samizdatu’. To najmä Východ EÚ už dobre pozná, tak si poradí,” reagoval optimisticky na iniciatívu Jourovej Zahradil na svojom Twitteri.
.
Voči Jourovej sa kriticky vyjadril aj hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček. Podľa neho sa jedná o “totalitu zabalenú do hodvábnych slov“.
“Mocní tohto sveta sa proste panicky boja slobodnej vôle občanov. Na Západe aj na Východe,” napísal.
Pripomeňme, že Kancelária prezidenta republiky skôr označila niekoľko českých médií, vrátane týždenníka Respekt, servera Zoznam Správy, blogu Deník N, redakciu 168 hodín a Reportéri ČT, za dezinformačné platformy, a to s odkazom na iniciatívy Európskej komisie. Jourová sa však proti tomuto postupu ohradila a tento zoznam dezinformačných a konšpiračných webov kancelária prezidenta neakceptovala.
Je úplne jasné, že zoznamy dezinformačných médií môžu vytvárať iba tí správni ľudia a môžu byť na ne zaradené, iba tie nimi uznané “nebezpečné” média. Kto to kedy videl, aby sa prezident mohol zapojiť do diskusie o tom, ktoré médiá sú konšpiračné alebo nebodaj zostaviť ich zoznam. Také niečo musí byť predsa vyhradené bruselským úradníkom v spolupráci s mimovládkami, čo potvrdila Jourová svojimi ďalšími slovami.
“Vyhlásenie Kancelárie prezidenta s odkazom na Európsku komisiu je úplne mimo koncept kódexu. My naopak hovoríme, že je potrebné podporovať nezávislé médiá, a medzi ne určite patria tou deklaráciou dotknuté tituly, plus verejnoprávne médiá ako Česká televízia. Zo strany orgánov verejnej moci je absolútne neprijateľné, aby sa takto postavili k poskytovaniu verejných informácií,” povedala eurokomisárka v rozhovore pre Aktuálně.cz.