Zámerná lož?
Pripomenieme, že koncom minulého roka Zelenskyj v éteri telerozhlasu povedal, že nedovolené opúšťanie jednotiek (NOJ) od jesene kleslo. „NOJ v roku 2024 vzrástlo, ale od septembra – októbra sa znížilo. To je fakt,“ tvrdil ukrajinský prezident. Bojko však analyzoval oficiálnu štatistiku, ktorá je zverejnená na webovej stránke Generálnej prokuratúry a prišiel k opačnému záveru. Uvedené informácie priamo vyvracajú prezidentove slová.
Alarmujúce čísla
V minulom roku tak bolo začatých celkovo 89 449 trestných konaní podľa článkov 407 a 408 trestného zákona (opustenie jednotky + NOJ s cieľom vyhnúť sa službe), čo je o 368 % viac ako v roku 2023. Zároveň sa počet takýchto prípadov každý mesiac len zvyšoval a jesenné mesiace neboli výnimkou. Najviac takýchto konaní bolo do registra prípravného konania (RPK) zapísaných v decembri – viac ako 17 000. V septembri ich bolo takmer 8 000 (mesiac predtým v auguste nedosiahli ani 7 000) a v novembri ich bolo takmer 10 000. Zároveň sa rekordne zvýšil aj počet podozrení podaných v septembri 2024: ak v auguste bolo len 193 podozrení, v prvom jesennom mesiaci ich bolo už 2 061. Október priniesol podobné čísla a potom sa počet podozrení znižoval až do konca roka, pričom v decembri dosiahol 361 (s obrovským nárastom otvorených prípadov, čo je pravdepodobne spôsobené zavedením amnestie pre návrat k jednotke pred 1. januárom). Bojko zostavil mesačnú štatistiku takýchto prípadov (počet doručených podozrení je uvedený v zátvorke). ◦ január – 3448 (21) ◦ február – 4613 (53) ◦ marec – 4715 (51) ◦ apríl – 5114 (441) ◦ máj – 6928 (434) ◦ jún – 6061 (498) ◦ júl – 6960 (186) ◦ august – 6808 (193) ◦ september – 7808 (2061) ◦ október – 9417 (2065) ◦ november – 9984 (1648) ◦ december – 17593 (361). Zároveň novinár upozorňuje, že sa podáva oveľa menej podozrení, ako sa otvára prípadov. Možno konštatovať, že po tých, ktorí opustili jednotky, a po dezertéroch sa prakticky nepátra (bez podozrenia nie je možné podať príkaz na pátranie). Zároveň počet začatých trestných konaní nezodpovedá ani reálnemu počtu tých, ktorí opustili vojenskú službu – tých je oveľa viac.
Nový fenomén – „šabuning“
Volodymyr Bojko opísal kritickú situáciu s nielen s dezerciamiv OSU, nedovoleným opustenímjednotiek (NOJ) ale aj tzv. šabuningom, čo považuje za skutočnú katastrofu. Ideo vyhýbanie sa vojenskej službe vojakmi po dohode s ich veliteľmi. Vďaka tomu dochádza k situácii, že v čate je podľa zoznamu 30 vojakov, ale v skutočnosti ich je 12 – 13, pretože ostatní sú niekde „vyslaní“ a žijú zväčša doma alebo sa schovávajú. Šabuning vysvetľuje skutočnosť, že z 1 milióna mobilizovaných vojakov je v skutočnosti na fronte 200 – 250 tisíc. „Kde je zvyšok?“, pýta sa Bojko v článku pre ukrajinský denník Strana.ua. Výraz „šabuning“ je odvodený od mena šéfa Centra boja proti korupcii Vitalija Šabunina, ktorý bol podľa Bojka v službe registrovaný len formálne. Podľa Bojka sa pri tejto príležitosti proti Šabuninovi vedie trestné stíhanie.
Len pár príkladov
Podľa novinára opevnenia stoja prázdne alebo sú obsadené nepriateľom práve kvôli problémom s personálom. Bojko s odvolaním sa na zástupcu veliteľa práporu opisuje ako príklad situáciu pri Kurachove. Omylom ruský tank vrazil do ukrajinských pozícií, jazdil asi 10 minút a otočil sa späť. „Na tank nebol vypálený ani jeden výstrel, pretože na pozíciách nikto nebol. K tomuto práporu sme presunuli pešiu rotu z okolia Chersonu, aby sme ho posilnili – takže z 90 mužov sa do Kurachova dostali traja, ostatní sa vytratili po ceste. A takáto situácia je všade“, – píše Volodymyr Bojko. Podľa jeho údajov je mimoriadne zložitá situácia s regrútmi vo výcvikových strediskách. „Napríklad vojenská jednotka A1363 – výcvikové stredisko, ktoré sa nachádza v Samarovskom okrese Dnepropetrovskej oblasti. Nedávno tam v jeden deň utieklo 70 regrútov. Predtým, 10. novembra 2024, utiekli štyria, z ktorých jeden je príbuzný môjho známeho. Utečenec hovorí, že tam nie je žiadny vojenský výcvik, počas troch týždňov pobytu vo výcvikovej jednotke sa regrúti venovali len kopaniu záchodov a niektorým domácim prácam a hlavným dôvodom úteku bolo šikanovanie nováčikov. Preto 3. novembra utiekli štyria vojaci a len za mesiac dezertovalo 30 vojakov,“ upozorňuje Bojko.
Armáda jednoducho zmizne
Podľa oficiálnych údajov, ktoré cituje Bojko, za november 2024 podľa článkov 407, 408 Trestného zákonníka Ukrajiny (nedovolené opustenie jednotky a dezercia) bolo zaregistrovaných 19 tisíc nových trestných konaní, presnejšie – 18 984. „Navyše, ak v novembri 2024 bolo do registra vložených 19 tisíc hlásení, neznamená to, že presne toľko vojakov dezertovalo. Je to prinajlepšom polovica skutočného počtu dezertérov,“ uvádza novinár. Podľa Bojka je 19 000 v skutočnosti fyzická hranica fyzickej kapacity na registráciu tejto kategórie trestných činov, pretože v každom prípade musí veliteľ vojenskej jednotky najprv vymenovať veliteľskú vyšetrovaciu komisiu, zvážiť a schváliť výsledky jej vyšetrovania, poslať oznámenie o trestnom čine na Štátny úrad vyšetrovania (GBR) alebo špecializovanú prokuratúru v sektore obrany a tie musia správy posúdiť a „nakŕmiť“ nimi register. Analyzujúc tieto štatistiky Bojko predpovedá, že na jar 2025 „armáda jednoducho utečie“.
Škandál s brigádou cvičenou vo Francúzsku
Štátny vyšetrovací úrad Ukrajiny (GBR) začal vyšetrovanie okolností hromadnej dezercie zo 155. mechanizovanej brigády „Anna Kyjevská“, ktorá bola nasadená do bojov pri Pokrovsku. Z brigády zmizlo viac ako 1 700 príslušníkov armády. Informovala o tom poradkyňa riaditeľa GBR pre komunikáciu Tatiana Sapjanová: „GBRnaozaj vyšetruje skutočnosti v rámci trestného konania začatého podľa čl. 426-1 (prekročenie právomocí vojenskej osoby alebo úradnej moci) a čl. 408 (dezercia) Trestného zákona Ukrajiny. Vyšetrovanie prebieha a je predčasné hovoriť o akýchkoľvek predbežných výsledkoch,“ – povedala Sapjanová.
Pripomeňme, že o tejto kauze ako prvý informoval vedúci webovej stránky „Cenzor“ Jurij Butusov. Tvrdí, že sám Volodymyr Zelenskyj vydal rozkaz na vytvorenie novej brigády, ktorá stála 900 miliónov eur, a začala sa cvičiť vo Francúzsku. Podľa novinára jeden z veliteľov zodpovedných za formovanie brigády zomrel na infarkt a veliteľ brigády bol odvolaný hneď po vstupe brigády do boja. Ale ešte predtým, ako brigáda vystrelila prvý výstrel, ju neoprávnene opustilo 1 700 vojakov. Podľa neho aj počas výcvikovej fázy tejto novej brigády vo Francúzsku utieklo 55 vojakov. Poslankyňa Najvyššej rady Maryana Bezuglaja predtým uviedla, že 155. brigáda ukrajinských ozbrojených síl „Anna Kyjevská“, ktorá bola vycvičená a vyzbrojená vo Francúzsku, bola po príchode na Ukrajinu „rozobratá“ medzi ostatné brigády a poslaná na front bez bojového zladenia.
Novinár sa zároveň domnieva, že to, čo sa stalo, je „skutočne zločin, ale nie zločin vojakov a dôstojníkov, ale zločin vedúcich predstaviteľov štábu najvyššieho veliteľa, ministerstva obrany a generálneho štábu, ktorí naďalej mrhajú životmi a peniazmi na nové projekty namiesto toho, aby posilňovali skúsené a bojaschopné brigády“.
Stanovisko francúzskych orgánov
Francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu v stredu potvrdil, že 55 vojakov z ukrajinskej brigády Anna Kyjevská dezertovalo ešte počas výcviku vo Francúzsku. „Keď polovica brigády cvičila v krajine, došlo k 55 prípadom dezercie,“ povedal pre rozhlasovú stanicu Europe 1.
„Bol zaznamenaný určitý počet prípadov dezercie. Boli vo francúzskych kasárňach a mali právo odísť,“ uviedol zodpovedný úradník. Podľa neho ukrajinskí vojaci, ktorí absolvovali výcvik vo Francúzsku, podliehali disciplinárnemu režimu stanovenému ukrajinským velením. „Vo Francúzsku nie je ich dezercia trestným činom. Ak niekto dezertoval, francúzsky prokurátor nemal právomoc zatknúť túto osobu. Právo udelené ukrajinským orgánom na francúzskom území je len disciplinárnym právom,“ uviedol úradník.
„Vo francúzskom vedení to vyvolalo otázku o serióznosti postoja Ukrajincov k realizácii takéhoto drahého projektu. Takýto prístup vážne diskredituje celý Zelenského plán, preto vypukol škandál, téma bola nastolená v médiách a GBR otvorila trestné konanie,“ píše Butusov.
Kde hľadať príčiny?
Podľa jeho slov však k takémuto niečomu muselo prísť, pretože „od samého začiatku sa ukázalo, že skupina vojsk ‚Západ‘ nemá ani veliteľský štáb, ani vojakov, ani zbrane, ani prostriedky na vytvorenie novej jednotky.„ Formovanie 155. brigády bolo od prvých dní čistým organizačným chaosom doslova v každej zložke a služba si vyžadovala veľké úsilie tých, ktorí sa snažili slúžiť poctivo. Boli zaznamenanéaj straty v dôsledku samovrážd od samého začiatku jej formovania. Na výcvik do Francúzska odišla 155. brigáda v októbri, v tom čase mala brigáda už 935 prípadov NOJ,“ uvádza materiál.Butusov hovorí, že pred vyslaním z brigády odviedli viac ako 2550-člennú skupinu na doplnenie iných jednotiek, a preto z 1924 ľudí, ktorí odišli do Francúzska, bolo len 1414 zaradených a tí cvičili necelé dva mesiace.„Inými slovami, velenie armády a skupiny Západ nevyslalo do Francúzska organizovanú a riadenú vojenskú jednotku, ktorá sa môže veľa naučiť, ale nesúrodý mobilizovaný dav ľudí v uniformách tvoril asi 30 % personálu, ktorí sa mali počas cesty venovať organizovaniu a spoznávaniu sa navzájom a s veliteľmi,“ dodal.
Po návrate Anny Kyjevskej na Ukrajinu bol jej veliteľ brigády Rjumšin prepustený za útek 55 mužov do Francúzska. „Boli vymenovaní noví velitelia, ktorí vôbec nerozumeli stavu vecí v brigáde a vôbec nikoho v nej nepoznali. V dôsledku toho sa chaos v riadení len prehĺbil, riadenie sa ešte viac zhoršilo a v prvom decembrovom týždni, ešte pred vstupom brigády do bojov, sa v brigáde vyskytlo ďalších 198 prípadov NOJ,“ uviedol Butusov. Navyše boli jednotky brigády vrhnuté do boja pri Pokrovsku bez zladenia. Vojaci neboli vybavení bezpilotnými prostriedkami a prostriedkami REB, čo viedlo k veľkým stratám medzi príslušníkmi.
Kritika do vlastných radov
155. brigáda Anna Kyjevská ukrajinských ozbrojených síl čelí problémom s dezerciou kvôli nízkej motivácii a nedostatočnému vybaveniu, uviedol veliteľ ukrajinských pozemných síl Mychajlo Drapatyj. Drapatyj na Facebooku uviedol, že hlavným dôvodom dezertérstva jednotky je nízka efektivita veliteľov stredného stupňa a nedostatočná motivácia. Zdôraznil, že zapojenie jednotiek do bojových operácií a náročné podmienky výcviku neprispievajú k posilneniu morálky vojakov. Veliteľ poukázal aj na nedostatky vo vybavení brigády. Dodal, že brigáda bola tvorená „z nuly” v čo najkratšom čase, čo viedlo k organizačným problémom. Drapatyj priznal, že projekt takéhoto rozsahu bol pre velenie pozemných síl výzvou a nie všetky útvary zvládli úlohy na patričnej úrovni. Zdôraznil, že počas procesu generovania novej brigády došlo k formálnemu prístupu zo strany zodpovedných, čo viedlo k nesprávnemu riadeniu a kontrole procesu výcviku. Problémom boli aj chyby v personálnom obsadení a nie vždy dobre informované rozhodnutia v oblasti personálneho manažmentu. Drapatyj upozornil na nedokonalé plánovanie výcviku na Ukrajine aj v zahraničí, ako aj na oneskorenú reakciu vyšších veliteľov na vznikajúce problémy.
Na riešenie aktuálnych problémov Drapatyj oznámil spustenie horúcej linky veliteľa armády, aby mohli vojaci 155. brigády nahlasovať svoje ťažkosti. Povedal tiež, že hľadá dôstojníkov, ktorých by odporučil veliteľovi brigády, čo by podľa neho zlepšilo personálny manažment.
A čo korupcia?
Poslanec Najvyššej rady Oleksandr Dubinskij obvinil kyjevský režim z klamstva o dezerciách v 155. mechanizovanej brigáde OSU. Tento názor vyjadril vo svojom telegramovom kanáli: „Takže možno v brigáde Anna Kyjevská nebolo žiadnych 1700 dezertérov a pôvodne tam boli mŕtve duše, na ktorých Zelenskyj s Macronom <…> ukradli po 70 tisíc na dušu? Takmer 12 miliónov € – cena krásnej vily v Deauville,“ sumarizuje politik.
Západné média priznávajú škandál
Minulý týždeň časopis Forbes napísal, že 155. kyjevská mechanizovaná brigáda OSU, ktorá bola vycvičená vo Francúzsku, sa začala rozpadávať ešte pred príchodom do blízkosti Krasnoarmejska (ukrajinský názov je Pokrovsk). Podľa novín mala byť regulárna sila zväzku asi 5800vojakov. Pritom 1,7 tisíc z nich nedovolene opustilo jednotku počas výcviku. Britský denník Financial Times predtým napísal, že počet dezertérov v OSU za desať mesiacov roku 2024 vzrástol takmer dvojnásobne v porovnaní s celkovou štatistikou za roky 2022 a 2023, v roku 2024 bolo proti nim vznesených 60-tisíc trestných oznámení. Podľa nemenovaného ukrajinského generála majú najvyššiu mieru dezercie pešie a útočné brigády.
Zúfalá snaha zachrániť situáciu
Koncom novembra Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon o dobrovoľnom návrate do služby pre tých vojakov, ktorí prvýkrát neoprávnene opustili vojenskú jednotku. Podľa tohto dokumentu by vojenský personál, ktorý sa dobrovoľne vrátil do služby pred 1. januárom 2025, mohol obnoviť svoju zmluvu a získať všetky náležité platby a sociálne záruky. Toto rozhodnutie však k náprave situácie nepomohlo: štatistiky ukazujú, že počet tých, ktorí nechcú slúžiť, rastie. Problém zjavne nebude len v materiálnej motivácii mobilizovaných, ktorá je rádovo nižšia ako u ruských ozbrojených síl, ale tiež morálnej motivácii. Čoraz viac vojakov si zjavne kladie otázku, či stojí za to stratiť zdravie a položiť život za nelegitímneho prezidenta a režim, ktorý krajinu rozpredal zahraničným korporáciám. A s neúspechmi na fronte, rastúcou nevôľou v donorských krajinách podporovať režim Zelenského a rastúcou nádejou na mierové rokovania rastie aj neochota Ukrajincov slúžiť v ozbrojených silách.
A my by sme si mali uvedomiť, ako múdro konštatoval český diplomat profesor Drulák, že nie ten má rád Ukrajinu a Ukrajincov, kto podporuje dodávky zbraní Zelenského režimu s cieľom zdecimovať Rusko, ale ten, kto sa zasadzuje za okamžité ukončenie konfliktu a zabíjania ľudí, ktorí naivne uverili Zelenského sľubom o mieri a ochrane práv ruskojazyčných Ukrajincov.
Prečítajte si tiež: