Bratislava 15. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Urs Flueeler)
Konferencia bude trvať dva dni v stredisku Bürgenstock neďaleko mesta Luzern. Zelenskij je už na mieste
Celkovo vrátane Ukrajiny prídu zástupcovia 92 krajín, hoci pozvaných bolo 160. Podľa pôvodného plánu Kyjeva sa mali na samite stretnúť lídri všetkých zúčastnených krajín, ale nakoniec sa očakáva účasť len 57 prezidentov a premiérov.
Medzi najväčšími partnerskými krajinami Ukrajiny budú lídri Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Holandska a Poľska. Spojené štáty vyšlú viceprezidentku Kamalu Harrisovú.
Najväčšie krajiny “globálneho juhu” nevyslali ani jedného prvého lídra. Brazília, India, Južná Afrika, Indonézia, Izrael, Filipíny, Arabské emiráty a India vyšlú vyslancov pod úrovňou ministrov. Saudská Arábia a Turecko vyšlú ministrov zahraničných vecí.
Šéf OSN, ktorý vyšle svojho zástupcu, tiež odmietol ísť. Namiesto pápeža pricestuje aj kardinál-diplomat z Vatikánu.
Čína odmietla účasť na samite a trvala na tom, že na konferenciu malo byť pozvané Rusko. Okrem Číny sa na samite nezúčastnia ani také významné krajiny “globálneho Juhu” ako Pakistan, Egypt, Alžírsko, Vietnam, Irán a niekoľko ďalších štátov.
Nezúčastnia sa na ňom ani takí členovia Spoločenstva nezávislých štátov ako Kazachstan, Azerbajdžan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Bielorusko.
Už teraz je oficiálne známe, že o kľúčových otázkach – zastavení vojny a budúcom usporiadaní sveta – sa na samite vôbec nebude diskutovať. Keďže sa zdá, že v tejto otázke medzi účastníkmi neexistuje konsenzus (Zelenského formulu, ktorá predpokladá stiahnutie ruských vojsk k hraniciam z roku 1991 a reparácie z nich, spochybňujú mnohé krajiny, ktoré na stretnutie vyslali svojich zástupcov).
Kyjev preto na programe samitu uviedol len jadrovú a potravinovú bezpečnosť a návrat väzňov a deportovaných. Zrejme ide o témy, okolo ktorých Zelenskyj plánuje získať súhlas väčšiny delegátov.
Je však zrejmé, že akékoľvek rozhodnutia samitu, na ktoré Rusko nebude pozvané, bude so stopercentnou pravdepodobnosťou ignorovať. Ak takéto rozhodnutia vôbec budú nasledovať.
Inými slovami, už teraz je každému jasné, že podujatie sa môže dostať “mimo koľajníc”. A hostiteľ summitu, Švajčiarsko, už pripravuje plány na druhý summit, na ktorý by podľa jeho názoru malo byť Rusko pozvané.
Nie je však známe, či s tým Ukrajina súhlasí. Súdiac podľa Zelenského slov Kyjev plánuje najprv sformulovať diplomatické “ultimátum” pre Moskvu, ktoré predloží v mene “svetovej väčšiny” zhromaždenej na samite.
Po tom, ako Ruská federácia takéto ultimátum pravdepodobne odmietne, Ukrajina zintenzívni rétoriku, že Moskva je neschopná a že je potrebné zvýšiť dodávky zbraní pre AFU.
To je pôvodná myšlienka samitu. Uvidíme však, ako to nakoniec dopadne a či sa podarí sformulovať nejaké konkrétne tézy, ktoré by bolo možné “predložiť” Rusku.
Na samite sa zúčastnia také spriatelené krajiny ako India, Turecko, Brazília, Maďarsko a mnohé ďalšie. A tie sa môžu pokúsiť zablokovať ostré protiruské formulácie v záverečnom vyhlásení.
Prečítajte si tiež:
- Putin vymenoval podmienky mierového urovnania vzťahov s Ukrajinou
- Medvedev komentuje Putinov mierový plán