Brusel 6. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Tak už to začalo: Europoslanci nechcú Maďarsko v Schengenskej únii. Bude Slovensko ďalšie na odstrel?
Kedysi niektorí naši spoluobčania kričali „Maďari za Dunaj!“ Teraz, keď máme konečne skvelé susedské vzťahy, kričí Brusel: „Maďari za Schengen“…
Budapešť sa totiž rozhodla zmierniť vízovú povinnosť pre občanov Ruska a Bieloruska. Na zbližovanie troch štátov reagujú poslanci európskeho parlamentu, ktorí nesúhlasia s týmto krokom, informuje portál Politico. Vraj: Orbán skúša trpezlivosť EÚ…
Istá Danuše Nerudová spolu s litovským kolegom spísali výzvu, pre ktorú našli takmer sedemdesiat signatárov. Adresovali ju, prirodzene, všemohúcej komisárke von der Leynovej…
Žiadajú zvážiť zotrvanie Maďarska v schengenskom priestore, pokiaľ Orbán nezmení svoju vízovú politiku. Vraj sa do Európy dostanú ruskí špehovia, bububu…
Vy ste sa tiež tľapli po čele?
Za Slovensko podpísali výzvu Ľubica Karvašová, Ľudovít Ódor, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar. Ako ináč.
Čo znamená aktuálny Orbánov ťah na politickej šachovnici pre Slovensko? Môžeme sa aj my začať obzerať po alternatívach voči EÚ? Pretože – buďme úprimní – pri súčasnom smerovaní, postojoch a nápadoch Bruselu je otázkou času, kedy Slováci stratia trpezlivosť…
Taký Štefan Harabin anticipoval náš budúci možný odklon od západu už vo svojich vystúpeniach počas prezidentskej kampane.
Malé Slovensko, závislé na západných ekonomikách a verejných financiách vykrytých na 80% z EÚ, však nemôže len tak bezhlavo „rebelovať“. Je na mieste nazdávať sa, že aj Orbán myslel aj na desaťročie dopredu, keď začal konať, ako koná.
Premýšľajú takto, perspektívne, aj naše vládne sily?
Ostáva dúfať, že áno. Napokon, to je tá sľubovaná politika na všetky svetové strany. Komunikovať, spolupracovať, obchodovať aj s inými civilizáciami, nielen so západnou – ktorá sa nám svojimi progresívnymi úletmi vzďaľuje čoraz viac.
Samozrejme, domáci liberálny tábor, hlboko traumatizovaný minulým režimom, si nemôže túto možnosť pripustiť. Taký Tkačenko zo SME píše: „…obchod s ruským režimom je nielen morálne pochybný (to obchody bývajú, ide o mieru), ale najmä v rozpore s našimi vlastnými záujmami.“
Opak je pravdou.
Títo ľudia prosto nechápu, že svet sa pohol. Dnešné Rusko nie je Sovietsky zväz a dnešné tri štvrtiny sveta, ktoré nepatria pod kolektívny Západ, nie sú už tak celkom banánové republiky, všakže.
Stojíme na prahu nového svetového poriadku; sme svedkami pomalého, ale nezvratného nástupu multipolárneho sveta. Už sme o tom písali neraz. Západ viac nebude centrálne diktovať pravidlá, ako to robí od konca studenej vojny. Veď čo si budeme navrávať – od vôle a priazne Washingtonu závisí aj NATO aj EÚ…
Naše médiá odmietajú informovať o vývoji medzinárodného ekonomického zoskupenia BRICS – či už sú zaslepené, alebo slepo oddané falošnému a dekadentnému západu, alebo jednoducho hlúpe, nechám na vašom posúdení, milí čitatelia. Pritom podľa štatistík je zjavné, že pokiaľ ide o rast HDP, Brics už predbehlo Európsku Úniu. (BRICS má podiel 37% svetového HDP, kým EÚ iba 14%, a to rovno podľa euróspkeho zdroja: viac TU.
Ale takto to chodí, keď namiesto ekonomiky a rastúceho blahobytu pre občanov riešite toalety pre tretie pohlavie…
Tak čo, Slováci – dokedy sa budeme držať von der Leyenovej sukne?
PS: Ako ma minule správne upozornil v komentároch p. Glinský, novinársky mainstream, to nie sú „naše“ médiá, ale médiá v područí zahraničných investorov, alebo spoločností vyznávajúcich proamerickú podnikovú politiku. A tieto konglomeráty presadzujú svoje vlastné, rozhodne nie proslovenské záujmy…