Ruské média prízvukujú, že dané výroky Zacharovovej sú reakciou na vyhlásenia mnohých najvyšších politikov Ukrajiny, že „žovtoblankitné“ vojenské námorníctvo by malo zopakovať svoje „výpravy“ v Kerčskom zálive v ruských teritoriálnych vodách. Podobný postoj vyjadril samotný prezident Petro Porošenko, tajomník Rady národnej bezpečnosti Alexander Turčinov, viacerí poslanci a niektorí predstavitelia Ozbrojených síl Ukrajiny.
Zástupca ministra „pre dočasne okupované teritória“ Jurij Grymčak dokonca navrhol, aby veliteľstvo britského vojenského námorníctva poslalo do Kerčského zálivu svoju loď. Niektorí poslanci podobným spôsobom „pozývajú“ americké vojenské lode.
Na druhej strane ruské média a niektorí poslanci poukazujú na to, že vyhlásenie Zacharovovej bolo aj reakciou na nedávne vystúpenia francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorí požiadali, aby ruské námorníctvo nebránilo pohybu ukrajinských lodí v Azovskom mori a aby Moskva ihneď oslobodila zadržiavaných ukrajinských námorníkov.
S podobnými požiadavkami vystúpil aj špeciálny predstaviteľ USA na Ukrajine Kurt Volker, ktorý Kremľu fakticky vyhlásil ultimátum: svoju návštevu Moskvy podmienil oslobodením ukrajinských námorníkov. Mnohí poslanci Európskeho parlamentu tiež rezolútne požiadali, aby Rusko oslobodilo ukrajinských námorníkov.
Na druhej strane viacerí ruskí politici a analytici prízvukujú, že podpora provokačných akcií Kyjeva USA a EÚ zapríčiní iba nárast napätia v Azovskom a Čiernom mori. Žiadajú, aby EÚ a USA varovali kyjevské vedenie pred organizovaním nových provokácií. V podobnom duchu vystúpila aj Mária Zacharovová.
„Počítame s tým, že západní kurátori Ukrajiny nielen sa zdržia účastí na jej absolútne bláznivých iniciatívach, ale aj nájdu spôsoby, aby usmernili vládnuci režim v Kyjeve a prinútili ho, aby sa vzdal podnikania nepremyslených krokov, ktoré môžu zapríčiniť novú vlnu eskalácie napätia v regióne,“ podčiarkla.
Ruskí analytici poukazujú na fakt, nad ktorým stále zatvárajú oči politici a média v USA a EÚ. Tri ukrajinské lode provokačne „zablúdili“ do ruských teritoriálnych vôd, ktoré vždy patrili Moskve – aj pred tým, ako sa Krym pričlenil k Moskve. Číže túto epizódu a otvorenú ukrajinskú provokáciu v žiadnom prípade nedá sa spájať s „anexiou“ Krymu. Iná je otázka: prečo Kyjev zorganizoval túto otvorenú provokáciu? Touto otázkou sa však ani v USA, ani v EÚ nik nezaoberá…
Eugen Rusnák