Los Angeles 27. februára 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/Chris Pizzello/Invision/AP)
Na červenom koberci v Dolby Theatre v Los Angeles sa zišli účastníci slávnostného ceremoniálu, na ktorom dnes vyhlásia laureátov 89. cien americkej Akadémie filmových umení a vied, známych ako Oscary.
Viacerí z hostí – napríklad herečka Ruth Neggová či herec Lin-Manuel Miranda – prišli s modrou stužkou na podporu neziskovej organizácie ACLU, ktorá si kladie za cieľ brániť slobody zaručené ústavou a zákonmi USA. ACLU zohrala významnú úlohu pri spore o nedávnom migračnom dekréte amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Očakáva sa, že politika bude rezonovať aj na dnešnom slávnostnom večeri. Podľa producenta však približne štvorhodinový program, ktorý bude moderovať Jimmy Kimmel, nebude vôbec politický.
Hongkonský herec, režisér, scenárista a majster bojových umení Jackie Chan dorazil na červený koberec s dvoma plyšovými pandami v žltých kabátikoch s logom UNICEF.
Tlačovej agentúre AP povedal, že je pandím ambasádorom a tiež majiteľom dvoch pánd v Číne. Plyšové pandy nosí, ako povedal, všade so sebou a necháva sa s nimi fotografovať a pripusti možnosť, že ich vydraží a výnos venuje na charitu. Chan minulý rok dostal čestného Oscara.
Slávnostný ceremoniál otvoril spevák Justin Timberlake. Vystúpil s jednou z piatich nominovaných piesní – Can’t Stop the Feeling z animovaného filmu Trolovia.
Moderátor Jimmy Kimmel varoval, že dnešný ceremoniál bude trvať “výrazne dlhšie” ako tri hodiny.
Doteraz najkratšie vyhlasovanie Oscarov bolo v roku 1959, kedy trvalo hodinu a 40 minút. Naopak najdlhšie bolo v roku 2002 – skončilo po štyroch hodinách a 23 minútach.
Moderátor Kimmel povedal Timberlakovi, že ak program sledujú jeho bývalí kolegovia zo skupiny ‘N Sync, určite ho zoberú nazad. Zabrúsil však aj do politiky, keď povedal, že politika prezidenta Donalda Trumpa prispela k tomu, že Oscary vyzerajú byť menej rasistické.
Najviac nominácií, rekordných 14, má romantický muzikál La La Land, ktorý ovládol už filmové ceny Zlatý glóbus. Takýto počet nominácií mal iba Titanic v roku 1997 a snímka Všetko o Eve v roku 1950. S ôsmimi nomináciami nasledujú sci-fi Arrival a dráma Moonlight. Po šesť nominácií majú filmy Hacksaw Eidge:Zrodenie hrdinu, Lion a Manchester by the Sea: Miesto pri mori.
Prvého Oscara večera získal novopečený otec, herec Mahershala Ali
Prvého Oscara prevzal čerstvý otec, herec Mahershala Ali, za svoju vedľajšiu úlohu v nezávislej dráme Moonlight. Ali vo filme zobrazujúcom dospievanie černošského gaya v drogovej štvrti stvárnil drogového dílera, ktorý prevzal úlohu chlapcovho náhradného otca. Pri preberaní ocenenia poďakoval svojim učiteľom a tiež manželke, ktorá pred štyrmi dňami porodila.
Oscara za najlepšie kostýmy získal film Fantastické zvery a ich výskyt, cenu za najlepšie masky Jednotka samovrahov. Oscara za najlepší dokumentárny film dostal päťdielny seriál OJ: Made in America.
Iránsky film Salesman (Klient) má Oscara za najlepší cudzojazyčný film
Film Salesman (Klient) iránskeho režiséra Ašghara Farhádího získal v noci nadnes Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Pre Farhádí je to už druhý Oscar, v roku 2012 dostal Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film za snímku Rozchod Nadera a Simin.
Režisér slávnostný ceremoniál bojkotoval na protest proti spornému nariadeniu prezidenta Trumpa zakazujúcemu vstup občanov Iránu a ďalších šiestich prevažne moslimských krajín na územie USA.
Vo vyhlásení, ktoré na pódiu prečítali, Farhádí povedal, že sa na ceremoniáli nezúčastnil “z úcty k ľuďom z mojej krajiny a z ďalších šiestich krajín, ktoré boli znevážené neľudským zákonom zakazujúcim vstup imigrantom do USA”. “Rozdeliť svet na kategórie ‘my’ a ‘naši nepriatelia’ vyvoláva strach, nečestné ospravedlňovanie agresie a vojny,” uviedol vo vyhlásení.