Bratislava 28. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)
Vyzerá to, akoby sa Hlas hodil do kaluže blata, a ako sa tam hádže, strieka to blato naokolo. Pellegrini si je ale sám na vine. Preberaním tém svojich (akože) súperov a nedôsledné dešifrovanie čoraz presnejšieho postoja Fica a jeho strany, mu voličov nenaženie. Skôr naopak. Požiadavka na vstup Ukrajiny do EÚ nie je na stole prvý deň. A či už so Smerom súhlasíme, alebo nie, jeho postoj sa nezmenil: Nech sa páči, budeme radi, ale nech Ukrajina riadne splní platné podmienky pre vstup, tak, ako sme ich museli splniť my
Kto tento postoj Smeru SSD interpretuje inak, buď nedokáže čítať s porozumením, alebo sa snaží do úst politikov Smeru vložiť niečo, čo nikdy nepovedali. A to platí aj pre jeho voličov. Smer vyslovil jasný nesúhlas so vstupom Ukrajiny do NATO, v prípade EÚ však drží dvere otvorené, ak bude Ukrajina schopná prekročiť rovnako vysoký prah, ako sme museli aj my. Hlas obvinil smerákov z dvojtvárnosti, vraj niečo iné hovoria svojim voličom, niečo iné deklarujú na medzinárodnej pôde. Je to v tomto prípade nepravda a môže to mať dve príčiny. Možno v mysliach politikov Hlasu EÚ a NATO tak splynuli, že už ani nevnímajú rozdiel medzi týmito dvomi organizáciami, a považujú za samozrejmé, že kto je v jednej, je automaticky aj v druhej. Pri súčasnom tlaku propagandy je to možné, ale svedčilo by to o veľmi povrchnom vnímaní medzinárodného postavenia Slovenska v Hlase. Oveľa pravdepodobnejšie je, že lídri Hlasu sa tak veľmi snažia vymedziť voči Smeru, že už skĺzavajú k úderom od pás.
Marián Kéry (Smer SSD) vidí reálnejšiu tú druhú možnosť: “Vraví sa, že topiaci sa aj slamky chytá. Peter Kmec, nezaradený poslanec parlamentu, stále zahraničnopolitický expert Hlasu-SD, sa v panike po tom, ako skončil ako zahraničný tajomník Hlasu, chytá len samých pochybných slamiek, ktoré sú založené na klamstve. Je mi to trošku aj ľúto, že bývalý skúsený diplomat využíva vyslovené klamstvá len preto, aby pošpinil predsedu Smeru-SSD Roberta Fica. Napríklad po stretnutí Roberta Fica s veľvyslancami Európskej únie, USA a Veľkej Británie k domácej a zahraničnej politike. Petrovi Kmecovi zrejme aj zabehlo, keď sa dozvedel, že Fico so Smerom podporili myšlienku vstupu Ukrajiny do EÚ. Vraj Robert Fico hrá pred svojimi voličmi úlohu nekompromisného zástancu národnoštátnych záujmov Slovenska a odmieta na zhromaždeniach s členmi a sympatizantmi strany vstup Ukrajiny do EÚ a NATO.”
“Treba jednoznačne povedať,” píše Kéry, “že Peter Kmec buď klame, alebo si jednoducho vymýšľa a fabuluje. Alebo má problém s pochopením slov Roberta Fica a politikov Smeru-SSD, vrátane mňa? Smer-SSD vždy dôsledne sledoval a bude sledovať a chrániť slovenské národnoštátne záujmy. Vždy sme boli a zostávame na principiálnom postoji odmietania vstupu Ukrajiny do NATO. Ale že by sme verejne doteraz nepodporili v zahraničnej politike ambície Ukrajiny vstúpiť do Európskej únie, je lož. Klamú, len sa im z úst práši, Kmec, Káčer, tak isto ako pred rokom vtedy ešte minister zahraničných vecí Korčok.”
Kéry na vlastnom príklade ilustruje, že v otázke prijatia Ukrajiny do EÚ, je Smer SSD konzistentný: “V júni 2022 som ako predseda Zahraničného výboru NR SR odmietol podpísať iniciatívu k udeleniu kandidátskeho štatútu Ukrajine, čím som si vyslúžil, tak ako teraz Robert Fico, spŕšku kritiky, že odmietam Ukrajinu v EÚ. Neodmietam, zdôraznil som dôrazne aj pred rokom. No požiadavka Ukrajiny na členstvo musí prejsť štandardným procesom, takým, akým sme prechádzali napríklad my na Slovensku. Rovnako som povedal, že prijímanie štátov do EÚ z politických dôvodov sú dávno za nami. A ak niektorí politici lákajú Ukrajinu do EÚ, tak Ukrajincom a Ukrajinkám dávajú len falošné nádeje, lebo každý príčetný a racionálne premýšľajúci politik si musí byť vedomý faktu, že Ukrajina nebude schopná splniť prísne predvstupové kritériá ani v horizonte 10-20 rokov. A to isté tvrdil v minulosti a tvrdí to teraz aj môj stranícky šéf Robert Fico.”
Háčik Kéry skôr vidí v tom, že na stretnutí s veľvyslancami Smer zotrval na postoji k vstupu Ukrajiny do NATO, ktorý deklaroval svojim voličom: “Takže žiadne dve tváre Fica ani SMER-u, pán Kmec. Jedna konzistentná tvár, ktorá sa však zjavne nepáči tým tváram, obráteným len na USA a NATO. Dokonca Robert Fico povedal veľvyslancom to isté, čo zvykol prízvukovať aj na tlačových besedách. A to, že v prípade účasti SMERu-SSD vo vláde zastavíme vojenskú pomoc Ukrajine. Ak už nič iné, prosím čítajte, počúvajte s porozumením, čo hovoria vaši politickí oponenti,” odkazuje Kéry Kmecovi, “Od bývalého diplomata sa to totiž aj čaká. Inak povedané, hľadajte pomyselnú slamku, ktorá vás politicky zachráni. Tá slamka existuje. Len sa treba pozerať iným smerom…”
Napätie medzi dvomi stranami, ktoré sa obe prehlasujú za sociálnu demokraciu, sociálnej demokracii pramálo pomôže. Pellegrini nezíska ďalšie body tým, že sa voči Ficovi postaví do ringu. Dvojaká tvár pred voličmi a pred politikmi je vlastná skôr jeho strane. Ak nechce prísť o svoju šancu, čím skôr by mal ring vymeniť za rokovací stôl. Lebo ak je sociálny demokrat, ako vysvetlí voličom, že sa s iným sociálnym demokratom nechce ani vidieť, ale viac menej otvorene si hrkúta s liberálmi? Rýchle a lacné riešenia sú pre neho cestou do pekla zabudnutia, vo voľbách 2027 môže byť už len kalnou spomienkou.