Vo Venezuele sú v uliciach tisíce demonštrantov protestujúcich proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi, ktorého podporuje väčšina obyvateľstva. Jeho legitimitu demonštranti spochybňujú.
Vo Francúzsku sú v uliciach desaťtisíce demonštrantov protestujúcich proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ktorého podporuje sotva tretina obyvateľstva. Aj jeho legitimitu demonštranti spochybňujú.
Keďže demonštranti spochybňujú legitimitu prezidenta Madura, centrálna banka Británie (Bank of England) mu odmietla vydať zlato jeho krajiny v hodnote 1,2 miliardy dolárov. Podobným spôsobom západné mocnosti v minulosti už postupovali veľakrát a s podobným postojom Bank of England máme aj my svoje historické skúsenosti: táto banka počas druhej svetovej vojny najprv odovzdala československé zlato nemeckým okupantom a po vojne nám ho dlhé desaťročia odmietala vydať pod rôznymi bezočivými zámienkami. Mimochodom, v súčasnosti má Slovensko (dúfajme, že ešte stále) okolo 32 ton zlata, naši bankári ich uložili hádajte kam? Správne, do Bank of England…
Demonštranti teda spochybňujú legitimitu prezidenta Madura a demokratické štáty mu preto zabavili jeho aktíva. Avšak napriek tomu, že demonštranti spochybňujú aj legitimitu prezidenta Macrona, slovenská vláda sa zatiaľ oficiálne nevyjadrila k tomu, či mieni zabaviť francúzske aktíva, napríklad v automobilke PSA pri Trnave, v ktorej má francúzsky štát svoj podiel.
Preto sme sa spýtali poslancov Národnej rady, čo si myslia o možnosti, že by Slovensko z uvedeného dôvodu Francúzom ich aktíva zabavilo.
Anton Hrnko (SNS): „Treba to otvorene povedať: hrobárom akejkoľvek demokracie je dvojitý meter.“
Milan Mazurek (ĽSNS): „Možno by to stálo za uváženie, lebo ten dvojaký, už ani nie meter, ale kilometer, to už tak bije do očí, že je ťažko uveriteľné, že dnes ešte niekto môže byť euroatlantický fanúšik. Ja už rozmýšľam, či títo ľudia náhodou naozaj netrpia nejakou poruchou, či netrpia tou kognitívnou disonanciou, že jednoducho nevnímajú a selektujú určité fakty, aby si udržovali tú svoju bublinu, v ktorej žijú. Alebo sú za to platení? A ešte keď to zaklincuje Emmanuel Macron a povie, že zákroky policajtov vo Venezuele proti demonštrantom sú neprijateľné a kruté, tak tam ostáva už rozum stáť. Ale čo s tým? Musíme na Slovensku získať moc, lebo inak sa môžeme na to iba pozerať a rozprávať sa o tom, aké je to zlé a nespravodlivé, ale keď príde v parlamente na hlasovanie, tak okrem našej strany všetci poslušne zrazia opätky. Či už ide o vyslanie vojakov do Iraku alebo o hlbšiu euroatlantickú integráciu, všetky takéto veci parlamentom hladko prejdú. Rozhodnúť môžu len voľby…“
Ivan Lehotský