Bratislava 11. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-RU-24 Russian Television via AP)
Zatiaľ čo Bidenovi kritici sú znechutení výmenou černošskej lesbickej basketbalistky Brittney Grinerovej za známeho obchodníka so zbraňami Viktora Bouta, Bidenovi priaznivci sú nadšení, píše Larry Johnson vo svojom poslednom príspevku. Osobne si myslím, že akákoľvek snaha o oslobodenie Grinerovej je smiešna, ale ona sama má podiel na tom, že sa stala obeťou. Skutočný príbeh sa skrýva za západným mémom, ktorý vykresľuje Buta ako zrodenie Satana, ktorý chce vytvoriť chaos a vraždenie po celom svete. Ja mám iný názor
Som presvedčený, že Viktor Bout bol ruský spravodajský dôstojník, ktorý pôsobil v utajení ako obchodník so zbraňami. V tejto funkcii mohol identifikovať kľúčových hráčov v revolučných a zločineckých hnutiach po celom svete. Práve Spojené štáty vytvorili príbeh o Obchodníkovi so smrťou.
Začnime tým, že Bout predtým predával zbrane Severnej aliancii v Afganistane. Takýto predaj by bol monitorovaný a známy ruským spravodajským službám. Je dôležité pripomenúť, že Severná aliancia zohrala kľúčovú úlohu pri pomoci Spojeným štátom pri vyháňaní Talibanu po útokoch z 11. septembra. Hoci niektoré správy tvrdia, že Bout tiež predával Talibanu, nevidel som žiadny dôveryhodný dôkaz, ktorý by to potvrdzoval. Nemôžem však vylúčiť, že tak robil s podporou ruskej vlády ako prostriedok na identifikáciu a rozvoj potenciálnych spravodajských zdrojov u Talibanu.
Vladimir Putin bol prvým svetovým lídrom, ktorý po útokoch z 11. septembra zavolal Georgeovi W. Bushovi a ponúkol mu pomoc. Prijali sme jeho ponuku a Rusi vďaka svojim väzbám na Severnú alianciu umožnili nasadenie tímu CIA JAWBREAKER. Prvý tím viedol Gary Schroen, po ňom nasledoval Gary Berntsen. Kniha Garyho Berntsena s názvom JAWKBREAKER opisuje toto dobrodružstvo.
Boutova práca ruského spravodajského agenta pracujúceho pod krytím obchodovania so zbraňami mu poskytla neuveriteľný prístup k zdrojom a aktivitám, ktoré ruský spravodajský dôstojník pracujúci pod diplomatickým alebo vojenským krytím bežne nemá k dispozícii. Pre Rusov je to šikovný spôsob, ako zbierať informácie a získavať ľudské zdroje o rôznych aktívnych povstaleckých skupinách a zločineckých organizáciách. Ak si myslíte, že Spojené štáty niečo podobné nevyskúšali, zamyslite sa ešte raz.
Z predchádzajúcich rozhovorov s priateľmi zapojenými do logistických aktivít CIA viem, že Spojené štáty využívali ľudí ako Bout na nákup zbraní pre americké medzinárodné dobrodružstvá. Stojí za to pripomenúť, že CIA zhromažďovala zbrane a vyzbrojovala islamských radikálov v Sýrii v snahe zvrhnúť Bašíra Asada (spomínate si na Bengází?).
Boutovo zatknutie v marci 2008 treba posudzovať v širšom kontexte vzťahov medzi USA a Ruskom. Je pravda, že Bout bol zatknutý v Thajsku v rámci akcie DEA. Tento príbeh má však niekoľko významných medzier. Oficiálna verzia je, že dôverný informátor DEA oslovil Bouta v súvislosti s predajom zbraní vrátane SAM Revolučným ozbrojeným silám Kolumbie (FARC). Následná obžaloba USA tvrdila, že Bout predával zbrane použité proti americkým silám v Kolumbii.
To je nezmysel. Bol to umný výmysel amerických prokurátorov. Vojenské kapacity FARC v roku 2008 výrazne upadali. Ak by FARC plánovali použiť IGLA, použili by ich proti kolumbijským leteckým prostriedkom útočiacim na tábory FARC v kolumbijskej džungli.
Dňa 1. marca 2008 kolumbijská armáda zaútočila na tábor FARC-EP na území Ekvádoru, čo malo za následok smrť viac ako 20 ľudí, z toho najmenej 17 partizánov FARC-EP. Medzi mŕtvymi bol aj Raúl Reyes a najmenej 16 jeho spolubojovníkov. Raúl Reyes bol medzinárodným hovorcom FARC-EP a vyjednávačom o prepustení rukojemníkov a považoval sa za druhého najvyššieho veliteľa FARC-EP. Tento incident viedol k prerušeniu diplomatických vzťahov medzi Ekvádorom a Kolumbiou a medzi Venezuelou a Kolumbiou. Ekvádor útok odsúdil.
Považuje sa to za najväčší úder proti FARC-EP za viac ako štyri desaťročia jej existencie. Po tejto udalosti rýchlo nasledovala smrť Ivana Riosa, ďalšieho člena sedemčlenného sekretariátu FARC-EP, o necelý týždeň neskôr rukou jeho vlastného ochrankára. Stalo sa tak v dôsledku silného tlaku kolumbijskej armády a ponuky odmeny až do výšky 5 miliónov dolárov od kolumbijskej vlády.
Bout nie je človek, ktorý by nemal prehľad o strategickej situácii v Kolumbii a vedel by, že tento návrh je pochybný. V skutočnosti mohlo byť Boutovo rokovanie s informátorom DEA súčasťou ruského úsilia o získanie lepších informácií o slabnúcich osudoch FARC. Domnievam sa, že bola navrhnutá nejaká iná dohoda, ktorá však nebola zahrnutá do obžaloby. To pomáha vysvetliť, prečo Bout odmietol obvinenie v obžalobe. Nesnažil sa zabiť alebo uľahčiť zabitie amerického vojenského personálu.
O mesiac neskôr (2. apríla 2008) vystúpil Vladimír Putin na samite NATO v Bukurešti a stanovil jasné mantinely, v ktorých varoval Západ, aby nezačleňoval Ukrajinu a Gruzínsko do NATO. NATO na to reagovalo ústne, ale v nasledujúcich mesiacoch sa napätie medzi Ruskom a Gruzínskom vystupňovalo.
Spojené štáty a Rusko začali 15. júla dve paralelné vojenské cvičenia na Kaukaze, hoci Rusko poprelo, že by totožné načasovanie bolo úmyselné. Spoločné americko-gruzínske cvičenie sa nazývalo Immediate Response 2008 a zúčastnili sa ho aj vojaci z Ukrajiny, Azerbajdžanu a Arménska. Na cvičení, ktoré sa skončilo 31. júla, sa zúčastnilo celkovo 1 630 vojakov vrátane 1 000 amerických vojakov. Ústredným bodom spoločného cvičenia boli protipovstalecké akcie. Gruzínska brigáda sa pripravovala na službu v Iraku. Ruské cvičenie nieslo názov Kaukaz 2008 a zúčastnili sa na ňom jednotky Severokaukazského vojenského okruhu vrátane 58. armády. Súčasťou cvičenia bol aj výcvik na pomoc mierovým silám umiestneným v Abcházsku a Južnom Osetsku. Počas cvičenia bola vydaná brožúra s názvom “Vojak! Spoznaj svojho pravdepodobného nepriateľa!” kolovala medzi ruskými vojakmi. Brožúra opisovala gruzínske ozbrojené sily.” Ruskí vojaci po skončení cvičenia 2. augusta zostali v blízkosti hraníc s Gruzínskom namiesto toho, aby sa vrátili do kasární.
Nepriateľské akcie medzi Ruskom podporovanými Južnými Osetmi a Gruzínskom vypukli 1. augusta 2008. Boje sa vystupňovali a pokračovali 11 dní, pričom ruské sily zvýšili svoje sily na území Gruzínska, keď vtedajší ruský prezident Medvedev oznámil ukončenie operácie na “presadenie mieru” v Gruzínsku:
“Operácia dosiahla svoj cieľ, bezpečnosť mierových síl a civilistov bola obnovená. Agresor bol potrestaný a utrpel obrovské straty.”
Rusko-gruzínsku vojnu v roku 2008 Západ vnímal ako nevítané ruské víťazstvo a prekážku pre expanziu NATO do Gruzínska. V tomto kontexte bolo potrestanie Bouta súčasťou širšieho úsilia potrestať Rusko za víťazstvo v Gruzínsku. Rusko bolo v tomto regióne vojensky prítomné už od občianskej vojny v Gruzínsku v roku 1990. Pred rokom 2008 tam ruské sily pôsobili ako mierové sily a obe strany ich za také uznávali. To sa zmenilo po vojenskej operácii v auguste 2008. Rusko rozšírilo svoju vojenskú infraštruktúru a politické väzby s Južným Osetskom aj Abcházskom. To sa zapáčilo Washingtonu a NATO.
Pobavili ma kritici, ktorí tvrdo kritizovali ruskú akciu v Gruzínsku, pretože to bolo prvýkrát od rozpadu Sovietskeho zväzu, “keď bola ruská armáda použitá proti nezávislému štátu, čím Rusko demonštrovalo ochotu použiť vojenskú silu na dosiahnutie svojich politických cieľov”. Haló? A operácie USA v Afganistane, Iraku, Sýrii a Líbyi boli humanitárnymi misiami? Z ruského pohľadu Rusko robilo to, čo USA robili celé roky. Použilo vojenskú silu na zabezpečenie svojich hraníc.
Skrátka, myslím si, že Bout bol obetným baránkom, ktorého mohli Spojené štáty potrestať a poslať Rusku odkaz. Boutovo zatknutie a uväznenie bolo vážnou ranou pre ruské spravodajské operácie. Myslím si, že Rusom to došlo a hľadali možnosti, ako získať späť jeden zo svojich spravodajských prostriedkov. Viem si predstaviť, že šéfovia ruských tajných služieb sa smejú od smiechu, že zabezpečili prepustenie cenného spravodajského prostriedku za fajčiaceho LGBTQ basketbalistu. Hovoríme o niečom za nič.