Premiér Matovič na tlačovej konferencii zareagoval na dnešnú komplikovanú situáciu na slovenských cestách, na ktorých pri hranici každého regiónu sa tvorili kolóny, na niektorých miestach až s niekoľkohodinovým čakaním.
Ľudia, sa v kolónach ocitli, boli pravdepodobne tí, ktorí cestovali do práce či k lekárovi. Dovolenkárov by do iného okresu nepustili, preto je dosť pravdepodobné, že kto chcel odísť na chalupu či vidiek, odišiel zo svojho okresu už včera večer.
Blokované tak dnes boli dodávky potravín, a blokovaní boli ľudia, ktorí nemali zakázané ísť do práce.
“Niekto si to uznesenie alebo moje slová vysvetlil po svojom a dal príkaz policajtom, aby kontrolovali každého jedného. Považujem to za sabotáž uznesenia vlády,” zdôraznil Matovič s tým, že uznesenie neprikazovalo kontrolu každého auta. Poznamenal, že keď raz majú ľudia právo ísť do práce či k lekárovi, nie je rozumné ich nechať stáť v kolónach.
Kritizoval tiež reakciu koaličných partnerov. Zdôraznil, že v súčasnej situácii nie je čas naháňať individuálne politické body. Poslanec parlamentu Marián Viskupič (SaS) by podľa neho nemal dehonestovať rozhodnutia vlády a mal by sa správať zodpovednejšie, ako sa patrí na predsedu finančného výboru. Viskupič totiž premiéra vyzval, aby zrušil aspoň kontroly medzi okresmi.
Podobne kritizoval aj vyjadrenia ministra hospodárstva a vicepremiéra pre ekonomiku Richarda Sulíka (SaS), ktorého slová sa ho obzvlášť dotkli.
Ten totiž uviedol, že z boja proti ochoreniu COVID-19 sa podľa neho stal fetiš, pri obmedzeniach spomína šialenstvo:
“Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme, no pre 500 nakazených na koronavírus áno.
„Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné.“
Sulík ďalej uviedol, že bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade proti šéfovi vládneho kabinetu Matovičovi nepomohli. „Toto je šialené a musí to skončiť. Premiérovi sa žiaľ neviem dovolať. Ospravedlňujem sa občanom, ktorí na ceste do roboty (čo sme ani len nezakázali), stoja hodiny v zápche.”
Premiér Matovič na túto kritiku zareagoval skormútene, a s plačom vyzval, aby mu koaliční partneri nehádzali polená, zvlášť, keď ako on, vedia, že situácia je “mimoriadne vážna”.
Matovič tvrdí, že demoralizovali atmosféru medzi ľuďmi, keď znevažovali boj proti novému koronavírusu a prirovnávali ho k chrípke. “Toto nie je dobrá cesta a takýmto spôsobom, údermi od chrbta, nebudeme budovať dobré vzťahy v koalícii. Verím, že koaliční partneri si to zoberú k srdcu,” povedal s tým, že je normálne, ak nesúhlasí s každým rozhodnutím vlády aj každý jej člen. Verí však, že do budúcna sa podobných reakcií vyvarujú.
Kým Igor Matovič tvrdí, že on v rámci nových obmedzení žiadal len námatkové kontroly, a podľa neho zlyhal šéf polície Milan Lučanský, ten však uvádza, že polícia pri dnešných kontrolách postupovala len v zmysle uznesenia vlády. To hovorilo o prijatí “opatrenia na koordináciu činnosti orgánov krízového riadenia a záchranných zložiek integrovaného záchranného systému pri riešení krízovej situácie vo vzťahu na vyhlásený núdzový stav.”
Podľa Lučanského v ňom boli naformulované výnimky, ktoré policajti zohľadňovali pri príprave rozkazu prezidenta PZ pre hliadkovú činnosť policajtov. „S rozkazom prezidenta PZ sa stotožnilo aj vedenia Ministerstva vnútra SR,“ dodal Lučanský.
Sociálnymi sieťami sa tiež šíri vyjadrenie ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý ešte pred začatím obmedzení mal povedať, ako prináša denník N, nasledovné: “Na výstupe z okresu, kde budú hlavné ťahy, budú zastavovať každé jedno auto, respektíve je to naším cieľom, aby pohyb naozaj bol obmedzený čo najviac.“
Podobne reagovalo aj Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti:
Matovič okrem iného viackrát zdôraznil, že jeho predchodca Pellegrini je príčinou toho, že koronavírus teraz pôsobí ako tikajúca bomba v osadách. Peter Pollák, náš splnomocnenec pre rómske komunity, pred približne desiatimi dňami prišiel s tým, že očakáva obrovský problém v osadách, lebo Peter Pellegrini povedal, že keď príde niekto individuálne na hranice, tak ho nemusíme dať do štátnej karantény.” Pellegrini však aj tým, čo prišli individuálne, nariadil povinnú karanténu, avšak súkromnú – mala trvať tiež 14 dní a mala byť v ich réžii vo vlastných príbytkoch.
“To nie cigáni budú príčinou šírenia choroby, ale Peter Pellegrini”. Rómovia, ktorí neboli v štátnej karanténe, podľa jeho slov mohli nakaziť ďalších ľudí. Keď sa to terajšia vláda dozvedela, ihneď to podľa slov premiéra zastavila a presmerovala aj ľudí prichádzajúcich individuálnou dopravou do štátnej karantény.
Za utorok pribudlo 101 nových prípadov ochorenia COVID-19, z nich veľké množstvo predovšetkým z osád. Celkovo tak na Slovensku evidujeme 682 prípadov tohto ochorenia. Laboratóriá v utorok otestovali 2042 vzoriek.
Správu aktualizujeme