Podľa nich jej český zástupca, Ing. Stanislav Benada, bridlicový sen ale nevzdáva – v Ruskej Porube na severovýchode Slovenska zahajujú tri firmy prieskum ložísk zásob ropy a plynu a Benada jednu z nich priamo zastupuje. Vlastnícka štruktúra jednej zo spoločností, vedie až k ukrajinskému miliardárovi Kolomojskému, ktorý ukradol časť finančnej pomoci od Medzinárodného menového fondu a na východe Ukrajiny financuje neonacistický prápor Azov. Stretli sa tak tri veľmi nebezpečné faktory – vládnuca oligarchia menom SMER-SD, nebezpečný lobista a nadnárodné korporácie s mafiánskym pozadím …
V Ruskej Porube ministerstvo hospodárstva umožnilo prieskum ložísk bridlicového plynu a to firmám s podivnou vlastníckou štruktúrou. Spoločnosť Alpine Oil & Gas, s.r.o., registrovaná na Slovensku, má povolenie na vykonávanie geologického prieskumu v troch oblastiach, nie však na ťažbu. Prieskum môže vykonávať v prieskumných územiach Snina, Svidník a Medzilaborce. Rozhodnutie o prieskume v týchto oblastiach vydalo Ministerstvo hospodárstva slovenskej republiky 1. augusta 2006. Platné je presne desať rokov, vypršať by malo v auguste 2016. Prieskum môžu vykonávať Alpine Oil and Gas Slovakia, s.r.o. , JKX a rumunská štátna spoločnosť Romgaz.
Alpine Oil and Gas si prenajala od spoločnosti Lesy slovenskej republiky 8076 m2 pozemkov v katastrálnom území Krivá Oľka. Zmluva je platná do 15. januára 2016. V prípade, že firma požiada o predĺženie a predloží povolenie na prieskum a platné potvrdenie o vyňatí pozemkov z funkcie lesov, môže sa zmluva dodatkom predĺžiť o rok. Za jednu výmeru činí ročné nájomné 4 846 eur bez DPH. Obyvatelia pritom po celých takmer desať rokov o geologickom prieskume ani nevedeli. Na stretnutí na jar tohto roku nám konatelia spoločnosti oznámili, že v katastri Ruskej Poruby chcú ťažiť ropu a zemný plyn asi 15 až 25 rokov. Súčasťou majú byť prečerpávajúce stanice, odkaliska ropných látok a ťažké autá majú ropu prevážať do rafinérie, pravdepodobne do Poľska,. Následkom odporu obyvateľov vznikol aj súdny spor, pretože na pozemky ťažiarov vedie jediná cesta cez súkromné pozemky. Ťažiari pozemkové spoločenstvo zažalovali na Okresnom súdu v Humennom za to, že ich cez ne nechcú pustiť. Súd im vyhovel a vydal predbežné opatrenia k prechodu bagrov cez pozemky obyvateľov. Predbežné opatrenie bolo vydané bez vypočutí účastníkov a bez prerokúvaní. Benada vyhlásil, že prieskum začne na začiatku januára 2016 a vo februári chce prizvať expertov, aby obyvateľov upokojili pred dopadmi. Ako sa ukázalo, všetky tri firmy majú na Slovensku joint venture, navzájom spolupracujú v prieskumoch a nakoniec si pravdepodobne rozdelia aj prípadné náklady aj zisky. Alpine Oil and Gas, vlastní 50 percent licencií na Slovensku, zvyšok patrí JKX a rumunskej Romgaz.
Vlastnícka štruktúra JKX vás zavedie až priamo k nefalšovanej ukrajinskej mafii židovského magnáta Igora Kolomojského a jeho spoločníka Gennadija Bogolubova. JKX vlastní ropnú firmu Poltava Petroleum, ktorá má štyri licencie na rozvoj ropných a plynových polí v ukrajinskom regióne Poltava. JKX sa tiež javí ako stratový podnik, pretože za jeden rok jej akcie klesli o 73 percent. Dôvodom môžu byť aj ceny ropy a vojna na východnej Ukrajine. Je tiež jasné, že Kolomojskij chcel investovať do JKX s nádejou, že získa miliardy dolárov z ťažby bridlíc vo východnej Európe. V roku 2013 JKX začala najväčší európsky bridlicový projekt. Lenže akékoľvek projekty v Maďarsku, Poľsku, na Ukrajine alebo v Rusku sa ukazujú kvôli cenám ropy a plynu byť veľmi nevýhodné, k tomu sa navyše ukazuje, že Európa má pre hydraulické štiepenie bridlíc nevhodnú geológiu. JKX preto možno dúfa, že sa trochu zdvihne vďaka Slovensku. Dôležité je tiež spomenúť, že Kolomojskij je mafián, ktorý vysáva Ukrajinu a hľadá všemožné investície po celom svete. Koncom augusta nemecký denník DWN uviedol, že 40 percent z prvej časti pôžičky Medzinárodného menového fondu pre Ukrajinu získala Kolomojského Privatbank. Keď bol guvernérom Dnepropetrovska, Kolomojskij, financoval neonacistický prápor Azov a sú signály, že bol jedným z mála ľudí, čo si nepriali na východnej Ukrajine pokoj zbraní.
Keď 1. augusta 2006 slovenské Ministerstvo hospodárstva udelilo licencie na prieskum v Ruskej Porube, ani nie mesiac bol vtedajším ministrom hospodárstva Ľubomír Jahnátek zo strany Smer. Jahnátek v septembri roku 2007 ako minister hospodárstva zaštítil 2. ročník medzinárodnej konferencie českého záujmového združenia ťažiarov zvaného Ťažobná únia na tému Ťažba a životné prostredie v strednej Európe.
Pre obyvateľov Ruskej Poruby predstavuje prieskum bridlicového plynu značné riziká, ktoré boli potvrdené množstvom nezávislých štúdií. Problém prieskumu ložísk s ropou a plynom nás už ticho ohrozuje desať rokov. Na Slovensku sa v dohľadnej dobe ani neplánuje zákon pre zákaz ťažby bridlicového plynu kvôli environmentálnym alebo zdravotným rizikám, na rozdiel od ČR, Bulharska, Francúzska, kanadského Québecu a ďalších.
Obyvatelia sa musia prebudiť, inak zahraničný kapitál ohrozí celú krajinu. V Českej republike sa Stanislava Benadu a celú bridlicovou lobby po dlhom boji podarilo zahnať do kúta. Ak Slovensko nechce kontaminovanú vodu v prieskumných či ťažobných oblastiach nielen od hydraulického štiepenia, bude musieť bojovať podobne, ako sa bojovalo v ČR.
O tom, že majitelia pozemkov sa vzopreli spoločnosti ťažiacej bridlicový plyn na východe Slovenska, sme písali viac TU.