Vyšné Nemecké 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Colný úrad Michalovce)
Príslušníci finančnej správy (FS) z pobočky Colného úradu Vyšné Nemecké odhalili ďalší pokus o nezákonný dovoz chemických prípravkov na ochranu rastlín. V šiestich plastových kanistroch bez označenia sa nachádzalo 30 litrov neznámej tekutiny so zápachom po chemikáliách
Ukrajinca, ktorý sa pokúsil o ich prevoz na Slovensko, v super rýchlom konaní vyhostili
Ukrajinca, ktorý sa pokúsil o ich prevoz na Slovensko, v super rýchlom konaní vyhostili. TASR o tom informovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová.
Ako uviedla, ukrajinský vodič prevážal chemikálie v neoznačených kanistroch v bočných odkladacích schránkach malého nákladného vozidla.
“Vodič dovoz tekutín v týchto kanistroch bez etikiet a bez sprievodnej dokumentácie neprihlásil k colnej kontrole a na otázku príslušníkov finančnej správy odpovedal, že sa v nich nachádza ´niečo na pšenicu´,” priblížila s tým, že tak išlo o nezákonný dovoz.
Colníci k prípadu privolali príslušníka kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý v rámci procesných úkonov zabezpečil v spolupráci s Kontrolným chemickým laboratóriom civilnej ochrany v Jasove rozbor a identifikáciu zaistenej tekutiny.
“Z výsledkov vykonanej analýzy vyplynulo, že všetky odobraté vzorky mali rovnaké zloženie a že ide o prípravky na ochranu rastlín. V kanistroch sa nachádzal herbicíd s účinnou látkou eutofumezát,” doplnila Nimrichterová s tým, že odborníci posúdili skúmané chemikálie ako neautorizované prípravky na ochranu rastlín.
Zároveň pripomenula, že ak prípravok na ochranu rastlín nie je možné identifikovať, stáva sa odpadom a nesmie sa používať ani uvádzať na trh. Prípad preto kvalifikovali ako neoprávnené nakladanie s odpadom. Ukrajincovi uložil Okresný súd Michalovce v super rýchlom konaní trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky (SR) na dobu dvoch rokov a zhabanie veci.
FS aj v tejto súvislosti upozorňuje verejnosť, že dovoz prípravkov na ochranu rastlín fyzickými osobami na územie SR je zakázaný.
“Odporúča používať iba také prípravky na ochranu rastlín, ktoré majú etiketu neoddeliteľne spojenú s obalom a etiketa a návod na použitie sú v slovenskom jazyku,” podotkla Nimrichterová s tým, že snahou FS v takýchto prípadoch je zamedziť nielen nezákonnému dovozu tovaru, colným a daňovým únikom a ilegálnemu obchodu, ale aj ochrana vnútorného trhu, ochrana životného prostredia, ochrana zdravia a bezpečnosti obyvateľov.