Bratislava 15. novembra 2024 (HSP/Facebook / Foto: TASR – František Iván)
Exminister Juraj Draxler v príspevku na sociálnej sieti reaguje na mediálnu hystériu, ktorú vyvolala opozícia v súvislosti s prípadom z Košíc, kde policajt fyzicky napadol človeka zadržaného pri krádeži. Osoba po prevoze do nemocnice zraneniam podľahla, zadržaný policajt je vo väzbe. Opozícia volá po vyvodení zodpovednosti a po odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (HLAS-SD). Draxler v tejto súvislosti spomína najprominentnejšie prípady z britskej praxe
Exminister Draxler sa rozhodol zastať ministra vnútra v ostro sledovanom prípade, ktorý sa odohral začiatkom novembra v Košiciach.
„Na úmrtie v policajných rukách reagovala opozícia tradične – hystericky,“ píše exminister Juraj Draxler v v príspevku na sociálnej sieti.
Exminister vyzdvihol, že verejnosť sa o tomto šokujúcom prípade z Košíc dozvedela práve preto, že zafungovali kontrolné mechanizmy. „Operačnému stredisku boli okolnosti podozrivé, zalarmovali inšpekciu. Tá začala vyšetrovanie, jedného z policajtov zatkla… Veď takto by to malo fungovať, nie? Ak by nefungovalo, tak sa zjavne o prípade doteraz nevie,“ uviedol.
„V tomto prípade teda volať po odstúpení ministra a podobné nezmysly je úplne, ale naozaj úplne mimo,“ vyjadril sa Draxler.
Draxler Ďalej uvažuje nad tým, že za tú hystériu tentokrát nemôže v prvom rade ani politická opozícia, ako skôr niektorí prominenti z kaviarne či z médií, ktorí začali jačať o “šialenom štáte“ a “neschopnom ministrovi“. „Až potom sa toho chopili tí v parlamente, a idú odvolávať šéfa rezortu a podobné hlúposti,“ dodal.
Najprominentnejšie prípady z britskej praxe
Pripomenul, že podobný prípad sa môže, bohužiaľ, stať v hociktorej krajine a konkrétne poukázal na znovuotvorený prípad z Veľkej Británie, ktorý sa stal ešte v roku 2005, keď kvôli zlej koordinácii policajt z protiteroristickej intervencie v metre zblízka zastrelil nevinného človeka.
A to ani nehovorí o iných prúseroch, konštatuje Draxler. „Len tento rok sa verejne preberali tri obzvlášť otrasné prípady policajtov, ktorí znásilňovali. Jedného londýnskeho policajta odsúdili za 15 sexuálnych napadnutí a dve znásilnenia, iného prijali do polície hoci bol odsúdený za trinásť znásilnení, vrátane znásilnenia 13-ročnej, a v jednom prípade policajt z vládnej ochranky znásilnil a zabil ženu, ktorú si vyhliadol na ulici…,“ uviedol.
V príspevku ďalej uviedol prípady policajnej brutality: „Tento rok, dokonca tento mesiac, bol súd s policajtom, ktorý tiež zabil -zastrelil človeka v aute, potom tvrdil, že ho podozrieval, že by mohol ísť autom proti policajtom.“
„Nedávno bol súd s iným, ktorý zasahoval proti nejakému bývalému futbalistovi, omráčil ho elektrickým obuškom a potom na zemi kopal do hlavy, ten potom zomrel… A to vyberám len tie najprominentnejšie prípady z britskej praxe ,“ uviedol a doplnil, že všetky spomínané incidenty, až na ten posledný, boli z centrálneho Londýna.
„Volal niekto po odstupovaní vládnych činiteľov? Nie, ani najvyšších policajných funkcionárov,“ uviedol exminister. Dodal : „To len pre ilustráciu, pre ten kontrast.“
„Ak by došlo k tomu, že by sa kričalo po riadnom vyšetrení – preventívne, nepoviem ani muk. Ani vtedy, ak by niekto vytýkal konkrétne chyby v postupoch, možno sa nejaké dajú nájsť.
Ale tu naozaj začal krik len pre krik samotný…,“ konštatuje Draxler.
„A potom sa niekto bude rozčuľovať, že sa neriešia reálne problémy krajiny? Ale ako, keď v tom hysterickom kriku krížom-krážom už ani nemôže existovať efektívny verejný tlak, aby sa riešilo to, čo je naozaj problematické?,“ pýta sa.
„Namiesto toho hystéria. A ešte sú na to, akí sú úžasne hysterickí, doslova hrdí,“ zakončil svoj príspevok exminister.
Prečítajte si tiež: