Za kritiku Číny zo strany syna brazílskeho prezidenta, vypla Čínou vlastnená vodárenská spoločnosť vodu v Sao Paule

❚❚

Sao Paulo 4. júla 2020 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Čínske investície sa môžu ľahko zvrhnúť na nástroj vydierania. Presvedčiť sa o tom mohla Brazília, člen zoskupenia BRICS, keď Čínu kritizoval syn brazílského prezidenta Bolsonara, Eduardo. Čínske nediplomatické vyhrážky, „že ak sme nepriatelia, tak teda budeme tí najviac sofistikovaní nepriatelia“, sa naplnili čoskoro, keď  došlo  k odstávke vody do časti Sao Paula, ktorá je napojená na  vodárenský podnik sprivatizovaný čínskou spoločnosťou

.

Stalo sa tak v čase, keď infekcia v Brazílii dosiahla rekordné výšky. Počet nakazených dosiahol  742 tisíc a počet mŕtvych prekročil 40 tisíc. Zdravotný systém je pred kolapsom a situáciu ešte zhoršuje naviazanosť na Čínu, ktorá je najväčším obchodným partnerom Brazílie.

Problém nastal, keď syn brazílskeho prezidenta Bolsonara rozhneval Čínu so svojim tweetom, v ktorom napísal, že zodpovednosť za pandémiu je na Číne a prirovnal epidémiu k Černobyľu a čínskych komunistov k sovietskym.

.
Tweet Eduarda Bolsonara

Čínska ambasáda reagovala, že prezidentov syn má „mentálny vírus“ a doporučuje mu nebyť hovorcom USA v Brazílii, lebo padne rovno na hubu. „Ak nejaká krajina trvá na tom, že sme nepriatelia, tak budeme tí najviac sofistikovaní nepriatelia“, zaznelo z čínskej ambasády.

Čínsky veľvyslanec v Brazílii

Brazílski politici sa hneď ozvali, že prezidentov syn ohrozuje vzťahy s Čínou. Predseda brazílskeho parlamentu Davi Alcolumbre sa ospravedlnil v mene brazílskeho parlamentu a vychválil Čínu za jej pomoc pri zvládnutí pandémie. Ako na potvoru mu bol deň na to pri testovaní potvrdený Covid19.

Ani jeho ospravedlnenie zrejme nepomohlo, lebo pár dni na to došlo k divnej situácií s vodou v Sao Paule. V častiach mesta zaznamenali obyvatelia nedostatok vody a znížený tlak v potrubiach. Čo nemohlo prísť viac nevhod, ako v čase vrcholiacej pandémie, keď je potrebná čo najväčšia hygiena.

Brazílske úrady odmietli, že by sa vyskytol nejaký technický problém s vodou a  nezaznamenali ani žiadny nedostatok týkajúci sa  vodných zdrojov. Výpadok sa týkal len oblasti, kde je regionálnym dodávateľom vody podnik, ktorý bol sprivatizovaný  čínskou firmou CGGC pred dvomi rokmi. V čase prevzatia čínske média informovali, že táto spoločnosť zabezpečuje vodu pre 1,5 milióna domácnosti v Sao Paule a pomáha s nedostatkom vody v regióne.

Spoločnosť dodáva vodu v regióne Sao Paula a je súčasťou  systému, ktorý zásobuje väčšiu časť Sao Paula. Či obmedzenie vody súviselo s diplomatickým incidentom sa vzhľadom na jeho „sofistikovanosť“ o ktorej hovoril čínsky veľvyslanec už asi verejnosť nedozvie. Brazílskí predstavitelia však nevidia žiadne objektívne dôvody, prečo boli dodavky práve touto jednou spoločnosťou obmedzené, uviedla reportáž NTD.

.

Brazília si však na svoje vyjadrenia bude musieť dávať pozor. Okrem vodárenskej spoločnosti vlastní Čína ďalšie kľúčové podniky v Brazílii. V roku 2017 Čína kúpila jedného z najväčších distribútorov elektriny CPFM. Spoločnosť dodáva elektrinu pre 10 miliónov domácnosti.

Čínske investície prišli v čase, keď brazílska vláda potrebovala súrne peniaze. Vtedajšia BRICS- pozitívna vláda plánovala sprivatizovať štátne podniky od letísk a diaľnic, až po elektrárne. Čínska nákupná horúčka však vzbudila obavy. Nový prezident Bolsonaro varoval, že Čína nekupuje v Brazílii, ale že Čína kupuje Brazíliu. Opakovane kritizoval čínske investície ako hrozbu národnej bezpečnosti a ekonomickej suverenity.

V roku 2016 Čína sprivatizovala dve najväčšie hydroelektrárne v Brazílii. Po tomto obchode sa Čína stala jedným z najväčších producentov elektrickej energie v Brazílii. Čína kúpila aj najziskovejší brazílsky  lodný terminál a druhé najväčšie brazílske letisko v Rio de Janeiro. Čína tiež kúpila 50% spoločnosti ťažiacej niób. Vzácny kov je používaný v leteckých motoroch. Brazílska spoločnosť CBMM má až 80% podiel na svetovom trhu s týmto kovom.

Nie každý je nadšený z rastu vplyvu Číny v tejto tropickej krajine. Pred  mesiacom čínska ambasáda zaslala členom brazílskeho parlamentu list, v ktorom požadovali, aby nezablahoželali taiwanskej prezidentke k zvoleniu.

Jeden z poslancov Paulo Eduardo Martins list zverejnil a taiwanskej prezidentke zablahoželal. „Gratulovať, alebo negratulovať je rozhodnutím Brazílie. Kto si myslite že ste, že ma budete inštruovať nasledovať príkazy vašej Komunistickej strany?“

.
List od veľvyslanca

 

Video

 

Pavol Novak

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:18

Ultrapravicová frakcia Európa suverénnych národov (ESN) chce, aby novozvolený americký prezident vystúpil v Európskom parlamente (EP). Podľa nej by tým ukázal odhodlanie oživiť vzťahy medzi EÚ a USA. Túto výzvu adresovala frakcia predsedníčke europarlamentu Roberte Metsolovej v liste, ku ktorému sa dostala agentúra DPA.

19:17

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe vzrástli po správe, že Rusko od soboty (16. 11.) zastaví dodávky plynu do Rakúska.

19:17

Skupina nemeckých vládnych poslancov predložila návrh zákona na legalizáciu interrupcií počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Návrh vyvolal pobúrenie lídra opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedricha Merza, podľa ktorého môže návrh spôsobiť ďalší spoločenský konflikt.

18:47

EÚ chce uvaliť sankcie na Čínu, pretože začala dodávať zbrane Rusku. Informoval o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na svoje zdroje.

18:29

Prednášku českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského na londýnskej University College London prerušili protestujúci študenti. Lipavský potom na základe odporúčania bezpečnostných zložiek z univerzity odišiel zadným východom.

18:28

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi navštívil v piatok dve kľúčové iránske zariadenia na obohacovanie uránu neďaleko mesta Natanz a vo Fordó. Bez ďalších podrobností to uviedli iránske štátne médiá.

18:15

Poľský premiér Tusk informoval o obsahu Scholzovho telefonického rozhovoru s Putinom. „Práve mi volal kancelár Scholz, ktorý mi povedal o svojom rozhovore s V. Putinom. S potešením som počul, že zopakoval poľské stanovisko: ‘Nič o Ukrajine bez Ukrajiny’,“ napísal Tusk v X.

17:53

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol návrh šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella na pozastavenie politického dialógu s Izraelom. Podľa Lipavského sa takýmto krokom nedajú dosiahnuť výsledky. Povedal to v piatok počas návštevy Británie.

17:52

Prezident gruzínskeho separatistického regiónu Abcházsko Aslan Bžanija v piatok ustúpil demonštrantom a stiahol návrh na ratifikáciu investičnej dohody s Ruskom. Urobil tak po tlaku demonštrantov, ktorí prenikli do parlamentu a sídla prezidenta v hlavnom meste Suchumi.

17:52

Francúzsky súd v piatok vydal nariadenie o prepustení propalestínskeho libanonského militanta Georgesa Ibráhíma Abdalláha, ktorý si už takmer 40 rokov odpykáva doživotný väzenský trest za zabitie dvoch zahraničných diplomatov, oznámila francúzska protiteroristická prokuratúra.

17:50

Švédsky výrobca batérií Northvolt diskutuje o možnosti ochrany pred bankrotom v Spojených štátoch ako o jednej z viacerých možností prežitia v čase, keď čelí akútnemu nedostatku hotovosti.

17:50

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyzval na prehodnotenie sankcií Európskej únie (EÚ) voči Rusku s cieľom znížiť ceny elektriny a plynu v Európe. Energie musia zlacnieť, aby sa zabezpečila konkurencieschopnosť európskych podnikov, vyhlásil Orbán.

17:48

Priemyselná produkcia v USA minulý mesiac klesla v súlade s očakávaniami trhu. Negatívne ju ovplyvnili hurikány, ako aj štrajk zamestnancov Boeingu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava Kostol sv. Vojtecha (vzadu nasvietený na červeno) a Wawelská katedrála na Hrebienku

Autor: TASR - Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali