Exminister Marek Maďarič, ktorý schému financovania LGBT aktivistov zaviedol, k situácii povedal, že prvý raz sa stalo, že by vedenie rezortu nerešpektoval názor odborníkov z hodnotiacich komisií. “V podstate by sa dalo čítať, že za tým je niečo iné.” Maďarič dodal, že pre neho je prekvapujúce, že ministerka zakročila “paušálne voči nejakému druhu kultúry”.
“Aspoň z vonku sa to takto dá odčítať, že pani ministerka niečo má voči nejakému druhu kultúry,” uviedol pre SME Marek Maďarič a to by si podľa neho ministerka nemala dovoľovať.
Redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová položila otázku, či týmto rozhodnutím ministerky Laššákovej “začala ideológia ovplyvňovať to, kto dostane z ministerstva kultúry dotáciu?”
Maďarič reagoval, že nevie, či za tým je ideológia alebo názor, alebo niečo iné…. “Celé moje snaženie bolo nepustiť na ministerstvo politiku,” uviedol ku svojmu dlhodobému pôsobeniu na čele ministerstva kultúry. “Pre mňa naozaj jedným z princípov prístupu k rezortu kultúry bolo, aby som doňho nepremietal svoje osobné alebo nejaké politické preferencie,” dodal.
Vysvetlil, že ako minister začal reformu financovania kultúry, keď najskôr odčlenil audiovizuálny fond, neskôr fond na podporu umenia, a nakoniec fond na podporu kultúry národnostných menších. Teraz podľa neho priamo pod rezortom kultúry ostáva správa a oprava kultúrnych pamiatok ako aj financovanie “hendikepovaných skupín,” kde Maďarič zaraďuje aj kultúr sexuálnych menšín.
Laššákovej vyčíta, že ak sa aj rozhodla stopnúť podporu týmto projektom, mala sa podľa neho ozvať verejne – “risknúť to” – s tým, že presne vysvetlí svoj politický postoj, že takýto typ kultúry nie je hodný financovania zo štátneho rozpočtu. Tento princíp je ale podľa exministra Maďariča “už dávno prekonaný”. Konanie ministerky Laššákovej navyše označil za “falošný alibizmus”.
Ministerka avizovala, že všetky projekty, aj tie, ktoré teraz neboli podporené, budú mať šancu “v druhom kole” posudzovania, kde sa chce sama zúčastnit. Maďarič však toto spochybňuje s tým, že Laššákova vraj nie je odborníčka v danej téme a mala by rešpektovať posudky komisie. Dodal, že ani on ako minister sa rozhodovania komisií nezúčastňoval.
Pro-liferi a Aliancia za rodina krok Laššákovej vítajú
Aktivisti v otovrenom liste ministerke ľubici Laššákovej vyjadriť podporu jej rozhodnutiu nefinancovať v rámci dotačného programu Ministerstva kultúry SR pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva politické aktivity LGBTI+ organizácií, ktoré podľa nich vyvolávajú v spoločnosti zbytočné napätie.
“Dlhoročným paradoxom bolo, že politické ciele LGBTI+ lobby, ako sú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia a manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ktoré sú proti Ústave SR a našim zákonom boli podporované z peňazí slovenských daňových poplatníkov, ktorí väčšinovo odmietajú politické požiadavky LGBTI+ organizácií. Odmietame, aby štát použil peniaze určené pre zdravotne znevýhodnených na skryté dotovanie politickej kampane a politických programov liberálnych politikov, ktorých organizátori pozývajú a na akcii bežne vystupujú,” uviedli v liste (viac v článku).
Rozhodnutie ministerky kultúry odmietnuť poskytovať granty pre genderistické iniciatívy a skupiny presadzujúce agendu LGBTI tento týždeň vysoko ocenil aj katolícky kňaz Marián Kuffa.
Rozhodnutie považuje za historicky jedinečné “Pani ministerka kultúry prvýkrát v histórii odmietla príspevok na genderistické aktivity LGBTI. Jednotka s hviezdičkou. Podporme všetci, celý národ pani ministerku v tejto veci.“
Ideológia gender je podľa Kuffu zameraná na deti, ktorým sa snaží podsúvať metodiku tzv. rodového scitlivovanie. Dovoliť sa v predškolskom veku deťom ohmatkávať je podľa Kuffu bežná prax vo výchove detí na západe a preniká aj na Slovensko. „Je to prznenie našich detí. Ja to hovorím, je to legalizácia pedofília. Toto, čo genderisti nazývajú scitlivovanie, je to úradná legalizácia pedofílie. Vďaka Bohu, že pani ministerka nechce toto podporovať, aby sa toto čo i len náznakom šírilo u nás,“ uviedol pre portál Svetlo sveta.