Na konci známej opery “Carmen”, ktorú napísal Georges Bizet, krásna Cigánka Carmen umiera v rukách svojho bývalého milenca Dona Josého za to, že sa s ním rozišla pre lásku k toreádorovi Escamillovi. Ale aby sa predchádzalo násiliu na ženách, predstavenie Carmen vo Florencii sa skončí zastrelením útočníka, teda smrťou Dona Josého.
Podľa agentúry Reuters v novej verzii Carmen, ktorú napísal taliansky scenárista Leo Muscato, “flirtujúca a pohľadná Carmen už neumrie v rukách jej ohrdnutého milenca, ktorého opustila pre toreádora, ale namiesto toho namieri naňho zbraň”.
Cristiano Chiarot, riaditeľ florentskej Nadácie (Teatro del Maggio Musicale Foundation) povedal, že táto radikálna zmena prichádza po spoločenskej požiadavke dať opere moderný koniec.
“V časoch, kedy naša spoločnosť je konfrontovaná s vraždami žien, ako môžeme aplaudovať v divadle po zabití ženy?”, povedal Chiarot pre agentúru Reuters.
Reuters si ďalej všíma, že “Taliansky národný štatistický inštitút uvádza, že každá tretia Talianka vo veku od 16-70 rokov zažila fyzické alebo sexuálne násilie (v roku 2014) a 149 žien bolo v roku 2016 zavraždených – polovica z nich mala vrahov svojich partnerov alebo expartnerov.”
Organizácia OSN taktiež uviedla, že Taliansko má s násilím voči ženám “signifikantný problém” a domáce násilie je podľa organizácie “najčastejšou formou násilia v Taliansku.”
Chiarot si myslí, že násilie na ženách v Taliansku vychádza z “patriarchálnej kultúry” a nová Carmen bude slúžiť na posilnenie a emancipáciu žien.
“Naša opera je pokusom vyzdvihnúť násilie a zlé zaobchádzanie so ženami v Taliansku, kde vraždy žien nie sú zriedkavým javom”, povedal Chiarot.
Hovorca nadácie Paolo Antonio Klun povedal, že divadlo musí slúžiť ako “agent pre sociálne zmeny”:
“Divadlo musí mať etickú a spoločenskú funkciu. Musí prinášať posolstvo proti násiliu.”, uviedol pre Reuters.