Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková)
Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste sú desiatky ľudí, ktorí skandujú „My sme tu doma!“
Ešte predtým sa zišlo niekoľko stoviek ľudí na bratislavskom námestí SNP.
Ľudia sa zišli, aby odmietli slovensko-americkú, tzv. ochrannú zmluvu. Jednoznačne sa o nej vyjadril emeritný podpredseda Ústavného súdu Ján Drgonec, že je to pôvodná americko-indiánska zmluva v novom háve. Že takúto jednostranne nevýhodnú zmluvu podpísali Američania s celým radom rozvojových krajín. Poukázal na riziká s jej prijatím nielen pre štát, ale aj pre súkromníkov, a to na príklade Džibuti. Tam na základe rovnakej zmluvy sa nasťahovali do súkromných luxusných hotelov americkí vojaci bez platenia. Osobitne poukázal na paragraf, podľa ktorého sa americkí vojaci na slovenskom území budú riadiť právom USA.
Zvuk: Drgonec
Na mítingu, ktorý moderoval exposlanec Národnej rady Peter Marček, vystúpilo viacero politikov, vrátane dvoch europoslancov, okrem Milana Uhríka aj exsudca Miroslav Radačovský. Ale aj nepolitikov, vrátane lekára Petra Liptáka, ktorý je na čiernej listine, pretože lieči covid tradičným spôsobom. Niektorí z rečníkov spochybnili tzv. obranný charakter dohody, pretože nie je o obrane Slovenska, ale o útoku na Rusko.
„Stačí, že americká ambasáda ovplyvňuje na Slovensku politikov, médiá a cez mimovládky už aj deti a mládež. Nedovoľme im rozmiestniť tu aj svoje bombardéry a rakety,“ vyzval europoslanec Milan Uhrík. Podľa neho nie je hrozbou pre Slovensko Rusko, ale štát, ktorý tu plánuje umiestniť sklady vojenského materiálu, zásob a paliva. „Hrozbou je zapredaná slovenská vláda a americké vojenské základne, ktoré zatiahnu Slovensko do amerických vojen a spravia z nás terč! Bojujeme za Slovensko, za slobodu a mier,“ vyzval Uhrík.
Na demonštrácii sa objavili aj transparenty, s portrétmi Biľaka, Naďa a Čaputovej. Biľak pod vlajkou Sovietskeho zväzu, tí dvaja pod vlajkou Spojených štátov. Oboch politikov, Čaputovú aj Naďa, a spolu s nimi a členov vlády Eduarda Hegera, protestujúci dav viackrát vypískal.
Hádam, najviac priazne popri iných získal Sýrčan Jalal Suleiman, slovenský občan, výzvou na verejný odpor.
Zvuk: Suleiman
Z bývalých politikov zaujal Ján Čarnogurský. Ten neverí, že parlament pre Slovensko nevýhodnú zmluvu nepodporí, národ si však zapamätá všetkých, ktorí ju pripravili i tých, ktorí budú za ňu hlasovať. Preto oslovil prítomných, aby prišli do budúcich parlamentných volieb a dali hlas tým, ktorí sú proti zmluve. Podľa jeho názoru, ak budúci parlament príjme ústavnou väčšinou zákon, ktorý zmluvu zruší, prestane platiť. A Slováci ukážu, že si svoj štát zaslúžia.
Zvuk: Čarnogurský
Zhromaždenie na Hviezdoslavovom námestí sa skončilo štátnou hymnou. Peter Marček pozval dav pred slovenský parlament druhého februára, kedy sa údajne má o dohode s USA hlasovať.
Andrej Danko, šéf SNS a bývalý predseda parlamentu, poďakoval všetkým, ktorí sa zúčastnili mítingu na Hviezdoslavovom námestí. Zdôraznil, že to bola práve SNS na čele s dnes už nebohým exposlancom Jaroslavom Paškom, ktorá v minulosti zastavila prijatie kritizovanej dohody.
Zvuk: Danko
Zdá sa, že karty sú rozdané. Ľud versus vládna moc. Podľa prieskumov až 96 percent ľudu, občanov Slovenskej republiky zmluvu nechce. Napriek tomu ju súčasná vládna moc, zrejme, presadí. Nuž, už o niekoľko dní budeme vedieť, na čom sme.
Dagmar Vanečková