Yanis Varoufakis – Úspory zničili Európu a teraz sú späť
Yanis Varoufakis je bývalý grécky minister financií, profesor ekonómie na Aténskej univerzite a autor viacerých knižných bestsellerov
Spojené štáty zažívajú investičný boom vďaka priemyselnej politike, ktorá poskytuje obrovské dotácie – aj európskym firmám – na investície v Amerike, najmä do ekologických technológií. Európa medzitým reaguje návratom k úsporným politikám, ktoré spôsobili jej zaostávanie za USA
V roku 2008 zarábali Európania celkovo o 10 % viac ako Američania. V roku 2022 zarábali Američania o 26 % viac ako Európania. Tento týždeň denník Wall Street Journal potvrdil, že Európania chudobnejú nielen kolektívne, ale aj súkromne. Tento šokujúci zvrat osudu bol spôsobený bezprecedentnou mierou úsporných opatrení, ktoré európske vlády uvalili na svoje ekonomiky po globálnej finančnej kríze v roku 2008.
Úspory nie sú zlé len pre zraniteľných ľudí, ktorí potrebujú štátnu podporu v ťažkých časoch, ale brzdia aj investície. V každej ekonomike sa spoločné výdavky rovnajú spoločným príjmom. Výrazným znížením verejných výdavkov v čase, keď súkromné výdavky klesali, európske vlády urýchlili tempo poklesu celkových príjmov.
Možno sa čudovať, že európske podniky odmietli investovať do kapacít na výrobu vecí, na ktoré by spotrebitelia nemali peniaze? Takto úsporné opatrenia po roku 2008 zabili investície na celom kontinente a priviedli Európu na cestu sekulárneho úpadku.
Každá snaha o úspory zasahuje najprv jednu oblasť fiškálnych výdavkov: verejné investície, ktoré sú v porovnaní s inými relatívne nepružnými verejnými výdavkami, ako sú dôchodky a platy vo verejnom sektore, najjemnejším cieľom rozpočtových škrtov. Takže to bol dlhodobý tlmiaci účinok úsporných opatrení na verejné investície, nielen vplyv na agregátny dopyt a súkromné investície, ktorý Európu natrvalo poznačil.
Dnes, po viac ako desiatich rokoch, sa eurozóna vyznačuje nižšou úrovňou verejných investícií (v pomere k celkovým príjmom) ako ktorákoľvek iná vyspelá ekonomika alebo hospodársky blok. A ak vylúčime Írsko, čo musíme urobiť (keďže jeho HDP obsahuje príjmy nadnárodných spoločností, ktoré Íri nikdy neuvidia), európska hospodárska veľmoc Nemecko je v rámci Európy na poslednom mieste, pokiaľ ide o mieru celkových investícií.
Okrem luxusného tovaru (kde vedú spoločnosti ako LVMH, Hermès, Porsche a Ferrari) a futbalu sa Európa stáva hospodárskym mlynárom. Mohutný nemecký automobilový priemysel si síce udržal svoju produkciu, ale jeho pridaná hodnota dlhodobo klesá.
V celej Európe sú investície do výroby ekologických technológií žalostné. Batérie, umelá inteligencia a všetky digitálne technológie, ktoré sú hnacou silou globálneho rastu, nechali Európu v úzadí. V roku 1990 Európa vyrábala 44 % svetovej produkcie polovodičov, teraz len 9 % (USA vyrábajú 12 %). Veľké technológie sú takmer výlučne americké a čínske. Z 20 najväčších technologických spoločností na svete sú len dve, ASML a SAP, európske.
Pandémia na niekoľko rokov pozastavila európske úsilie o úspory, keďže fiškálne pravidlá EÚ boli pozastavené a vlády sa pustili do míňania, aby podporili hospodárske výsledky podnikov. Bol vyhlásený Fond na oživenie hospodárstva, ktorý mnohí urýchlene vyhlásili za Hamiltonov moment Európy. Samozrejme, nič také to nebolo (ako som vtedy varoval).
Pandémia bola ďalšou globálnou krízou, ktorá Európu znevýhodnila oproti Amerike. Európsky stimulačný balík bol nielen menší ako americký, ale aj menej efektívny na každé vynaložené euro, pretože na rozdiel od Spojených štátov, kde sa väčšia časť verejných prostriedkov posielala vo forme grantov priamo občanom, európske vlády uprednostňovali firmy. A keďže firmy v zlých časoch podstatne menej míňajú peniaze (okrem vlastných akcií) ako občania, európske stimuly boli ešte menšie, ako naznačujú titulkové čísla.
Hospodárski historici sa budú pozerať na finančný krach v roku 2008, následnú krízu verejného dlhu po roku 2009 a pandémiu ako na sled príležitostí, ktoré sa európske elity rozhodli nevyužiť a namiesto toho sa rozhodli pre úsporné opatrenia hneď, ako to okolnosti umožnili. Väčšina komentátorov to pripisuje iracionálnemu strachu z inflácie (napríklad kvôli kolektívnej pamäti Nemcov na Weimarskú republiku), makroekonomickej negramotnosti alebo iným faktorom. Ja som tvrdil, že je to motivované predovšetkým pretrvávajúcim triednym nepriateľstvom voči pracujúcim ľuďom v Európe.
Bez ohľadu na dôvod je faktom, že Európa sa chystá urobiť tú istú chybu v najhoršom možnom okamihu. Zatiaľ čo náš priemysel a infraštruktúra po rokoch nedostatočných investícií chradnú, USA zažívajú investičný boom vďaka politickému programu prezidenta Joea Bidena, ktorý poskytuje obrovské dotácie spoločnostiam (vrátane európskych firiem), ktoré investujú v Amerike, najmä do zelených technológií.
EÚ medzitým reaguje jediným spôsobom, ktorý zrejme pozná: opatreniami na obnovenie fiškálnych pravidiel, ktoré oživia úsporné politiky, ktoré v prvom rade spôsobili relatívnu imisiu Európy.
Písmo je na stene. Európa sa bude snažiť vytvoriť vlastný investičný fond, ktorý by čelil novým priemyselným politikám Ameriky, ale výsledok bude neuspokojivý a rovnako rozdeľujúci, ako bol Fond na oživenie hospodárstva.
Keďže Európa naďalej stráca pôdu pod nohami a jej čistý vývoz do Ameriky a do Číny klesá (aj kvôli politike “znižovania rizika”, ktorú USA vnucujú EÚ), európski protekcionisti získajú prevahu a svoj hnev obrátia viac na Čínu ako na Ameriku. Náklady na prechod z lacného plynu Gazpromu na drahý skvapalnený zemný plyn dodávaný z Mexického zálivu napriek tomu čoskoro stúpnu náklady na moderné solárne panely (ktoré môžu za nízke ceny dodať len Číňania), ako aj náklady na celý prechod na zelenú energiu.
V súčasnosti sa európski komentátori stále obávajú inflácie, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že naše konglomeráty využili svoju trhovú silu na to, aby si počas krízy životných nákladov zvýšili zisky. Pod povrchom európskej ekonomiky je však skutočným nebezpečenstvom nová recesívna dynamika – ktorú už môžeme vidieť v údajoch o peňažnej zásobe a celkových investíciách.
Nie je potrebné byť prorokom, aby sme videli, čo čaká Európu, keď sa vrátia úsporné opatrenia. Život v Európe bude naďalej drahší, pretože reálne mzdy klesajú a kvalita pracovných miest sa zhoršuje. Medzitým bude Európa ako idea a entita nasledovať väčšinu pracujúcich Európanov po zužujúcej sa ceste, po ktorej kráčajú už viac ako desaťročie.
ĎALŠIE Z HS
Predpoveď počasia na stredu
Plán Únie ukončiť dovoz ruských hnojív znepokojuje poľnohospodárov
Lazovná ulica v Banskej Bystrici bude rozkvitnutejšia, osadia tam ďalšiu mobilnú zeleň
Plénum ukončilo utorok návrhom odškodnenia pokút za priestupky počas pandémie
TANAP apeluje na ľudí z lokalít s výskytom SLAK, aby zvážili pobyt na jeho území
Kolosálne protiatómové kryty vo Fínsku môžu slúžiť ako inšpirácia pre Európu
Americký minister obrany odvolal viceadmirálku Shoshanu Chatfieldovú z postu americkej zástupkyne pri NATO
Harry Kane bude v najlepšej trojici v ankete Zlatá lopta, vraví Klinsmann
Šmyhaľ: Na Ukrajine bolo odmínovaných viac ako 35-tisíc kilometrov štvorcových
Takáč: Na farme za obcou Jurová sa začne v stredu s likvidáciou dobytka
VOJNY A KONFLIKTY
Šmyhaľ: Na Ukrajine bolo odmínovaných viac ako 35-tisíc kilometrov štvorcových
Zelenskyj: Ukrajina zajala dvoch čínskych občanov bojujúcich za Rusko
Ruská armáda získala späť kľúčovú dedinu v Kurskej oblasti
Svetová cena ropy klesá. Čo to znamená pre Ruskú federáciu a vojnu na Ukrajine?
KOMENTÁRE
Trumpove clá spôsobili „masaker“ na trhoch po celom svete
Hašek neuniesol úspech Ovečkina. Spustil nezmyslené obviňovanie
Osudová chyba Berlína? Nemci bijú na poplach kvôli svojmu zlatu v USA
VOJNY A KONFLIKTY
Šmyhaľ: Na Ukrajine bolo odmínovaných viac ako 35-tisíc kilometrov štvorcových
Zelenskyj: Ukrajina zajala dvoch čínskych občanov bojujúcich za Rusko
Ruská armáda získala späť kľúčovú dedinu v Kurskej oblasti
Svetová cena ropy klesá. Čo to znamená pre Ruskú federáciu a vojnu na Ukrajine?
Kaliňák vysvetľuje, ako sú riadení cudzí agenti na Slovensku
Europoslanec Erik Kaliňák vo svojom videu na sociálnej sieti v reakcii na kritiku zákona o mimovládnych organizáciách priblížil ako a…
Trumpove nové clá nadobudli účinnosť, pre čínsky tovar platí 104-percentná sadzba
Clá, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump na desiatky ekonomík, v stredu nadobudli účinnosť. Týka sa to aj viac ako…
Francúzsko iniciuje vznik „blokujúcej menšiny“
Francúzsko si dáva na čas – na poslednú chvíľu zháňa členské štáty Európskej únie, aby spoločne zabránili dohode o voľnom…
To najdôležitejšie z Ukrajiny
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…
Európski audítori uznali, že mimovládkam chýba transparentnosť
Vyzerá to tak, že pripomienky európskych konzervatívnych vlád voči mimovládnym organizáciám boli vypočuté. Európsky dvor audítorov si posvietil na mimovládne…
Ďalší hoax realitou – Zalužnyj odhalil, akú úlohu zohrávali USA a Veľká Británia
Zalužnyj priznal, že USA a Veľká Británia boli zapojené do plánovania ukrajinských operácií proti Rusku od samého začiatku konfliktu
To najdôležitejšie z Ukrajiny
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…
Colná vojna: Trump naložil Európe a reagoval na von der Leyenovú
Návrh Bruselu, aby Európska únia a USA vo vzájomnom obchode neuplatňovali clá na priemyselné tovary vrátane automobilov podľa Donalda Trumpa…
Otázka z testov inteligencie spôsobuje problémy už poriadne dlho. Skúsite dať odpoveď?
09.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe Riešenie matematických hádaniek je výborným tréningom na rozvoj logického myslenia. Umožňujú tiež otestovať úroveň vášho…
Moskva dáva jasne najavo, ako bude s Amerikou rokovať. Veľa naznačil Peskov aj Medvedev
Moskva dáva jasne najavo, že s Amerikou nebude rokovať o jadrovom odzbrojení, kým sa nevyriešia ostatné otázky a „neobnoví sa…
Výskum: sedem dní konzumovala ananás. Tu sa dozviete, ako ovplyvnil hladinu cukru v krvi
9.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe Ananás je ovocie, ktoré v sebe skrýva množstvo zdravotných výhod, ale aj potenciálnych nástrah. Ako…
IQ test: Iba géniovia dokážu nájsť ceruzku v skrini do 12 sekúnd!
IQ test: Iba géniovia dokážu nájsť ceruzku v skrini do 12 sekúnd! Otestujte si svoje IQ a pozorovacie schopnosti s…
10 predmetov, ktoré by sa mali vyučovať v škole
Súčasné základné učebné osnovy verejných základných škôl pozostávajú z týchto predmetov: biológia, fyzika, chémia, matematika, slovenský jazyk a literatúra, humanitné…
Ako výrobca pneumatík Michelin náhodou vytvoril najslávnejšie gastro ocenenie sveta
9.4.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si, že vyrábate pneumatiky a chcete zvýšiť ich predaj. Čo urobíte? Väčšina firiem by…
Kremeľ prezradil, kedy očakávať nové kolo rokovaní medzi USA a Ruskom
Nové kolo rokovaní medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční 10. apríla v Istanbule. Povedal to v utorok hovorca Kremľa…
Trump je nespokojný s tým, že Rusko na Ukrajine „bombarduje ako šialené”
Americký prezident Donald Trump zopakoval svoj nesúhlas s ruským bombardovaním Ukrajiny v čase, keď sa jeho administratíva zúčastňuje na rozhovoroch…