Ženeva 2. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ng Han Guan)
Svetová zdravotnícka organizácia schválila pre núdzové použitie Sinovac–CoronaVac, čínsku vakcínu proti koronavírusu. To vraj poskytne krajinám, financujúcim organizáciám, agentúram pre štátne zákazky a komunitám istotu, že výrobok spĺňa medzinárodné štandardy bezpečnosti, účinnosti a výroby, uviedla vo svojom vyhlásení tlačová služba WHO
Vakcínu vyrába pekinská farmaceutická spoločnosť Sinovac. Schválenie WHO je nevyhnutnou podmienkou pre zaradenie do zoznamu liekov COVAX a pre medzinárodné zadávanie objednávok.
WHO schválila k núdzovému použitiu prvú čínsku vakcínu
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 7. mája schválila k núdzovému použitiu vakcínu proti koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm.
Podľa generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa išlo v poradí už o šiestu vakcínu, ktorá získala validáciu WHO z hľadiska bezpečnosti, účinnosti a kvality.
“WHO dnes zaradila vakcínu Sinopharm proti covidu–19 na zoznam vakcín odporúčaných k núdzovému použitiu po celom svete,“ uvádzalo sa vo vyhlásení.
Schválenie tejto vakcíny zo strany WHO umožní jej využitie v rámci medzinárodnej iniciatívy COVAX usilujúcej sa o väčšiu dostupnosť vakcín proti covidu–19, najmä pre chudobnejšie krajiny sveta.
“Na základe všetkých dostupných dôkazov WHO odporúča vakcínu ľuďom starším ako 18 rokov, a to v dvoch dávkach s odstupom troch až štyroch týždňov. Účinnosť vakcíny pre pacientov so symptómami a hospitalizované osoby sa odhaduje na 79 percent u všetkých kombinovaných vekových skupín,” poznemenala WHO.
Zároveň ale WHO neodporúča použitie vakcíny u pacientov starších ako 60 rokov, pretože nie sú k dispozícii dostatočné údaje o účinnosti lieku v tejto vekovej skupine.
Bol zaregistrovaný Sputnik Light
Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie v máji zaregistrovalo jednodávkovú vakcínu Sputnik Light. Jej vývojári tvrdia, že jedna injekcia je dostačujúca pre silnú imunitnú reakciu.
“Účinnosť vakcíny (…) bola na 28. deň po imunizácii 79,4%. Miera účinnosti sa pohybuje okolo 80% a prevyšuje mieru účinnosti mnohých vakcín vyžadujúcich dve dávky,“ uviedol Ruský fond priamych investícií (RDIF).
Fond tiež podotkol, že výpočet účinnosti vakcíny bol realizovaný na základe údajov od Rusov, ktorí dostali iba jednu dávku lieku Sputnik v rámci programu hromadného civilného očkovania, a to v čase od 5. decembra 2020 do 15. apríla 2021. Prvá a druhá fáza štúdie bezpečnosti a imunogenicity liečivá začala v januári 2021 a priebežné výsledky boli zhrnuté ku dňu 10. marca.