Ženeva 21. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/Keystone-Martial Trezzini,TASR/AP-Anja Niedringhaus)
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal na 138. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru, že by sa na svete mohol objaviť nový kmeň koronavírusu, ktorý by bol ešte nebezpečnejší než jeho delta variant. Prenos bol vysielaný na internetových stránkach výboru
Podľa Gebreyesusa by výskyt nového kmeňa mohol viesť k ďalšiemu šíreniu infekcie po celom svete. “Čím viac sa (koronavírus) rozširuje, tým viac sa môže objaviť jeho variantov, ktorý môžu byť ešte nebezpečnejší ako variant delta, ktorá teraz spôsobuje toľko škôd. Čím viac variantov, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa niektorý z nich vyhne vakcíne a vráti nás na samý začiatok,” vysvetlil šéf WHO.
Gebreyesus vysvetlil, že teraz nastala “bezprecedentná kríza“, ktorá vyžaduje “bezprecedentné opatrenia“.
Hlavný cieľ
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie počas svojho prejavu hovoril aj o hlavnom cieli WHO v boji proti covidu–19. Zdôraznil, že cieľom je, aby do septembra 2022 bolo zaočkovaných 70% všetkých krajín sveta.
Podľa Gebreyesusa možno pandémiu zvládnuť, ale k ukončeniu problému bude potrebných 11 miliárd dávok preventívnych liekov – zrejme tým nemyslel vitamíny ako prevenciu ale vakcíny.
Nie prvé varovanie
Výbor WHO pre mimoriadne situácie už skôr hovoril o riziku, že nové kmene koronavírusu budú nebezpečnejšie a nákazlivejšie. Členovia výboru pripomenuli, že pandémia ešte zďaleka neskončila.
Vo vyhlásení sa uvádza, že kontrola týchto variantov koronavírusu bude ťažšia než teraz.
WHO zaradila štyri kmene SARS–CoV–2 na zoznam, ktoré “spôsobujú znepokojenie“: alfa (britský), beta (juhoafrický), gama (brazílsky) a delta (indický). Posledná spomínaná mutácia sa podľa odhadov šíri dvakrát rýchlejšie ako pôvodná verzia vírusu. Organizácia zároveň upozornila, že patogén stále mutuje. Okrem toho bol nedávno zaznamenaný výskyt kmeňa delta–plus.