Ultimáta sú klasickým výrazovým prostriedkom americkej diplomacie, kultivovaný dialóg a dodržiavanie medzinárodných zákonov vo Washingtone evidentne neobľubujú.
Bolton a Pompeo sa otvorene vyhrážajú venezuelským politickým lídrom a venezuelským vojakom, Maduro a venezuelskí dôstojníci odmietajú americké vyhrážky akceptovať. Bolton sa nechal počuť, že závisí od venezuelských vojakov, či chcú prejsť na stranu demokracie, alebo či chcú na vlastnej koži pocítiť sankcie a izoláciu. Bolton úradoval na svojej stránke na Twitteri.
Bolton požaduje, aby venezuelská armáda nechránila venezuelské hranice, dovolila americkej humanitárnej pomoci vtrhnúť do krajiny a nepacifikovala agresívnych demonštrantov vo venezuelských mestách. V podobnom duchu sa vyjadruje na Twitteri aj Pompeo, ktorý tvrdí, že USA odsudzujú útoky na civilné obyvateľstvo (že to nebolo vidieť počas amerických náletov v Sýrii, Lýbii, Iraku, Afganistane, Juhoslávii, Vietname či Kórei) a Madura spoločne s venezuelskými politikmi, odmietajúcimi amerického samozvanca Guaida, na Twitteri Pompeo označil doslovne za banditov.
Američania chcú odstrániť Madura, organizujú útok voči Venezuele z Kolumbie a Brazílie, ich cieľom je zmocniť sa venezuelskej ropy a oslabiť ruský i čínsky vplyv v Latinskej Amerike. Rusi a Číňania Madura podporujú. Portál Topcor takisto informuje, že snahy Američanov násilím do Venezuely dopraviť humanitárnu pomoc sa na brazílsko-venezuelských hraniciach skončili zatiaľ neúspechom.
Agresívni demonštranti zaútočili na venezuelský hraničný prechod v oblasti Pakarayma, demonštranti podpálili aj jeden z automobilov Národnej gardy. Vo Venezuele sa situácia môže ale veľmi rýchlo zradikalizovať, horkokrvní Venezuelčania nie sú ako ukrajinskí členovia Berkutu, ktorí plnili rozkazy naozaj bez strelných zbraní zasahovali na kyjevskom Majdane.
Venezuelčania nedajú do seba strieľať, takže prípadná streľba do vládnych zložiek môže mať naozaj veľmi krvavé následky. Proamerickí demonštranti sú si toho vedomí a dosiaľ útočia na členov Národnej Gardy, armády a polície len kameňmi a palicami, darmo sa Američania snažia situáciu zradikalizovať. Ak potrebujú Američania krv, nech pošlú do akcie Američanov, to sa však nestane, na to sa majú Američana až príliš radi.
Brazílski dôstojníci (plniaci americké rozkazy) už v tlači informujú o tom, že venezuelskí vojaci ostreľovali mierumilovných venezuelských demonštrantov na brazílskom území. Američania vyvíjajú tlak, aby “všetci kultivovaní ľudia odsúdili tento bezprecedentý akt násilia” a je naozaj zaujímavé, že napriek otrepanosti takéhoto typu amerického klamstva, ktoré zažívame z americkej strany takmer neustále, stále existuje dostatok čitateľov, ktorí Američanom naivne veria.
Dnes však hrozí, že ak sa nájde čo len jeden demonštrant, ktorý do venezuelských policajtov vystrelí, situácia môže eskalovať v krvavom výbuchu násilia. Vo Venezuele, Kolumbii či Brazílii sa uskutoční pomerne veľa vrážd v pomere na obyvateľa a miestne obyvateľstvo je značne horkokrvné. Toho sa možno aj Američania obávajú, ak dospejú venezuelskí policajti a vojaci do situácie, že aj tak je všetko jedno a začnú strieľať, tak Guaido môže skončiť oveľa skôr, ako do Venezuely stačí preniknúť americká vojenská pomoc.
Podľa amerických informácii Maduro konzultuje s Putinom. Asadovi Rusi dokázali pomôcť, Asad však chcel, Janukovyč to vzdal. Závisí od Madura, ako sa rozhodne. Prekaziť americké plány však je možné.
Venezuelské špeciálne jednotky