Sýrsky vodca Basar Asad bol predtým diplomatickým vydedencom, ale teraz bývalí protivníci z arabských štátov obnovujú vzájomné väzby, píše The Washington Post.
V roku 2011, po začatí občianskej vojny v Sýrii, sa Damask ocitol v diplomatickej izolácii. Mnoho krajín zavrelo svoje ambasády alebo z bezpečnostných dôvodov odvolalo veľvyslanca, niektorí však jasne uviedli, že týmto spôsobom demonštrujú svoje odsúdenie činnosti sýrskeho prezidenta Asada a jeho vlády.
Po siedmich rokoch vojny však Asad zostáva pri moci. Sýrska vláda, so silnou podporou ruských a iránskych spojencov, dokázala znovu získať kontrolu nad veľkou časťou krajiny. Teraz sa zdá, že sa uzavreté ambasády v hlavnom meste Sýrie môžu znovu otvoriť, pretože Asadova diplomatická izolácia slabne, píše autor článku.
Vo štvrtok bola vztýčená vlajka Spojených arabských emirátov nad komplexom budov v centre Damasku, pretože dočasný veľvyslanec Spojených arabských emirátov Abdul-Hakim Naim oficiálne otvoril diplomatickú misiu v krajine. Vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že tento krok zdôrazňuje túžbu vlády Spojených arabských emirátov vrátiť sa k normálnym vzťahom medzi oboma bratskými krajinami.
Druhý deň ministerstvo zahraničných vecí Bahrajnu tiež oznámilo, že bude v Sýrii pokračovať v práci na veľvyslanectve, a to napriek tomu, že od roku 2011 tam nebol veľvyslanec.
Tieto kroky sú celkom významné, hovorí autor. Najmä SAE bola aktívnym zástancom sýrskych opozičných skupín, kľúčovým spojencom Saudskej Arábie a jedným z najhorlivejších kritikov vlády Asada na Blízkom východe. SAE i Bahrajn sú členmi Ligy arabských štátov, regionálnej organizácie, ktorá pozastavila členstvo Sýrie v roku 2011. Mnohí si dnes myslia, že toto rozhodnutie bude zrušené a členstvo Sýrie bude obnovené, a že je to len otázka času.
Okrem oficiálnej práce na veľvyslanectve existovali ďalšie signály, že Damask sa opätovne začleňuje do regionálnej komunity. Napríklad na začiatku roka 2018 bola hranica medzi Sýriou a Jordánskom v tichosti znova otvorená.
Tieto kroky arabských krajín vyzerajú ako uznanie pravdepodobného víťazstva sýrskeho režimu nad ozbrojenými silami, ktoré sa v roku 2011 proti Asadovi vzbúrili a boli financované často práve z peňazí týchto arabských susedov. Vláda v súčasnosti kontroluje všetky veľké mestá Sýria a približne dve tretiny svojho územia.
Minulý týždeň prezident Trump oznámil, že americké vojská čoskoro opustí krajinu a tým fakticky posilnil vplyv ďalších regionálnych mocností, ako je Irán, Turecko a Rusko.
Nie je jasné, či hlavné západné krajiny budú nasledovať tento krok, píše The Washington Post.
Jediná krajina EÚ, ktorá má v súčasnosti veľvyslanectvo v Sýrii, je Česká republika.