So svojim porušovaním ľudských práv sa USA nikdy nemôžu stať sudcom globálnych ľudských práv. Aj keď USA označili Čínu, Rusko, Irán a Severnú Kóreu vo svojej výročnej správe o celosvetových ľudských právach, ktoré vypracovalo ministerstvo zahraničných vecí za „sily nestability“ kvôli údajnému zneužívaniu ľudských práv.
Washington tvrdil, že publikovaním správy sa snaží „viesť ostatné krajiny a byť príkladom pri presadzovaní spravodlivého a efektívneho riadenia, založeného na zásadách právneho šátu a rešpektovaní ľudských práv“. V skutočnosti je správa len otrepaným trikom, ako zasahovať do domácich záležitostí iných krajín.
Je ľahké nájsť príklady zneužívania ľudských práv v USA. Napriek celoštátnym protestom, vyzývajúcim k ukončeniu násilia prostredníctvom strelných zbraní, urobili americkí zákonodarcovia len veľmi málo krokov, k obmedzeniu zbraní zo strachu, že by mohli stratiť podporu národných zväzov majiteľov strelných zbraní. Od minuloročného masového zabíjania v Las Vegas až po tohtoročný masaker v Marjory Stonemane Douglas High Scholl na Floride je stále použitie strelnej zbrane jedným z najťažších problémov americkej spoločnosti. Štatistiky o násilí s použitím strelných zbraní naznačujú, že počet incidentov, súvisiacich s použitím strelnej zbrane v USA dosiahol v roku 2018 počet 17 136, čo viedlo k viac ako 4000 úmrtiam.
Okrem zbraňového násilia neboli v USA chránené ani práva menšín. Podľa správ z médií považuje väčšina Američanov svojho prezidenta za rasistu. Jeho názory na Mexičanov a moslimov sú mnohými považované za diskriminačné a urážlivé.
Zásahy do domácich záležitostí iných štátov je presne to, k čomu Washington smeruje, keď poukazuje na podmienky dodržiavania ľudských práv S takzvanou svätožiarou demokracie a ako samozvaný obranca slobody, zohrali USA kľúčovú roku v arabskej jari, revolučnej vlne, ktorá sa začiatkom roka 2010 prehnala cez Severnú Afriku a Stredný východ. Úsilie Washingtonu „podporovať rešpektovanie ľudských práv“ skončilo iba ekonomickými recesiami, občianskymi vojnami, terorizmom a humanitárnymi krízami na Blízkom východe.
„Dúfali sme, že sa naše životy zlepšia, že budeme mať prácu a bývanie, ale všetko sa iba zhoršilo“, uviedol Bashir Husajn, účastník januárových protestov v Tunisku. Podľa neziskového projektu Airways, zomrelo pravdepodobne z dôvodu amerických koaličných akcií od 8. augusta 2014 do 31. marca 2018 minimálne 6259 až 9604 civilistov.
Takže sú USA oprávnené posudzovať podmienky ľudských práv iných štátov? Zjavne nie. Dúfame, že sa Washington zdá svojej mentality studenej vojny a zameria konečne svoju pozornosť na riešenie domácich otázok riešenia ľudských práv predtým, ako bude ukazovať na ostatných.