Bratislava 27. júla 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Suwalský koridor je nepresne definovaný pás zeme, ktorý sa oficiálne nachádza pozdĺž poľsko-litovskej hranice a spája Bielorusko s ruskou oblasťou Kaliningrad. Práve naň je zameraná najväčšia pozornosť Litvy, ktorá je členom NATO. Tá sa snaží monitorovať pohyb žoldnierskej skupiny Wagner v Bielorusku a existujú obavy, že sa wagnerovci môžu začať presúvať smerom k Suwaldskému koridoru, ktorý je považovaný za Achillovu pätu NATO
„Litovské inštitúcie aktívne monitorujú procesy súvisiace so skupinou Wagner”, hoci sú považované za zle vybavené sily, uviedol v stredu pre Newsweek hovorca ministerstva obrany vo Vilniuse v odpovedi na otázku o bezpečnostnej situácii v Suwalskej priepasti.
Obavy, najmä medzi východoeurópskymi a pobaltskými štátmi NATO, o osud Suvalského koridoru – pásu zeme pozdĺž poľskej a litovskej hranice, ktorý oddeľuje Bielorusko na východe od ruskej enklávy Kaliningrad na západe – vzrástli po tom, ako sa žoldnieri skupiny Wagner začali v júli presúvať do Bieloruska. Bojovníci z polovojenskej jednotky zamierili do Bieloruska.
Podľa informácií, ktoré priniesol Newsweek mal vraj ruský zákonodarca pre štátnu ruskú televíziu povedať, že Wagnerove jednotky by mohli byť v Bielorusku preto, aby obsadili Suwalský koridor. Toto tvrdenie nemohol Newsweek nezávisle overiť, ale ak by sa Wagnerove jednotky presunuli na poľské alebo litovské územie, pravdepodobne by to vyvolalo reakciu NATO podľa článku 5, ktorý považuje útok na člena za útok na všetky ostatné členské štáty, konštatujú
V nedeľu poľský minister obrany Mariusz Błaszczak uviedol, že Varšava vytvára nový vojenský ženijný prápor v meste blízko Suvalskej priepasti. Poľsko už predtým uviedlo, že presúva viac ako 1 000 vojakov pre obavy z prítomnosti Wagnera v Bielorusku.
Koridor Suwałki je 60- až 100-kilometrový, nepresne definovaný pás zeme, ktorý sa oficiálne nachádza pozdĺž poľsko-litovskej hranice. Spája Bielorusko s ruskou oblasťou Kaliningrad. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa Moskva pokúsila zabezpečiť priechod na poľskej strane koridoru na novo oddelené územie Kaliningradu. Pokus bol neúspešný. Namiesto toho Rusko vyjednalo dohody s EÚ na zabezpečenie tranzitu ruských občanov a tovaru cez Litvu.
Napätie sa opäť objavilo po anexii Krymu. Odvtedy komentátori Suwalský koridor začali označovať ako „Achilovu pätu” NATO, „najzraniteľnejší úsek zeme” alebo dokonca „najnebezpečnejšie miesto na Zemi “. Vtedajší estónsky prezident koridor dokonca pomenoval ako „Suwałki gap” v súvislosti s Fuldou Gap z čias studenej vojny – najslabším bodom NATO v blízkosti hraníc medzi východným a západným Nemeckom, čim chcel zdôrazniť nebezpečenstvo možnej eskalácie.
Mnohí analytici označujú Suwalský koridor za najpravdepodobnejšie miesto pre vypuknutie vojny medzi Ruskom a NATO a koridor zároveň predstavuje najpriamejšiu pozemnú cestu medzi Bieloruskom a Kaliningradom.