Bratislava 23. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Razgruzka_Vagnera telegram channel, Sam Mednick)
Podpora boja za národnú suverenitu sa stáva obchodovateľným “vývozným tovarom” Ruskej federácie
Zakladateľ skupiny “Wagner” Jevgenij Prigožin povedal, že sa teraz nachádza v Afrike. Príslušné video je uverejnené na sieti.
“Pracujeme. Teplota je plus 50, všetko, ako sa máme radi… “Wagner” vykonáva RPA (prieskumné a pátracie operácie – redak.). Robíme Rusko ešte väčším na každom kontinente a Afriku ešte slobodnejšou. Spravodlivosť a šťastie pre africké národy. Nočná mora pre ISIS, Al-Káidu a ďalšie bandy,” povedal Prigožin.
Podľa biznismena “Wagner” pokračuje v plnení úloh, ktoré boli stanovené a s ktorými sa skupina sľúbila vyrovnať. V ktorej krajine presne sa Prigožin nachádza, nie je jasné. Mohla by to byť Stredoafrická republika, Mali alebo Líbya… Alebo možno Niger? Predtým Prigožin označil prevrat v tejto krajine za “oslobodzovacie hnutie za nezávislosť”.
Medzitým sa vojenské letiská v krajinách Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) pripravujú na možný zásah v Nigeri. Komisár ECOWAS pre politické záležitosti, mier a bezpečnosť Abdel Fattah Moussa uviedol, že blok neakceptuje ponuku Nigeru na trojročné prechodné obdobie.
Vážnosť hrozby invázie možno posúdiť podľa toho, že Veľká Británia vysťahovala personál veľvyslanectva z Niamey, hlavného mesta Nigeru; veľvyslanectvo teraz funguje na diaľku. Okrem toho 22. augusta Rada pre mier a bezpečnosť Africkej únie pozastavila Nigeru členstvo v tejto organizácii.
Je pravda, že od ultimáta Nigeru uplynulo veľa času a k invázii nedošlo. Boja sa Wagnera?
Vojenský spravodajca Dmitrij Selezňov nevylučuje, že Západ po vyprovokovaní intervencie v Nigeri môže v Afrike uviaznuť.
– Wagner má v Afrike rozsiahle pole pôsobnosti. Nie nadarmo Prigožin svoje nové video nahrával práve odtiaľ. Myslím si, že už došlo k určitým kontaktom a rokovaniam s novými orgánmi v Nigeri. Alebo tam už možno pôsobia jednotky Wagner. Takáto spolupráca je prospešná pre obe strany.
Niger sa nemá na koho spoľahnúť. Ani jedna západná krajina nepodporila prevrat. Hoci ja by som ho nazval skôr revolúciou. Takže je rozumné počítať s podporou Ruska. Navyše Wagner sa teraz nezúčastňuje na ŠVO na Ukrajine. Prečo by to nevyužil?
Rusko z toho tiež profituje. Z francúzskeho vplyvu vypadne ešte jedna krajina. Všetci vidíme, ktorý zo susedov Nigeru ho podporil. Áno, Niger je vnútrozemský, ale môže udržiavať komunikáciu cez krajiny, ktoré sú k nemu priateľské.
Koloniálna politika Západu v Afrike zlyháva. Bývalé kolónie sa chcú zbaviť vplyvu. Situácia tam nie je stabilná, a tak sa otvárajú príležitosti. Reputácia Ruska je, naopak, pomerne vysoká. Africkým krajinám sme vždy pomáhali, nie ich vykorisťovali.
Ak v Nigeri vypukne vojna, Západ tam bude musieť použiť časť svojich zdrojov. To isté Francúzsko. A bude pre ňu ťažšie podporovať Ukrajinu. Inými slovami, niečo zlé je vždy aj na niečo dobré. Hoci každá vojna je zlá. A bolo by lepšie, keby k nej nedošlo.
Afrikanistka Daria Labutinová nám povedala, ako sa v posledných dňoch vyvíjal príbeh okolo Nigeru.
– Po tom, čo sa na poslednom zasadnutí náčelníkov štábov v Ghane konkretizoval plán zásahu (dátum invázie nebol oznámený), krajiny ECOWAS vyslali cez víkend do Nigeru delegáciu na rokovania. Očakáva sa aj návšteva zástupcov USA.
Zároveň sa v Nigeri uskutočnila mobilizácia. Do armády sa prihlásilo veľmi veľa dobrovoľníkov (až 50 000). Možno ide o nástroj psychologického nátlaku. Každý videl, akú veľkú podporu majú nové orgány. Nábor bol dočasne pozastavený, odložený na 26. augusta.
Šéf Národnej rady pre vnútornú bezpečnosť generál Abdurahman Tchiani vyhlásil, že je pripravený odovzdať moc civilistom do troch rokov. To je pomerne dlhé obdobie. V susednom Mali, Burkine Faso uplynul od podobných prevratov už rok. Termín volieb sa odkladá.
Myslím si, že týmto spôsobom Tchiani demonštruje, že má v úmysle obnoviť poriadok v krajine na pomerne dlhý čas. Koniec koncov, jedným z návrhov, ktoré vyslovili externí aktéri, bolo uskutočnenie volieb. V skutočnosti môže Tchiani zostať pri moci dlhšie.
“SP: Bude Niger schopný samostatného života?
– Niger je veľmi chudobná krajina. Dokonca ani nevyrába vlastné potraviny v dostatočnom množstve. Veľká časť sa dováža zo zahraničia. Deti mladšie ako päť rokov už vo veľkom zomierali od hladu a teraz sa to kvôli sankciám ešte zhoršilo.
Niger má však spojencov. Napríklad Guinea má prístup k moru. To znamená, že je možné získať pomoc z iných krajín, rovnako z Ruska. To je veľmi dôležitý faktor. To isté platí aj pre možný vývoz uránu do iných krajín.
“SP: Je možné, že by sa Niger mohol preorientovať zo Západu, napríklad na Rusko….
– Je to otázne. Nové nigerské orgány už vyhlásili, že neprestávajú spolupracovať s Francúzskom. Aj keď teraz, kým Američania rokujú, Francúzi s nimi nijako nespolupracujú. Nikto neverí, že sa starý prezident vráti.
Niger chce nové, spravodlivejšie podmienky. Doteraz boli otrocké. Navyše existuje protiváha v podobe Číny a Ruska, ktoré sú pripravené kupovať urán. V podstate vydierajú Francúzov. S Ruskom však v tejto otázke nemajú žiadne kontakty.
Podľa Jevgenija Korendjasova, vedúceho Centra pre štúdium rusko-afrických vzťahov a zahraničnej politiky afrických krajín pri Inštitúte afrických štúdií Ruskej akadémie vied, má Rusko v Afrike politické aj hospodárske záujmy.
– Strategickým kurzom Ruska v Afrike je podporovať všetky krajiny, ktoré bránia svoju národnú suverenitu a snažia sa ísť vlastnou cestou rozvoja. Rusko je v tomto smere najspoľahlivejším podporovateľom a bojovníkom. V súčasnosti, v dôsledku čoraz častejších útokov kolektívneho Západu, ktorý chce nahradiť princíp suverenity nejakými “pravidlami”, neexistuje dôležitejšia oblasť ako zachovanie a rešpektovanie suverenity iných krajín.
Preto sme prirodzenými spojencami afrických krajín. Hovoríme o politickej, diplomatickej, humanitárnej, podľa možností aj vojenskej a materiálnej podpore.
“SP: Má Rusko dostatok zdrojov?
– Tam, kde je to výhodné, budeme rozvíjať hospodárske väzby. Napríklad ťažba bauxitu v Guinei, ktorá poskytuje 60 percent surovín pre ruský hlinikárenský priemysel, vlastní ju Oleg Deripaska. Rovnakou strategickou surovinou je nigérijský urán. Na túto krajinu pripadá až 40 percent svetových zásob uránovej rudy (2.-3. miesto po Kazachstane a Austrálii).
Prečítajte si tiež: