Praha 27. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot video/Youtube)
Tento týždeň v relácii Rozstrel na iDnese bolo možné sledovať rozhovor s egyptológom Miroslavom Bártom, ktorý nedávno vydal novú knihu Sedem zákonov, rozprávajúcu o tom, ako sa rodia, rastú a upadajú civilizácie. V rozhovore profesor hovoril o tendenciách, ktoré určite nenapomáhajú tomu, aby sa táto zákonitosť porušila ani v prípade našej civilizácie
Ľudstvo sa totiž podľa Bártu nevyhnutne stretne s nedostatkom vody, energetických zdrojov a následnými početnými vlnami migrácie, čo môže viesť k vytvoreniu úplne novej totality.
“Totalita môže naozaj nastať. A to vo chvíli, keď budete ľudí neustále strašiť, a strach je vynikajúci spojenec, keď chcete kontrolovať myslenie ľudí. A preto si myslím, že práve v tejto dobe je tak zásadná úloha elít, či už sú to elity vedecké, kultúrne či politické,” myslí si egyptológ.
Nedostatok zdrojov sa však môže obrátiť podľa Bártu aj v kolaps civilizácie, aj keď dočasný, pretože ľudia v dôsledku neustáleho zdražovania zdrojov energie nebudú schopní udržiavať svoju vysokú životnú úroveň, zatiaľ čo k technickému pokroku sú nevyhnutné práve lacné zdroje.
“Buď si povieme dobre, chceme žiť viac takzvane v súlade s prírodou, aj keď to nikdy nebude v súlade s prírodou, asi nikdy neprestaneme používať plasty, aj keď sú relatívne nové, tak si musíme povedať, buď budeme dávať obrovský dôraz na základný výskum , aby sme skôr alebo neskôr dospeli k novým možnostiam v oblasti nových lacných zdrojov energie, alebo si povieme, dobre, tak my to takto chceme, ale cena za to je, dúfajme, prechodné zníženie životnej úrovne, pretože, keď si vyberieme zdroje, ktoré sú trochu náročnejšie, tak samozrejme tým sa niekde tej energie nebude dostávať, to je jednoduchá matematika,” myslí si.
Nesúhlasí však s názormi organizácie ako je Extinction Rebellion, ktorí tvrdia, že ku kolapsu civilizácie povedú zmeny klímy, v dôsledku ktorých zomrú do konca 21. storočia štyri miliardy ľudí.
“Snažia sa ,doslova za každú cenu, presadiť len svoj názor. S takými ľuďmi je zvyčajne ťažká debata, aj keď ja som s nimi nemal zatiaľ tú česť a asi by som to nevyhľadával. Nech každý má svoj názor, ale zároveň musí rešpektovať názory ostatných,” je presvedčený profesor.
Realitou však podľa neho je, že podobný hlasný krik vo svojej bubline nikdy neviedol k nejakému riešeniu a budovaniu, preto sa Bárta domnieva, že ak sa spoločnosť nebude usilovať o stimuláciu diskusie medzi rôznymi názorovými skupinami, civilizačný rozpad na seba nenechá dlho čakať.