Vznikol na pôde Komory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) pri Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie ako reakcia na súčasnú mimoriadnu situáciu a jej dopad na ne. Členmi štábu sú experti pôsobiaci dlhodobo priamo v oblasti neziskového sektora, humanitárnej pomoci a dobrovoľníctva a tiež odborníci z iných oblastí ako legislatíva, ekonómia či biznis. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Cocherová z KKŠNS.
Súčasná pandémia zasiahla aj občiansky sektor, ktorého úloha je podľa Komory MNO v pomáhajúcej oblasti v tomto náročnom období mimoriadne dôležitá. Aktivity mimovládnych neziskových organizácií sú dnes zacielené najmä na zraniteľné skupiny – seniorov, osamelých ľudí v izolácii, pacientov, zdravotne znevýhodnených, zdravotníkov, Rómov, týraných, ale aj na učiteľov, rodičov či deti. Pomáhajú tiež pri nákupoch, vzdelávaní, dezinfekcii priestorov, šití rúšok, poskytujú psychickú, sociálnu aj právnu pomoc. Prichádzajú s inovatívnymi riešeniami a mobilizujú finančné a ľudské zdroje v podobe zbierok a dobrovoľníctva. „Viac ako inokedy pociťujeme potrebu rýchlej a presnej výmeny informácií v občianskom prostredí ako aj s verejným sektorom, identifikácie kľúčových dopadov krízy na neziskový sektor. Zároveň s príchodom novej vlády očakávame sfunkčnenie a vylepšenie vzťahov medzi štátom a občianskou spoločnosťou, k čomu chceme aktívne prispieť,“ vysvetlil člen Komory MNO a výkonného výboru štábu Boris Strečanský.
Medzi hlavné ciele KKŠNS patrí aj identifikovanie legislatívnych a finančných obmedzení, ktorým v súčasnosti čelia mimovládne neziskové organizácie. Mnohé z nich sa ocitli v situácii, v ktorej na jednej strane plnia nezastupiteľnú úlohu v pomoci spoločnosti, na druhej strane výpadok finančných príjmov ohrozuje ich ďalšiu existenciu.
Súčasná situácia bude mať negatívny dopad aj na príjmy z poukázania 2 percent daní, ktoré tvoria výraznú časť finančných prostriedkov neziskového sektora. „Budeme mapovať všetky dopady krízovej situácie a prichádzať s návrhom riešení. Pomôžu nám aj výsledky dotazníka, prostredníctvom ktorého sme zozbierali podnety od tristo organizácií v súvislosti s touto kritickou situáciou. Našou ambíciou je byť dôveryhodným a zodpovedným partnerom pre štát a zároveň zodpovedným hlasom občianskej spoločnosti,“ doplnil člen výkonného výboru štábu Filip Vagač,.
KKŠNS je zložený zo zástupcov Komory MNO pri Rade vlády pre MNO, zástupcov grantových nadácií s celoštátnym a regionálnym záberom, kľúčových organizácií a iniciatív zapojených do krízovej pomoci, právnikov a ekonómov venujúcich sa neziskovému prostrediu. Súčasťou štábu je aj zástupca Permanentného krízového štábu. „V Permanentnom krízovom štábe považujeme úlohu mimovládnych organizácií a neformálnych občianskych iniciatív za kľúčovú. Prinášajú inovácie, flexibilitu, zahraničné skúsenosti z porovnateľných situácií a myslia na tých, ktorí sú krízou zasiahnutí ťažko, no bez svojho pričinenia. Dopĺňajú činnosť verejného sektora, a preto podporujeme partnerstvo. Plánujeme spustiť aj mapu všetkých neštátnych iniciatív, aby sme videli rozsah neštátnych aktivít, ale aj podporili ich prepájanie navzájom a s verejným sektorom,“ priblížil expert na občiansku spoločnosť a zástupca Permanentného krízového štábu Andrej Schulz.