Bratislava 18. januára 2023 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
Rímskokatolícka cirkev je najväčšia kresťanská cirkev na Slovensku, hlásiaca sa k rímskemu katolicizmu a uznávajúca autoritu rímskeho pápeža. V roku 2021 sa k nej pri sčítaní obyvateľstva hlásilo 3 038 511 veriacich, čo predstavuje 55,76 % obyvateľstva a má najväčšie zastúpenie kostolov zo všetkých cirkví s počtom 2 627 kostolov (63,3 %). Katolícka cirkev je neodmysliteľnou súčasťou slovenských dejín. Slovenskí katolíci formovali vývoj Slovenska počas celého obdobia našej histórie, ich vplyv sa prejavil v každej oblasti nášho života, čo platí aj dodnes, keď reagujú na súčasný stav spoločnosti, ktorý nás vedie smerom do priepasti a je priamym ohrozením budúcnosti našich detí
Čo sa na Slovensku pripravuje, stačí pohľad na prvú spoločnú fotografiu usmiatych tvárí, ktoré nám chcú vládnuť a zachrániť nie náš štát, ale svoje stratené politické „kariéry“, niečo na spôsob vlka v ovčom rúchu, len treba nájsť obete na oklamanie. Postupne a po poriadku: Na spoločnej fotografii z Úradu vlády zo dňa 13. januára, kam prišiel predseda KDH Milan Majerský rokovať s predsedom vlády, ktorá stratila dôveru v parlamente a on sám je v demisii, o tom, aby “hlasy kresťanského voliča neprepadli”, je najzaujímavejšia manželka predsedu súčasného KDH Miriam Lexmann, ktorej dôležitosť je zvýraznená tým, že v zostave chýba manželka Eduarda Hegera, takže uvedeného stretnutia sa pani Lexmann nezúčastnila iba ako „skromný dekoračný doprovod“.
Pred začiatkom výkonu mandátu poslankyne Európskeho parlamentu pôsobila ako riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli, ktorý podporuje „demokraciu a slobodu“ každého jednotlivca vo svete, v rámci súčasného mimoparlamentného KDH pôsobí ako poradkyňa strany pre zahraničnú a európsku politiku.
Medzinárodný republikánsky inštitút – International Republican Institute (IRI) je americká mimovládna „nezisková“ organizácia, ktorá vznikla v roku 1983 a jej ústredie sídli vo Washingtone, DC, Spojené štáty americké.
IRI pôsobí v zahraničí a poskytuje „odbornú prípravu a pomoc politickým stranám. Ako mimovládna organizácia oslobodená od dane nehrá žiadnu úlohu v domácej politike USA, je naviazaná na republikánsku stranu. Jej sesterská organizácia, Národný demokratický inštitút pre medzinárodné záležitosti, čerpá najmä z Demokratickej strany.
Do roku 2018 bol predsedom IRI americký senátor John McCain, ktorého po odstúpení nahradil senátor Dan Sullivan.
V roku 1995 IRI založila Cenu za slobodu na počesť jednotlivcov, ktorí pracovali na “presadzovaní slobody a demokracie vo svojich krajinách a na celom svete”. (IRI napr. v Eurázii v súčasnosti funguje v nasledujúcich krajinách: Arménsko, Bielorusko, Gruzínsko, Kazachstan, Kirgizská republika, Moldavsko, Ukrajina a Uzbekistan).
Niekoľko aktivít Medzinárodného republikánskeho inštitútu
Rok 2004: Haitský prevrat
IRI získala finančné prostriedky na projekt Haiti od USAID. Televízia Canadian Broadcasting Corporation mala 29. Januára 2006 premiéru dokumentárneho filmu o úlohe IRI pri prevrate Haiti: Democracy Undone.
Bývalý veľvyslanec USA Brian dean Curran obvinil IRI z podkopávania jeho úsilia o uskutočnenie mierových rokovaní medzi Aristidom a jeho opozíciou po sporných senátorských voľbách v roku 2000. Podľa Currana Stanley Lucas, vtedajší zástupca IRI na Haiti, odporučil opozičným lídrom, aby nerobili kompromisy s Aristidom, ktorý bude čoskoro vyhnaný z moci. Curran tiež tvrdil, že Lucas sa pred opozíciou prezentoval ako skutočný vyslanec Washingtonu a jeho rada – čo bolo v rozpore s radou ministerstva zahraničných vecí – ako rada americkej vlády. IRI reagovala na obvinenia veľvyslanca Currana v liste pre New York Times.
Rok 2009: Honduraská ústavná kríza
IRI dostala v roku 2009 550 000 USD od Národnej nadácie pre demokraciu s cieľom “podporiť a zvýšiť účasť think tankov v Mexiku a Hondurase ako “nátlakových skupín s cieľom prinútiť politické strany, aby vypracovali konkrétne stanoviská ku kľúčovým otázkam a podporiť iniciatívy na realizáciu politických pozícií počas kampaní v roku 2009” po honduraskej ústavnej kríze v roku 2009.
Kuba
Kubánska vláda obviňuje bývalého zamestnanca Kongresu Caleba McCarryho z organizovania haitského prevratu v roku 2004 a pokusu o vyprovokovanie štátneho prevratu na Kube.
Blízky východ
Podľa článku v New York Times z apríla 2011 boli IRI, Národnému demokartickému inštitútu pre medzinárodné záležitosti a ďalším skupinám pripísané zásluhy za školenie aktivistov na Blízkom východe, konkrétne v Egypte a Tunise, ktorí “obhajovali reformu v autoritárskych režimoch.”
Správa ministerstva spravodlivosti o zahraničnom financovaní mimovládnych organizácií v Egypte odhalila, že IRI v Egypte získala od USAID na egyptské voľby v rokoch 2011-12 finančné prostriedky vo výške približne 7 miliónov dolárov. Vláda, ktorá získala kontrolu nad krajinou po revolúcii v januári 2011, považovala toto zahraničné financovanie za zasahovanie do vnútorných záležitostí.
Poľsko
Program IRI v Poľsku sa začal v roku 1991 a uviedol, že zjednotil a zorganizoval rozmanitú škálu “stredopravých” politických strán s cieľom vytvoriť Volebnú akciu solidarity, ktorá bola vo vláde v Poľsku spolu so svojím koaličným partnerom stranou Slobodná únia od roku 1997 do roku 2001. Uviedla tiež, že poskytuje odbornú prípravu v oblasti politických kampaní, komunikačných školení a výskumu, ktoré pomáhajú organizovať a vytvárať AWS.
Čína
V august 2020 čínska vláda uvalila sankcie na prezidenta IRI Daniela Twininga – spolu s vedúcimi predstaviteľmi štyroch ďalších organizácií pre demokraciu a ľudské práva so sídlom v USA a šiestimi americkými republikánskymi zákonodarcami – za podporu hongkonského prodemokratického hnutia počas protestov v Hongkongu v rokoch 2019-20.
Návrat prízrakov z minulosti?
Na Medzinárodný republikánsky inštitút boli a aj dnes sú priamo naviazaní politici z minulosti, ktorí sa za každú cenu chcú vrátiť späť a opäť sa ujať vlády nad Slovenskom.
Mikuláš Dzurinda bol jedným z dvoch hlavných rečníkov pri príležitosti 30. výročia založenia Medzinárodného republikánskeho inštitútu vo Washingtone povedal, že veľkou výzvou je aj zvládnutie migrácie a presadzovanie kolektívnych záujmov ľudí, ktorí v krajinách západného sveta vytvárajú etnicky kompaktné spoločenstvá.
Expremiérka Iveta Radičová spolu s bývalým veľvyslancom USA v Poľsku Victorom Ashe viedla pozorovateľskú misiu Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI) na ukrajinských parlamentných voľbách, ktoré, ako uviedla, sú „príležitosťou pre Ukrajinu pokračovať v demokratizačných procesoch“ s tým, že po voľbách IRI vydá správu. IRI pozoruje každé voľby od získania nezávislosti Ukrajiny v roku 1991. Iveta Radičová v istom období stála v čele správnej rady nadácie otvorenej spoločnosti, financovanej Georgom Sorosom.
Medzinárodný republikánsky inštitút má motto: „ V skutočnej demokracii nie je nikto príliš malý na to, aby niečo zmenil“. Nuž a v tomto duchu sa na Slovensku sa začali množiť „ministrany s niekoľkými členmi alebo zatiaľ aj bez členov“, len aby sa opäť dostali k moci. Samozrejme, všetci sú demokrati a tak v rámci im vlastnej demokracie začali s procesom, ktorí si sami nazvali „sieťovanie“. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová uviedla: „Ľudia sa začali sieťovať okolo mňa. Dôvodom je moje meno, ktoré má najväčší politický výtlak.“ Pád jablka na hlavu u rôznych ľudí vyvoláva rôzne reakcie. Najväčší prínos svetu priniesol Issac Newton, ktorý podľa legendy po páde jablka objavil gravitačný zákon, u niekoho takýto dopad na hlavu privodí otras mozgu nuž a naša europoslankyňa si zakladá politickú stranu s názvom „Jablko“. Strana SPOLU by rada spolupracovala s Dzurindom, možno aj Hegerom, nevieme, do ktorej „siete“ sa zasieťujú Jaroslav Naď, Ján Budaj, Rado Maťo, gen. Macko, poslanec Šeliga, atď… Uvidíme, akú „zbernú stranu“ vytvoria. Zo zahraničia sleduje situáciu Dušan Korčok, z prezidentského paláca Ivan Mikloš.
K ministerke Veronike Remišovej nie je dôvod sa vyjadrovať, určite má v talóne ďalší „prestup roka“, to sa bude aktualizovať. Jej strana Za ľudí má podľa prieskumov 2,2 % a troch poslancov v parlamente. Túžba po vládnutí je však na 100 %.
Premiér v demisii Eduard Heger zastupoval Slovenskú republiku na pohrebe pápeža Benedikta XVI. v Ríme, ktorý zanechal Duchovný testament, v ktorom uviedol aj slovo v l a s ť, čo sme od doterajšej vlády nepočuli. O výnimočnom intelektuálovi a teológovi Ratzingerovi, čo sa týka jeho neochvejných zásad, ktoré do svojho posledného dychu nezradil, je treba uviesť aspoň toto:
Joseph Ratzinger krátko pred svojou smrťou požiadal, aby bol prezident Spojených štátov Joe Biden vylúčený z jeho pohrebu. Prítomnosť Bidena, ktorý bol vždy zástancom niektorých z najextrémnejších zákonov vrátane ideológie LGBT, by bola pre túto príležitosť prinajmenšom hanbou. Biden najprv vysvetlil svoju neprítomnosť s ospravedlnením logistických a bezpečnostných problémov, neskôr bola jedna z jeho hovorkýň nútená priznať, že nebude prítomný na pohrebe, pretože zosnulý pápež a Vatikán vyjadrili takúto presnú vôľu. Pevné stanovisko pápeža Ratzingera bolo spôsobené jeho nesúhlasom s hlavou štátu, ktorá, hoci sa vyhlásila za katolíka, bola v podstate za protikatolícke zákony, podporované americkými demokratmi v posledných rokoch. Spojené štáty na pohrebe Benedikta XVI. zastupoval Veľvyslanec pri Svätej stolici Joe Donnell .
Demokratka Nancy Pelosiová, zástankyňa rovnakej ideológie ako Biden, však dostala vo Vatikáne sväté prijímanie.
Duchovný testament emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý vyšiel večer 31. decembra 2022 v deň jeho smrti z tlačového oddelenia Svätej stolice.
Môj duchovný testament
Ak sa v tejto neskorej hodine svojho života obzriem späť na desaťročia, ktoré som prežil, najprv vidím, z koľkých dôvodov musím poďakovať. Ďakujem samotnému Bohu, rozdávateľovi každého dobrého daru, ktorý mi dal život a viedol ma rôznymi okamihmi zmätku; vždy som vstal zakaždým, keď som začal kĺzať a znova a znova som si dával svetlo jeho tváre. Pri spätnom pohľade vidím a chápem, že aj temné a únavné črty tejto cesty boli pre moju spásu a že práve v nich ma dobre viedol.
Ďakujem svojim rodičom, ktorí mi dali život v ťažkých časoch a ktorí mi za cenu veľkých obetí svojou láskou pripravili nádherný domov, ktorý ako jasné svetlo osvetľuje všetky moje dni až dodnes. Jasná viera môjho otca nás naučila deti veriť a ako značka chodníka bola vždy pevná uprostred všetkých mojich vedeckých akvizícií; Hlboká oddanosť a veľká láskavosť mojej matky sú dedičstvom, za ktoré nemôžem dostatočne poďakovať. Moja sestra sa o mňa desaťročia starala nezištne a s láskou s láskavou starostlivosťou; Môj brat s jasnosťou svojich rozsudkov, svojou energickou rozhodnosťou a pokojom srdca mi vždy vydláždil cestu; Bez jeho neustáleho uprednostňovania a sprevádzania ku mne by som nemohol nájsť tú správnu cestu.
Srdečne ďakujem Bohu za mnohých priateľov, mužov a ženy, ktorých vždy umiestňoval vedľa mňa; pre spolupracovníkov vo všetkých fázach mojej cesty; pre učiteľov a žiakov, ktorých mi dal. Všetkým im zdôverujem vďačnosť Jeho dobrote. A chcem poďakovať Pánovi za moju krásnu vlasť v bavorských Alpách, kde som vždy videl, ako žiari nádhera samotného Stvoriteľa.
Ďakujem ľuďom svojej vlasti, pretože v nich som mohol znovu zakúsiť krásu viery. Modlím sa za to, aby naša krajina zostala krajinou viery, a prosím vás, drahí krajania: nenechajte sa nechať vzdialiť od viery. A nakoniec ďakujem Bohu za všetku krásu, ktorú som mohol zažiť vo všetkých fázach svojej cesty, najmä v Ríme a Taliansku, ktoré sa stalo mojou druhou vlasťou.
Všetkých tých, ktorým som akýmkoľvek spôsobom ublížil, úprimne prosím o odpustenie.
To, čo som predtým povedal svojim krajanom, teraz hovorím všetkým v Cirkvi, ktorí boli zverení do mojej služby: zostaňte pevní vo viere! Nenechajte sa zmiasť! Často sa zdá, že veda – prírodné vedy na jednej strane a historický výskum (najmä exegéza Svätého písma) na strane druhej – sú schopné ponúknuť nevyvrátiteľné výsledky na rozdiel od katolíckej viery. Premeny prírodných vied prežívame už od staroveku a videl som, ako naopak, zmizli zjavné istoty proti viere, ktoré sa ukázali ako nie veda, ale filozofické interpretácie len zrejme vďaka vede; Rovnako ako je to v dialógu s prírodnými vedami, že aj viera sa naučila lepšie pochopiť hranicu rozsahu svojich afirmácií, a teda aj jej špecifickosť. Už šesťdesiat rokov sprevádzam cestu teológie, najmä biblických vied a s postupnosťou rôznych generácií som bol svedkom kolapsu téz, ktoré sa zdali neotrasiteľné a ukázali sa ako jednoduché hypotézy: liberálna generácia (Harnack, Jülicher atď.), existencialistická generácia (Bultmann atď.), marxistická generácia. Videl som a vidím, ako sa zo spleti hypotéz vynorila rozumnosť viery a znovu sa vynára. Ježiš Kristus je skutočne cesta, pravda a život – a Cirkev so všetkými svojimi nedostatkami je skutočne Jeho telom.
Nakoniec Vás pokorne prosím: modlite sa za mňa, aby ma Pán napriek všetkým mojim hriechom a nedostatkom privítal vo večných sídlach. Ku všetkým, ktorí mi boli zverení, moje modlitby zo dňa na deň vychádzajú z môjho srdca.
Benedictus PP XVI.
Záverom toľko:
„Dejiny učia, že demokracia bez hodnôt sa rýchlo premieňa na jasnú alebo kamuflovanú totalitu“ – Ján Pavol II.
„Ak nemáte vnútornú slobodu, akú inú slobodu dúfate, že budete mať“ – Arturo Graf
„Človek si dobre zvykne na otroctvo a ľahko sa naučí poslúchať, ak mu bude odobratá sloboda“ – J. W. Goethe
Takže v sobotu 21. januára my, ktorí si slobodu nechceme dať vziať, pôjdeme ako slobodní občania na referendum.
Eva Zámocká