Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Twitter)
Michel Houellebecq počas rozsiahlej diskusie s vplyvným francúzskym filozofom Michelom Onfrayom vyhlásil, že Veľká výmena, ktorá opisuje nahradenie pôvodných obyvateľov Európy neeurópskymi na celom Západe, je “fakt”, píše Remix News
“Veľká výmena, bol som šokovaný, že sa to nazýva teóriou. Nie je to teória, je to fakt,” povedal Houellebecq. “Pokiaľ ide o imigráciu, nikto nič nekontroluje, to je celý problém. Európu zmetie táto kataklizma.”
“Objektívne to hovoria čísla,” dodal Onfray, ktorý si myslí, že úpadok Západu je predovšetkým demografický úpadok.
Houellebecq / Onfray (Front Populaire)
Le grand remplacement, j’ai été choqué qu’on appelle ça une théorie, ce n’est pas une théorie, c’est un fait.
En matière d’immigration personne ne contrôle rien, c’est bien là tout le problème
L’Europe sera emportée par ce cataclysme pic.twitter.com/4ebZA3KLgB— David Dobsky (@dobsky33) November 30, 2022
Skutočnosť, že významný žijúci francúzsky spisovateľ povedal, že Veľká výmena je fakt, len doplní rastúci počet intelektuálov, akademikov a politikov, ktorí sú čoraz viac ochotní opisovať Veľkú výmenu na verejných fórach.
Obaja myslitelia diskutovali aj o islame, ale mali odlišné názory na jeho trajektóriu. Onfray povedal, že podľa neho islamizmus “nie je až takým silným fenoménom”, ale skôr “reakciou na americkú moc. Povedal, že moslimovia sa nakoniec na Západe zoradia pod vlajkou konzumného materializmu a odhodia svoje náboženstvo, tak ako to už do veľkej miery urobili mnohé iné národy, napríklad Európania.
Houellebecq je presvedčený o opaku: “Keď budú celé územia pod kontrolou islamistov, myslím si, že dôjde k aktom odporu. Budú sa diať útoky a strieľať v mešitách.” Potom dodal, že predpovedá “opačné Bataclany” – odkaz na islamistov, ktorí zabili viac ako 100 Francúzov v parížskom nočnom klube Bataclan. Zdá sa, že Houellebecq naznačuje, že bieli Európania sa môžu podieľať na takýchto útokoch proti moslimom, ako to bolo napríklad pri streľbe v Christchurchi na Novom Zélande.
“Vy si myslíte, že občianska vojna sa blíži, ja si myslím, že už je tu, potichu,” odpovedal Onfray.
Houellebecq a Onfray sa v 45-stranovom dialógu venovali viacerým témam vrátane Európskej únie, Boha, imigrácie a eutanázie.
“Chcem brániť Západ, ale musí byť hodný obrany,” cituje Houellebecqa francúzsky časopis Front Populaire, keď opisuje obsah svojho dokumentu, ktorý napísal spolu s Michelom Onfrayom, a varuje “milovníkov pozitívnej psychológie a odolných nezmyslov, aby išli inou cestou!”
Filozof a spisovateľ, obaja presvedčení o nevyhnutnom úpadku Západu, podrobne rozoberajú nebezpečenstvá, ktoré Európanov čakajú, vrátane transhumanizmu, veľkej výmeny, amerikanizácie, európskej byrokracie, dechristianizácie, ekológie a prebiehajúcej vojny na Ukrajine – teda tém, ktoré sa týkajú našej doby.
Diskusia, ktorá sa zmenila na esej, si už získala pochvalné recenzie a bola opísaná ako “výnimočný dialóg, (ktorý) nie je depresívny, ba ani apokalyptický. Je brilantný, hlboký, často vtipný a v každom ohľade fascinujúci. Houellebecqova genialita pre absurditu je úžasne emulgovaná Onfrayovou rétorickou silou.”
“Houellebecqa a Onfraya spája nielen obvinenie z reakcionárstva, za ktoré ich často označuje ľavica. Každý z nich je svojím spôsobom harušpektom našej dekadencie. S úprimnosťou a nadhľadom skúmajú vnútornosti našej civilizácie. Obaja sú tiež veľmi odlišní,” píše Le Figaro.
O oboch autoroch sa tiež píše, že sú “pripútaní k ľuďom”.
“Ste ako ja. Ste populista!” hovorí Onfray, na čo Houellebecq odpovedá: “To mi vyhovuje. Od pravice mám pochybnosti, ale ‘populista’ mi vyhovuje.”