Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
Európsky parlament dňa 11. apríla 2024 prijal rezolúciu, ktorou zasahuje do výlučných kompetencií členských štátov a žiada Radu EÚ o zavedenie práva na potrat do Charty základných práv EÚ. V tejto súvislosti Aliancia za rodinu spísala petíciu, ktorou chce vyzvať premiéra, aby akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ vetoval. List predsedu Aliancie za rodinu Antona Chromíka vám prinášame v plnom znení
Milí priatelia,
Slovenská republika má veľkú príležitosť obhájiť svoju suverenitu a využiť právo veta. S veľkou nevôľou sme sa dozvedeli, že 11. apríla 2024 Európsky parlament prijal rezolúciu, ktorou zasahuje do výlučných kompetencií členských štátov a žiada Radu EÚ o zavedenie práva na potrat do Charty základných práv EÚ. Týmto uznesením taktiež EP zasahuje do kompetencií dvoch konkrétnych štátov, keď vyzýva Maltu a Poľsko, aby zrušili svoje súčasné zákonné úpravy ochrany života od počatia. Vyzýva tiež členské štáty, aby zaručili prístup k antikoncepcii a tzv. komplexnej a veku primeranej “sexuálnej výchove”. Umelý potrat tak prestane byť poslednou a v zásade neželanou záležitosťou a má sa stať predmetom “adorovania” so vznešeným názvom “základné právo”. Neriadená migrácia a ani potraty nie sú riešením demografickej katastrofy v Európe.
Vyzvime premiéra, aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ bude Slovensko vetovať, vrátane súčasnej iniciatívy EP. Podpíšte petíciu na tomto linku.
Čo vlastne chcú ideológovia?
Táto iniciatíva EP prišla po tom, ako sa Francúzsko stalo prvou krajinou, ktorá 4. marca 2024 zakotvila právo na umelý potrat do svojej ústavy. Zdravotná starostlivosť vrátane sexuálneho a reprodukčného zdravia spadá pod národné právomoci. Zmena Charty základných práv EÚ tak, aby zahŕňala povinnú “sexuálnu výchovu”, všetky tzv. služby sexuálneho a reprodukčného zdravia a umelé ukončenie tehotenstva, by si vyžadovala jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov. Ochrana výlučných kompetencií Slovenskej republiky je dôležitá najmä preto, že Európsky parlament a európske súdy sú z minulosti známe svojím progresívnym aktivizmom. Ak by bolo právo na potrat ukotvené v Charte základných práv EÚ, je len otázkou času kedy európske súdy po sérii žalôb na jednotlivé členské štáty začnú útočiť na vnútroštátnu legislatívu.
To by mohlo napríklad znamenať:
- zavedenie povinného sexuálneho tréningu na školách, tak ako na to tlačí WHO vrátane výučby o masturbácii už v škôlkach,
- zavedenie preplácania antikoncepcie z našich daní,
- zabezpečenie “reprodukcie” homosexuálnym párom prostredníctvom povolenia prenájmu materníc alebo aj,
- že tzv. základné právo na potrat nemožno obmedzovať tak, ako to robia zákonné úpravy jednotlivých členských štátov.
- umelý potrat by sa mohol stať bezplatným a hradeným z verejného zdravotného poistenia,
- odstránenie lehôt na rozmyslenie umelého potratu,
- úplné zrušenie časových lehôt, t. j. a potrat bude musieť byť vykonaný bez ohľadu na to koľko mesiacov už má nenarodené dieťa. Môžeme sa dostať aj do stavu ako v USA, kde bol v niektorých jeho štátoch do roku 2003 možný aj potrat čiastočným pôrodom, pri ktorom sa dieťaťu ešte pri pôrode, keď už má vonku telíčko prestrihla miecha, kým bola jeho hlavička ešte v maternici.
- odstránenie práva lekárov a sestier na odmietnutie tohto “základného práva zabiť nenarodené dieťa”,
- odstavenie všetkých prorodinných a pro-life organizácií od akejkoľvek podpory zo zdrojov EÚ ako organizácií „proti ľudským právam“ a tzv. „rodovej rovnosti“.
Toto všetko sa môže stať ak súdy rozhodnú, že obmedzenia interrupcií prijaté členskými štátmi diskriminujú ženy a znemožňujú im využiť ich “základné právo na potrat”. Pre všetky vyššie uvedené dôvody je nevyhnutné, aby si Slovenská republika zachovala svoje výlučné kompetencie a aby Ústava SR bola nadradená rezolúciam Európskeho parlamentu a rozhodnutiam európskych súdov.
Anton Chromík, predseda, Aliancia za rodinu