Bratislava 10. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Nahliadnuť do života na cárskom dvore v Petrohrade od konca 17. storočia do konca 18. storočia bude môcť verejnosť do nedele 14. apríla. Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum k predĺženiu plánovaného termínu výstavy Zlatý vek Peterhofu – Od Petra I. po Katarínu II., ktorý bol pôvodne do 31. marca, motivoval vysoký počet návštevníkov
Na Bratislavský hrad, kde je expozícia nainštalovaná od 19. októbra, sa totiž prišlo pozrieť viac ako 80 000 návštevníkov. Slovenský príspevok k tejto výstave, ktorý mapuje vzťahy medzi Ruskom a habsburskou ríšou v 18. storočí zostáva naďalej dostupný pre verejnosť až po Noc múzeí 18. mája. Oznámil to na dnešnej tlačovej besede riaditeľ SNM – Historického múzea Peter Barta a uviedol novú publikáciu Rusko a habsburská monarchia – Čriepky z dejín 18. storočia, ktorá vznikla pri príležitosti slovenskej časti výstavy.
SNM – Historické múzeum výstavu na hrad prinieslo v spolupráci so Štátnym múzeom Peterhof z Ruska. Expozícia ukazuje okrem iného aj osobné predmety významných panovníkov Ruskej ríše. Návštevníci majú možnosť nahliadnuť do bývalej honosnej rezidencie ruských imperátorov na brehu Fínskeho zálivu, prezrieť si odevy, porcelán, obrazy a ďalšie predmety z cárskeho dvora. Unikátom medzi vystavenými predmetmi je trón, ktorý bol doteraz mimo Ruska vystavený iba v USA. „Návštevníkov najviac zaujalo práve trónne kreslo z Panteleimónskeho chrámu, ale sa im páčil aj odev Kataríny Veľkej a jej obľúbený psík zvečnený do porcelánu, je najvzácnejším kúskom tejto výstavy, má mimoriadnu hodnotu,“ uviedla vedúca oddelenia prezentácie SNM – Historického múzea Andrea Litváková.
Ako avizoval Peter Barta, spolupráca so Štátnym múzeom Peterhof sa nekončí. Ide o nadväznosť na výstavu Zlatý vek Peterhofu. „Zhruba o tri roky by sme radi priviedli pokračovanie tejto výstavy a sprístupnili by sme Romanovovcov až po tragický zánik v roku 1917. Pracovný názov výstavy je zatiaľ Strieborný vek Peterhofu, predstavili by sme Peterhof a na jeho pozadí ruské dejiny. Pri príležitosti 350. výročia narodenia Petra I. by sme radi aj my urobili výstavu v Peterhofe, ktorá by priblížila Bratislavu na prelome 17. a 18. storočia,“ povedal Barta.
Autori slovenského príspevku výstavy Peter Barta a Pavol Komora k výstave vydali aj publikáciu, ktorá mapuje vzťahy medzi Romanovovcami a Habsburgovcami. „Touto výstavou sme chceli pomôcť návštevníkom lepšie sa zorientovať v tej základnej výstave, viac ju pochopiť a to aj v súvislosti s našimi dejinami. Kým tá základná výstava Zlatý vek Peterhofu je historicko-umelecká, táto bude historická. Približuje historické udalosti a kľúčové osobnosti 18. storočia z obidvoch táborov Romanovovcov aj Habsburgovcov a dokladá predmetmi ich vzťahy, ktoré boli priateľské a spojenecké,“ uviedol Komora. Publikácia, teda katalóg popisuje výstavné predmety, ktoré práve niečo z tej histórie dokladajú. Sú tam napríklad Itinerárium Daniela Krmana, dokument zo začiatku 18. storočia, ktorý zachytáva vojnu medzi Ruskom a Švédskom. Tento predmet je podľa Komoru veľmi vzácny, širšej verejnosti je totiž prezentovaný prvýkrát. Zapožičaný je z Biskupského úradu Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku v Prešove. Ďalšími zaujímavými predmetmi, ktoré popisuje publikácia, sú aj dobové mapy, medaily či dóza na tabak s portrétom Fridricha II. a výjavom bitky v Zorndorfe. Katalóg takisto zobrazuje olejomaľby cisárovnej Márie Terézie, cisára Jozefa II., ako aj grafiky cisára Karola VI., cisára Leopolda I. či cára Pavola.