Moskva 30. apríla 2019 (HSP/MZV/Foto: Slovenský inštitút)
V galérii Slovenského inštitútu v Moskve 25. apríla sa uskutočnila výstava slovenskej výtvarníčky Emílie Hodasovej pod názvom Obrazy a art-protisy. Zároveň to bola prvá vernisáž pod vedením novej riaditeľky Slovenského inštitútu Sone Hanzlovičovej
Výtvarníčka Emília Hodasová sa od začiatku svojej umeleckej tvorby pokúšala o svojské vyjadrenie pocitov, originálny svojbytný štýl, čo jej napokon prinieslo uznanie. Dnes je plnohodnotnou súčasťou slovenskej výtvarnej scény a členkou profesijných výtvarných spolkov: Umeleckej besedy Slovenska a Združenia textilných výtvarníkov T x T pri Slovenskej výtvarnej únii.
Úspešná bola i v celosvetových výberových výstavách prostredníctvom Združenia textilných výtvarníkov. Vystavovala v mnohých významných galériách v Bratislave i na iných miestach Slovenska, okrem iného v Galérii Salla Terena v Prezidentskom paláci v Bratislave alebo na Bratislavskom hrade, ale tiež v zahraničí, napríklad vo Varšave a Krakove a teraz tu v Slovenskom inštitúte v Moskve.
Charakteristickým a jedinečným znakom tvorby Emílie Hodasovej je paličkovaná čipka ako vzácny odkaz tradičného ľudového umenia, moderne a tvárne spracovaná a obohatená o nové možnosti a vyjadrenia.
Kým rozmerovo väčšie art protisy charakterizujú väčšinou abstraktné kompozície a v nich zakomponovaná čipka predstavuje akýsi dramatický a ozvláštňujúci prvok, v komornej maľbe prevláda poetický realizmus, hravosť, tajomstvo, spomienky, prírodné a detské motívy či iné autorku oslovujúce podnety. Samozrejme, doplnené všadeprítomnou čipkou, ktorá je raz originálnym doplnkom maľovaného diela, inokedy zas nosným prvkom a maľba sa mu podriaďuje.
Inšpiráciu autorka berie všade navôkol: v rodinnom živote, hudobnom, baletnom umení, v dielach našich a svetových maliarov a najmä v citlivom pozorovaní širokej škály odtieňov života a prírody, ktoré dokáže uchopiť svojským a jedinečným spôsobom. Tieto duchovné i estetické hodnoty dielo Emílie Hodasovej bez pochýb obsahuje, presne v duchu citátu veľkého umelca Pabla Picassa: „Umenie zmýva z duší prach každodennosti.“
Na výstave sa zúčastnili zástupcovia ZÚ SR v Moskve a taktiež širšia verejnosť. Atmosféru výstavy spestrila hudba saxofónu v podaní Alexeja Kruglova.