Bratislava 3. októbra 2024 (HSP/ Brussels Signal/ Foto:Screenshot Youtube)
Hospodársky úpadok Európy je “prirodzeným dôsledkom“ jej vlastných rozhodnutí, vyhlásil to vo svojom prejave na ekonomickom fóre v Bruseli Enrico Letta – vysokopostavený eurokrat, referent EÚ pre jednotný trh, bývalý taliansky premiér a predseda Inštitútu Jacquesa Delorsa. Na jeho príhovor upozornila redakcia Brussels Signal
V prejave na konferencii, ktorú 2. októbra zorganizovalo medzinárodné ekonomické fórum Forum Europa, Enrico Letta ukázal prstom na Európsku úniu a zdôraznil, že únia sa “musí zobudiť“, pokiaľ ide o stav jej hospodárstva.
„Nie je to len problém posledných 12 mesiacov,“ povedal. „Je tu jasná, klesajúca trajektória a tento pokles nie je náhodný alebo náhly,“ vytkol.
„Je to prirodzený dôsledok rozhodnutí, ktoré sme prijali alebo neprijali za posledných tridsať rokov,“ uviedol Letta.
Letta, ktorý v apríli napísal kľúčovú “Správu o jednotnom trhu“, pripomenul, že cestoval po celej Európe a hovoril s dlhým zoznamom ľudí, aby prediskutoval možné hospodárske reformy bloku. Dodal, že si všimol “istú únavu“ na strane lídrov, keď hovoril o integrácii v oblasti energetiky, telekomunikácií alebo finančných trhov.
Robíme radosť konkurentom
Podľa jeho slov existuje “problém“ s národnými inštitúciami, ktoré chcú “prevziať kontrolu“ nad týmito sektormi. „Dôvodom, prečo strácame pôdu pod nohami, je, že tieto trhy ponechávame neintegrované – čo robí radosť Wall Street, Číňanom a Indom – a teda všetkým našim konkurentom,“ povedal Letta.
Vo svojom prejave kriticky poznamenal, že 80 % toho, čo krajiny EÚ vynaložili na pomoc Ukrajine, sa použilo na nákup “neeurópskeho vojenského tovaru, na vytvorenie pracovných miest v Michigane, Pensylvánii, Južnej Kórei, Turecku – len nie v Európe“.
Letta uviedol, že pri každej digitálnej transakcii, keď európski spotrebitelia kupujú európsky tovar na európskych trhoch, posielajú poplatky do Ameriky, ktorá dominuje v systéme digitálnych finančných transakcií, pretože na globálnom trhu jednoducho nemá európsku konkurenciu.
„Je veľmi príznačné, že európske úspory opúšťajú Európu a odchádzajú do USA, kde je trh integrovaný. Za tie isté peniaze sa americké spoločnosti vracajú do Európy a kupujú naše európske spoločnosti, za naše peniaze!,“ uviedol.
Nastal čas, keď treba konať
Dodal, že práve teraz prichádza rozhodujúci čas riešiť tieto problémy, pričom poukázal na európske rokovania a začiatok nového volebného obdobia a označil ho za “čas, keď treba konať“.
Vyjadril sa kriticky aj voči predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. „To, čo urobila von der Leyenová, že použila niektoré myšlienky z mojej správy, niektoré myšlienky zo správy Maria Draghiho a vložila ich do svojich harmonogramov pre 26 komisárov… Že ich použila pri svojom júlovom prejave v Štrasburgu a na základe tohto prejavu sa uskutočnilo hlasovanie o vyslovení dôverypráve to podľa Lettu von der Leyenovej vytvorilo “jasný mandát“ (pri hlasovaní o mieste predsedu EK)“,.
Povedal, že je čas zanechať “nacionalistický protekcionizmus“ a rozhodnúť sa pre “otvorenosť na európskej úrovni“ a dokonca odstrániť “veľké chyby“ vo formulácii európskej diskusie.
Napríklad nadnárodné alebo cezhraničné fúzie v rámci EÚ boli podľa neho problematické, pretože v rámci EÚ už neexistujú žiadne hranice.
Výsledky rakúskych volieb, v ktorých zvíťazila pravicová strana FPÖ, boli podľa Letta jedným z mnohých dôkazov, že “Európa sa na celom území ponára do politického chaosu“.
Vyjadril sa aj k nadchádzajúcim prezidentským voľbám v Amerike : „Obávam sa, že druhý Trump nebude ako prvý, bude horší ako prvý, a to z mnohých dôvodov..“
Prečítajte si tiež :