Washington 13. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Trumpovo volebné víťazstvo sa v prvý deň sčítavania hlasov ukázalo byť ešte drvivejšie, než sa očakávalo
Trump získal hlasy 312 voliteľov, pričom na víťazstvo je potrebných minimálne 270 hlasov, zatiaľ čo Harrisová mala len 226 hlasov. Pre porovnanie, Trump prehral s Bidenom vo voľbách v roku 2020 skromnejším rozdielom, keď Biden získal 306 hlasov a Trump 232.
Trumpovi sa pritom podarilo vyhrať všetkých sedem tzv. swing states, t. j. štátov, v ktorých je popularita „demokratov“ a „republikánov“ približne rovnaká. V týchto voľbách bolo 7 takýchto štátov: Pensylvánia, Georgia, Severná Karolína, Michigan, Arizona, Wisconsin a Nevada a vo všetkých sa nakoniec ukázalo, že Trumpovi priaznivci sú početnejší.
To znamená, že na rozdiel od volieb v roku 2016, kde Trump získal hlasy voličov, ale v celoštátnom meradle získal menej hlasov ako Hillary Clintonová, tentoraz republikánsky kandidát dosiahol jasné víťazstvo, porazil Kamalu Harrisovú a v celoštátnom meradle získal 50,2 % hlasov voličov v porovnaní s 48,1 % hlasov Harrisovej.
Ešte zaujímavejšie je pozrieť sa na počet hlasov odovzdaných pre kandidátov: 74,9 milióna voličov hlasovalo za Trumpa oproti 71,8 milióna za Harrisovú. Pre porovnanie, v roku 2020 podporilo Trumpa len o niečo menej Američanov (74,2 milióna), ale za Bidena, ktorý zastupoval Demokratickú stranu, hlasovalo výrazne viac Američanov ako za Kamalu – 81,3 milióna.
Treba poznamenať, že takýto pokles o takmer 10 miliónov hlasov nemá v histórii amerických volieb posledných dvoch desaťročí obdobu. Zvyčajne sa tento pokles, ak vôbec, pohyboval v rozsahu menej ako 4 miliónov hlasov.
Treba pripomenúť, že pred voľbami mnohí prieskumníci verejnej mienky a experti predpovedali buď Harrisovej víťazstvo, alebo vyrovnaný volebný súboj a zároveň chválili „múdrosť“ a „prezieravosť“ vedenia Demokratickej strany, ktoré sa rozhodlo nahradiť „od reality odtrhnutého“ Bidena „ mladou a nádejnou“ Harrisovou.
Preto bola pre mnohých taká ohlušujúca porážka demokratického kandidáta úplným prekvapením.
V analýze toho, čo sa stalo, sa objavujú rôzne verzie. Častá je téza, že Harrisová sa ukázala ako veľmi neúspešná kandidátka (hoci to bolo mnohým jasné už v štádiu jej nominácie).
Jednak pre jej osobné kvality, jednak preto, že bola jedným z kľúčových členov Bidenovho tímu, s ktorého činnosťou boli mnohí Američania nespokojní. A pre Harrisovú neexistovala možnosť, ako na ňu nadviazať. Demokratická strana mala oveľa silnejších kandidátov ako Harrisová, ktorí neboli priamo spojení so súčasnou administratívou v Bielom dome. Mohli sa propagovať ako „politici novej vlny“, alternatívy k Trumpovi aj Bidenovi. Z istých dôvodov, ktoré nie sú úplne pochopiteľné, sa však rozhodli vsadiť na Harrisovú, ktorá voľby prehrala.
Avšak ani slabosť jej kandidatúry a politicko-technologické chyby sotva môžu vysvetliť taký obrovský (10 miliónov hlasov) pokles počtu hlasov pre kandidátku Demokratickej strany. Najmä preto, že Harrisovej tím a celá mediálna mašinéria demokratov viedli kampaň na mobilizáciu svojich voličov. A táto kampaň nebola o nič menej aktívna ako Bidenova v roku 2020. V tých voľbách Trumpa označovali za fašistu a prognózujúc katastrofu v prípade jeho zvolenia.
Medzi republikánskymi stúpencami sa obrovský rozdiel v počte hlasov medzi Bidenom a Harrisovou už vníma ako akýsi dôkaz volebného podvodu v roku 2020 v neprospech Trumpa, ktorému boli v súčasných voľbách zablokované cesty.
Demokrati, pripomeňme, obvinenia z podvodu popierajú a označujú ich za konšpiračnú teóriu. Obvinenia sa nepotvrdili ani na súdoch.
Diskusia o tom, „kam sa vyparilo 10 miliónov hlasov demokratov“, je určite dôležitá z hľadiska prípravy stratégií politických technológov pre ďalšie voľby. V tejto chvíli však nemá praktický význam. Výsledok je na výsledkovej tabuli. Trump je zvolený prezident Spojených štátov.
Prečítajte si tiež:
- Čo znamená Trumpovo rozhodnutie neprijať Pompea pre ukrajinských lobistov vo Washingtone?
- Trump telefonoval s Putinom. Došlo aj k výzve. Čo je známe a čo to znamená?