V Teheráne sa rokovalo o riešení sýrskeho problému, v prvom rade oslobodenie Idlibu z rúk “zelených” proamerických teroristických bánd. V provincii Idlib už útočí sýrske a ruské letectvo na bojovú líniu teroristov, trojica prezidentov riešila ako bude zásah v Idlibe v konečnom dôsledku vyzerať.
Prezidenti Putin, Ruháni a Erdogan sa stretli pred 10 mesiacmi v Soči na podobnom samite. Posudzovali sa rôzne otázky, vrátane turecko-amerických problémov, tlaku USA voči Iránu i možnosti rozširovania vzájomnej spoluprácie. Putin, Ruháni a Erdogan prišli v Teheráne k spoločnému kompromisu.
Dnes Asad kontroluje väčšinu Sýrie, protiasadovské Američanmi podporované bandy sa snažia upevniť svoje postavenie v Idlibe. Niekoľko desiatok tisíc banditov a teroristov však už chápe, že ich dni sú spočítané. Čaká ich alebo smrť v bojoch s Rusmi a Sýrčanmi, alebo odzbrojenie a zapojenie sa do politického dialógu o budúcnosti Sýrie, alebo útek za hranice, podľa amerických predstáv najlepšie do Nemecka, kde by mohli destabilizovať situáciu.
Idlib sa nachádza v sfére životných záujmov Turecka. Rusko a Irán podporujú sýrsku kontrolu nad provinciou, zároveň však akceptujú aj záujmy Turecka. USA a ich poskokovia už stratili reálnu možnosť ovplyvňovať situáciu v Sýrii. Američania síce robia v médiách dojem, že na nich ešte niečo záleží a odmietajú dokonca stiahnuť svojích 2200 vojakov z východu Sýrie, podľa posledných informácii dokonca svoj kontingent na východe Sýrie aj posilňujú. Američania sa chystajú zaútočiť aj na sýrske vojenské jednotky a sýrske vojenské i civilné zariadenia, dôvodom je pripravované klamstvo s Asadovým chemickým útokom na nevinných civilistov v Idlibe.
Americký jednorazový úder na Sýriu však nič nezmení, sýrsky problém sa bude riešiť bez ich účasti. To ako sa situácia vyvinie závisí od Ruska, Iránu a Turecka, nie od USA. Teroristi v Idlibe dostali na žiadosť Turecka ešte jednu možnosť dobrovoľne zložiť zbrane a možnosť začať s rozhovormi, aby dosiahli svoje politické ciele, táto možnosť sa samozrejme netýka proamerických teroristov najhrubšieho zrna z an Nusry, tí sú určení k likvidácii. Rusi a Sýrčania kategoricky odmietli možnosť, aby sa spod pripravovaného úderu dostali teroristi z dôvodu “vymyslenej ochrany civilistov”. Idlib sa dostane pod kontrolu Damasku.
Turecko si neželá tvrdé boje v Idlibe, pretože to by znamenalo zvýšený tok utečencov k tureckým hraniciam. Turci však súhlasia s ruskými, iránskymi a sýrskymi predstavami boja o terorizme. Práve kvôli tureckým požiadavkam súhlasili Rusi a Iránci s dočasným pozastavením ofenzívy a ponechali Turkom voľnú ruku, aby zatlačili na členov zoskupení, ktorí udržujú s Turkami kontakty a tí následne zložili zbrane. Mimo hru sú len an Nusra a ISIS, tieto bandy, na ktorých vzniku podľa ruských expertov pariticipovali ruskí, britskí a izraelskí experti, tieto budú zlikvidované.
Bandy v Idlibe sú tak postavené pred dilemu. Prijať návrh o zložení zbraní, ktorý pre nich vymohli Turci, alebo pokračovať v boji. Tentoraz však už žiadne zelené autobusy do Idlibu premávať nebudú a prebojovať sa na územie kontrolované Turkami pod paľbou ruského letectva, sýrskych vládnych vojsk, Hizballáhu a Iráncov bude naozaj bravúrnym úspechom. Najmä ak aj Turci priložia ruku k dielu a budú likvidovať členov an Nusry a ISIS.
Ďalšie stretnutie lídrov Ruska, Iránu a Turecka sa uskutoční na začiatku nového roku v Moskve. Predpokladá sa, že idlibský problém bude v tom čase už vyriešený a väčšina provincie sa bude nachádzať v rukách vládnych síl. Už dnes mohutnie prúd Sýrčanov, ktorí sa vracajú z exilu do vlasti. Keď sa k stene postavia a zlikvidujú aj poslední členovia an Nusry a ISIS, vráti sa život do mierových koľají aj v Idlibe. Sýrčania už dnes oznámili, ktoré krajiny sa zúčastnia obnovy Sýrie, USA, Británia a Izrael sa v zozname samozrejme nenachádzajú.
Je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že budúci krok sa vojna v Sýrii skončí a vyriešia sa aj otázka 2200 Američanov na východnom brehu Eufratu a v at Tanfe.