Bratislava 1. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Facebook/Jozef Jančovič)
Obraz vesmíru z biblickej a filozofickej perspektívy – je názov vedeckej monografie, ktorá vyšla vo vydavateľstve Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Napísali ju doc. Jozef Jančovič z Katedry biblických vied Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulty UK a Zuzana Zelinová z Filozofickej fakulty UK
Kniha vznikla v rámci projektu APVV-18-0103 Paradigmatické zmeny v nazeraní na vesmír a človeka z filozofickej, teologickej a fyzikálnej perspektívy (2019-2023), na ktorom participuje až päť fakúlt UK v Bratislave (Filozofická, Prírodovedecká, Lekárska a Rímskokatolícka bohoslovecká fakulta a Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK).
„Uvedená monografia skúma paradigmatický zlom od kozmogónie (vznik vesmíru) ku kozmológii (popis vesmíru) prítomnej už v antickej filozofii. V prvej časti monografia analyzuje vybrané biblické texty a štyri základné kozmogonické koncepcie v Písme:
a) stvorenie sveta pomocou Božieho slova (Gn 1,1–2,3), kde je dôraz na Boží zámer a jeho realizáciu
b) stvorenie sveta formovaním (Gn 2,4-25) s dôrazom na Božiu činnosť a jeho úzky vzťah so stvorením
c) stvorenie sveta ako výsledok mýtického zápasu Boha so silami chaosu (Chaoskampf) v poetických tradíciách s dôrazom na Božiu moc a silu proti ničote a chaosu (contra nihilum et congeriam)
d) stvorenie pomocou múdrosti, respektíve Božieho Syna v neskorších tradíciách (Prís 8,22-31; Jn 1,1-3; Kol 1,15; Hebr 1,3) s dôrazom na aspekty múdrosti v stvorení. Druhá filozoficky zameraná časť skúma vnímania konceptu kozmu v antickom Grécku (od ozdoby k svetovej usporiadanosti). V závere autori porovnávajú obe antické perspektívy a ich finalitu,” informoval TK KBS Jozef Jančovič.
„Zapojenie štyroch pedagógov bohosloveckej fakulty UK do tohto interdisciplinárneho projektu dokonale napĺňa výzvu pápeža Františka z roku 2017 v apoštolskej konštitúcii Veritatis gaudium (Radosť z pravdy), v ktorej povzbudil Cirkev „neuzavretú do seba“, aby cirkevné štúdiá na univerzitách a teologických fakultách prehlbovali dialóg s rôznymi vedeckými oblasťami. Spoločné bádanie odborníkov z rôznych oblastí predstavuje kvalifikovanú službu pre Boží ľud a zároveň podporuje poslanie Cirkvi ohlasovať všetkým Kristovu dobrú zvesť v dialógu s rôznymi vednými odbormi, ktoré čoraz hlbšie prenikajú do pravdy a šíria ju v spoločnosti. Pápež vyzýva protagonistov cirkevných štúdií rozpracovať svoju vlastnú úlohu a vyjadriť ju novým, kritickým a realistickým spôsobom,” dodal doc. Jančovič.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v sekcii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.