Utah 16. januára 2017 (HSP/Foto:wikipedia.org)
Nový výskum ukázal, že deti obľubujúce televíznych superhrdinov majú tendenciu skôr napodobňovať ich agresívne správanie a nie ich pozitívne vlastnosti, ako je napríklad ochrana ľudí
Štúdia vykonaná na Brigham Young University v Utahu zistila, že pre deti sa superhrdinovia typu Batman, Spiderman či Superman stali skôr negatívnym vzorom ako pozitívnym. Sú pre nich viac príkladom k agresii a nebadať u nich väčšiu pravdepodobnosť, že takýmto spôsobom sa snažia obraňovať svojich vrstovníkov.
Ročného experimentu sa zúčastnilo 240 predškolákov (polovica chlapcov, polovica dievčat), na ktorých sa v spolupráci s rodičmi skúmalo ich správanie. Štúdia bola zverejnená minulý týždeň v časopise Journal of Abnormal Child Psychology, kde sa v abstrakte spomína aj to, že médiá hovoria o superhrdinoch ako o ochrancoch, no nik však neskúmal, či tak aj naozaj pôsobia.
Rodičia odpovedali na otázky, do akej miery je ich dieťa stotožnené so superhrdinom a nakoľko sa identifikuje s jeho špecifickými znakmi, či ako dlho trávili sledovanie takýchto filmov a relácií. Deti jednotlivo odpovedali na to, prečo a v čom sa im páči správanie superhrdinov.
20 % detí obdivovali nejaký druh násilného správania hovoriac, že “vie sa biť a rozzúriť”. Jedno vyjadrenie dieťaťa bolo: “Vzhľadom na to, že môže všetko rozbiť a zničiť, je mu všetko jedno, pretože je to veľký tyran.” Pre takmer tri štvrtiny detí ich superhrdina priťahuje kvôli tomu, “že je veľký, silný a môže lietať” a že je jednoducho “cool”.
“Mnoho detí v predškolskom veku obľubuje superhrdinov a tiež mnoho rodičov si myslí, že kultúra superhrdinov pomôže deťom v tom, aby chránili ostatných a vystupovali lepšie voči svojim rovesníkom. Ale naša štúdia ukazuje presný opak. Deti vyzdvihujú agresívne témy a nie tie o ochraňovaní,” konštatuje autorka štúdie profesorka Sarah Coyneová.
Je presvedčená, že dejové línie príbehov o superhrdinoch sú často príliš zložité pre deti, aby ich plne pochopili tak, že by namiesto násilia vyzdvihli nakoniec morálne kladné správanie postavy. Výskumníci dodávajú, že samé deti nie sú schopné uvedomovať si správanie takéhoto hrdinu v úplnej celosti a rodičia by sa mali snažiť viesť ich v tejto morálke a podporovať v nich tiež aj iné vzory.
“Zapojte vaše deti do najrôznejších aktivít, pretože superhrdinovia sú len jedny z mnohých, mnohých vecí, ktoré majú rady,” odporúča profesorka Coyneová.