Bratislava 8. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)
Francúzska europoslankyňa Virgínia Joronová požaduje, aby Brusel spustil fond na odškodnenie obetí covidovej vakcíny. Podľa nej už kvôli koronavírusovému očkovaniu zomrelo vyše päťtisíc ľudí. Informáciu priniesli české médiá vrátane Echo24.cz
Keďže Európska únia zariadila nákup vakcína, mala by teda niesť aj zodpovednosť. Podľa Joronovej údajov očkovanie proti covidu si v EÚ vyžiadalo doteraz približne päť tisíc obetí, s nežiaducimi účinkami sa stretol zhruba milión ľudí.
Hlásenia sa týkajú vakcín, ktoré EMA schválila k používaniu: – 435 779 prípadov u vakcíny Pfizer BioNTech, 373 285 prípadov u vakcíny AstraZeneca, 117 243 prípadov u vakcíny Moderna, 27 694 prípadov u vakcíny Janssen.
Európska lieková agentúra zatiaľ ale hovorí, že ide iba o nahlásené podozrenia vedľajších účinkov. Nemusia mať v niektorých prípadoch súvis s očkovaním.
Joronová vo svojom návrhu uznesenia ale žiada EK, aby zriadila fond na odškodnenie obetí vakcín. Teda ľudí s nežiaducimi účinkami, ale aj pozostalých tých, ktorí po očkovaní jednou z vakcín zomreli.
Ako poznamenáva český portál, návrh uznesenia bol zverejnený 23. septembra. Europoslankyňa ešte stále čaká, či bude jej uznesenie schválené a následne predložené Európskej komisii.
Posledné čísla zo Slovenska
Nežiaduce účinky po vakcíne monitorujeme aj na Slovensku, hoci priznanie fatálnych dôsledkov zo strany ŠÚKL je značne poddimenzované, nakoľko časovú súvislosť úrad odmieta a hľadá len príčinnú. A jej potvrdzovanie trvá príliš dlho. Podľa posledný dát (3. 11.) ŠÚKL-u nahlásili ľudia v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 8869 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1088 z nich ako závažné.
Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 600 závažných hlásení, z toho ŠÚKL uznal len tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.
Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 119 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.
Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 321 závažných účinkov, z toho ŠÚKL uznal tiež len tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.
Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 38 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.
Do štvrtka (4. 11.) uznal ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis dokonca vylúčený, hoci šlo o úmrtie v krátkom časovom slede po vakcíne.