Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Insaf Basirov, Pixabay)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) po niekoľkých mesiacoch náročných debát uviedla nové názvy rôznych druhov koronavírusu. Prívlastky ako “britský”, “brazílsky” či “indický” totiž nezodpovedajú požiadavkám politickej korektnosti a uráža krajiny, v ktorých novú mutáciu prvýkrát objavili. Prekážalo to najmä Indii, ktorá sa proti označeniu ako prvá ozvala
“Žiadna krajina by nemala byť stigmatizovaná za odhalenie a nahlásenie variantov koronavírusu,” uviedla Maria Van Kerkhoveová, jedna z úradníčok WHO.
.
V politicky hyperkorektnej reči a bez akéhokoľvek rasistického zafarbenia sa názvy jednotlivých variantov vírusu teraz budú nazývať podľa písmen gréckej abecedy. Úplne prvá mutácie – skôr označovaná ako britská – sa bude nazývať alfa, juhoafrická je beta, brazílska gama a indická bude deltou.
Český jazykovedec Karel Oliva v komentári pre Lidovky.cz uviedol, že považuje túto jazykovú zmenu za pochybnú, pretože je podmienená ideológiou, nie komunikačnou potrebou.
“Myslím si dokonca, že to komunikačným potrebám nielen neslúží, ale v situácii, keď ide o viac či menej vnucovanú zámenu už existujúcich a do istej miery zažitých názvov, to je zrozumiteľnosti a jasnosti komunikácie na chybu,” povedal Oliva.
Podľa jeho názoru nebude racionálne uvažujúci človek pokladať slovné spojenia ako “britský variant” alebo “indický variant” za akokoľvek dehonestujúce pre Britániu či Indiu.
“A ani historicky sa nezdá, že by to takto fungovalo – výraz, španielska chrípka ‘nijako neškodil obrazu Španielska, spojenie, hongkonská chrípka’ neznížilo význam Hongkongu vo finančnom svete,” podotkol Oliva.
Mutácia koronavírusu v ČR
Epidemiologická situácia sa v Česku zlepšuje, ale odborníci upozorňujú, že riziko dnes predstavuje import a šírenie nových mutácií vírusu. Niektoré varianty dokážu odolať protilátkam vytvoreným po nákaze či po očkovaní, najmä po jednej dávke. V ČR sa preto znovu skrátil interval po podaní druhej dávky pri vakcíne Moderna na maximálne 35 dní.
Čo sa týka celkového počtu nových prípadov covidu, tendencia poklesu stále pokračuje. V stredu tak v Česku pribudlo 134, o polovicu menej ako pred týždňom. Na 100 000 obyvateľov pripadá za týždeň menej ako 10 nakazených. Znižujú sa aj počty zomrelých, kým v marci sa pohybovali až okolo dvoch stoviek, v posledných zhruba dvoch týždňoch sú v poriadku jednotiek.
O spomalenie epidémie svedčí aj reprodukčné číslo, ktoré sa takmer týždeň drží pod hodnotou 0,7. Aktuálne hospitalizovaných je 113 ľudí, z toho 14 v ťažkom stave. Hodnota incidencie klesla na 9.