Washington 3. decembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
Zvolený prezident USA Donald Trump opakovane kritizoval hospodársku politiku Číny a nedávno pohrozil, že na všetok tovar z tejto ázijskej veľmoci zavedie dodatočné 10 % clo
Nedávne výkyvy cien zinku odrážajú tlaky na ponuku tohto kritického kovu, ktoré sa pravdepodobne prenesú aj do roku 2025, citovala agentúra Bloomberg analytikov.
Dňa 28. novembra ceny zinku klesli o 2,5 %, aby sa následne odrazili a na Londýnskej burze kovov (LME) skončili takmer o 5 % vyššie. Do 1. decembra však cena opäť klesla a ustálila sa na úrovni 3 089,50 USD za tonu, čo predstavuje pokles o 0,4 %.
Vlna turbulencií na volatilnom trhu so zinkom ponúka ochutnávku potenciálnych následkov hrozby novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa uvaliť dodatočné 10 % clá na všetok tovar z Číny.
Ázijský gigant dominuje svetovému trhu s kovom vzácnych zemín, pričom ročná produkcia zinku dosahuje 4,2 mil. metrických ton.
Ak by došlo k ďalšiemu vyhroteniu obchodného sporu medzi USA a Čínou, pravdepodobne by to ovplyvnilo ponuku aj ceny tohto kľúčového priemyselného kovu, ktorý sa používa najmä na zabezpečenie odolnosti proti korózii v oceli. Okrem toho oxid zinočnatý zohráva kľúčovú úlohu v polovodičovom priemysle, najmä v elektronických zariadeniach.
Nedávny prudký nárast cien bol podporený jedným z najväčších stiahnutí zinku z LME za viac ako desať rokov. Na šanghajskej burze futures zásoby klesli o viac ako 9 000 ton, čo odráža podobný pokles v Londýne, ktorý sa pripisuje objednávkam na stiahnutie z trhu zo strany Trafigura Group, globálneho obchodného giganta.
Podľa prognózy Medzinárodnej študijnej skupiny pre olovo a zinok sa celosvetový dopyt po rafinovanom zinku v roku 2025 zvýši o 1,6 % na 14,04 mil. ton.
Prečítajte si tiež:
- Trump: Nie je šanca, že nová mena BRICS nahradí americký dolár
- Vedúci predstavitelia kryptomenového priemyslu vyzývajú Trumpa, aby vytvoril federálnu bitcoinovú rezervu