Londýn 7. februára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP – Eric Risberg)
Britský zákon o bezpečnosti na internete, ktorý by sa mal v najbližších mesiacoch dostať do parlamentu, má prinútiť internetové platformy, aby potláčali nezákonný obsah a chránili používateľov pred nástrahami internetu
Britská ministerka kultúry Nadine Dorriesová varovala, že výkonný riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg by sa mohol ocitnúť vo väzení, ak spoločnosť, ktorá teraz nesie názov Meta, nebude dodržiavať nové zákony o bezpečnosti na internete.
Dorriesová to spomenula v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Times Radio, keď sa jej opýtali, či by vrcholoví manažéri, ako je Zuckerberg, mohli skončiť vo väzení, ak by podľa nového zákona predloženého do parlamentu nedokázali ochrániť používateľov pred hrozbami na internete.
“Samozrejme,” odpovedala ministerka na otázku.
.
Andy Burrows, vedúci charitatívnej organizácie na ochranu detí National Society for the Prevention of Cruelty to Children, však nebol optimistický, pokiaľ ide o Dorriesovej vyjadrenie.
Podľa jeho názoru v súčasnej verzii zákona nebudú šéfovia technologických firiem osobne zodpovední za škodlivé účinky svojich algoritmov a mohli by byť stíhaní len za neposkytnutie informácií regulačnému orgánu.
Burrows: zákon musí byť dostatočne premyslený
Burrows si myslí, že kým sa zákon o internetovej bezpečnosti dostatočne nesprísni, trestné sankcie budú znamenať štekanie, ale nie hryzenie.
Tvrdí, že deti potrebujú dobre premyslený zákon, ktorý si vezme niečo z iných odvetví, ak má zákon skutočne zodpovedať rétorike a zabrániť násiliu, ktorému sa dá predísť.
Tieto vyjadrenia odzneli len niekoľko dní po tom, ako vláda sprísnila zákon a doplnila ho o niekoľko nových trestných činov, za ktoré by mohli byť vysokopostavení riadiaci pracovníci internetových platforiem uväznení.
Medzi prioritné trestné činy v súčasnosti patrí posielanie intímnych fotografií z pomsty, trestné činy z nenávisti, podvod, predaj drog alebo zbraní, podpora alebo napomáhanie samovražde a sexuálne zneužívanie.
Pokiaľ ide o novo pridané trestné činy, ide napríklad o správy obsahujúce hrozby, správy spôsobujúce psychickú ujmu alebo emocionálne utrpenie, ako aj nepravdivé informácie s úmyslom spôsobiť úmyselnú škodu.
Dorriesová zdôraznila, že ministri zohľadnili pripomienky poslancov a tiež charitatívnych organizácií, ktoré chceli, aby bol zákon prísnejší. Dodala, že vláda môže nasmerovať plnú silu zákona proti tým, ktorí používajú internet ako zbraň na ničenie životov iných ľudí.
Treba spomenúť, že právne predpisy o bezpečnosti na internete, ktoré by zaväzovali chrániť používateľov pred škodlivým obsahom, sa stali horúcou témou po vražde konzervatívneho poslanca Davida Amessa v roku 2021. Podozrivý z vraždy Ali Harbi Ali bol tiež obvinený z plánovania teroristických útokov. Na pozadí týchto udalostí niektorí poukazujú na neschopnosť sociálnych sietí bojovať proti extrémizmu a vyzývajú na prísnejšie sankcie.