Bratislava 16. novembra 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR)
Poslanci Národnej rady SR veľkou väčšinou odobrili vládny návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky v súvislosti s ich pôsobením v NATO Force Integration Unit (NFIU). Zo 126 prítomných hlasovalo 115 za, iba traja proti (Štefan Kuffa, Helena Mezenská a Igor Hraško), šesť sa zdržalo hlasovania a dvaja nehlasovali.
Na základe súhlasu Národnej rady budú od budúceho roka v rámci styčného integračného tímu NATO Force Integration Units – NFIU pôsobiť v objekte kasární v bratislavských Vajnoroch vojenskí plánovači z NATO.
Čo si o tom myslia politici a osobnosti:
Štefan Kuffa, poslanec NR SR za OĽaNO, hlasoval proti umiestnení základne: Neviem či som mohol ako poslanec Národnej Rady Slovenskej republiky zaujať ešte jasnejší postoj voči vojenskej základni NATO, ako ten, že som tento týždeň hlasoval priamo v pléne Národnej Rady proti jej umiestneniu v našej krajine, aj keď suverénnou ústavnou väčšinou mojich kolegov som bol v Národnej Rade prehlasovaný. Zo skúsenosti však viem že, Odvaha, Pravda a Spravodlivosť, zákonite nie je na strane väčšiny, preto pevne stojím za odmietavým postojom.
Branislav Škripek europoslanec: “Vytvorenie tímu pre integráciu síl NATO/NATO Force Integration Unit (ďalej len NFIU“) vyplýva z uzatvorených medzinárodných zmlúv a rokovaní ministrov členských štátov NATO, ktoré sa konalo vo februári 2015 v Bruseli aj za účasti nášho ministra Martina Glváča.
Podobná jednotka bude pôsobiť aj v Maďarsku. Na našom území by tak malo pôsobiť 20 príslušníkov ozbrojených síl členských štátov NATO.
Spoločne s našimi vojakmi absolvujú niekoľko cvičení.
Určite je potrebné, aby naša vláda informovala dostatočne verejnosť, aby nevznikali zbytočné dohody a konšpirácie.”
Sergej Chelemendik bývalý poslanec NR SR, spisovateľ: Znamená to len toľko, že slovenský parlament schváli akékoľvek rozhodnutie NATO. Proti hlasovali iba traja poslanci, ktorí nemajú šance byť v budúcom parlamente. Hlasovanie bolo svojím spôsobom historické, niekto si možno ešte pamätá vyhlásenia o tom, že prítomnosť cudzích vojsk je možná iba na základe referenda. Samotná prítomnosť 20 vojakov NATO vo Vajnoroch neznamená nijakú hrozbu pre Slovensko. Ak ale vyvstane otázka o rozmiestnení na Slovensku rakiet namierených na Rusko, slovenský parlament to opäť schváli a zmení Slovensko na terč pre odvetný alebo preventívny úder. A rozhovory o tom, ako Slováci majú Rusko radi a ako sa musia Slovania zjednotiť, ruské rakety nebudú počuť a nepochopia. Nedá sa mať rád Rusko a pomáhať nepriateľom ho zničiť. Bude treba si vybrať.
Eduard Chmelár predseda hnutia SEN: Po štvrťstoročí od odchodu posledného sovietskeho vojaka sme si sem nepoučení vlastnými dejinami pozvali ďalších cudzích vojakov. Keď na jeseň 1968 československý parlament schválil “dočasný pobyt sovietskych vojakov na území ČSSR”, proti sa postavili len štyria statoční poslanci Národného zhromaždenia. Dnes sa ich nenašlo ani toľko. Svedomie slovenských poslancov je ako lacná prostitútka stojaca na kraji diaľnice. Práve títo lokaji militarizmu sú dnes mentálnymi dedičmi normalizácie. Raz sa budú naše deti a vnuci učiť o tomto dni ako o dni hanby.
Helena Mezenska poslankyňa za Oľano, hlasovala proti: Mrzí ma, že postoje odmietajúce budovanie vojenských základní nie sú v parlamente samozrejmosťou. Na SR nepatria žiadne vojská. Ani logistické, a ani veliteľské centrá, naša krajina je tým zbytočne ohrozovaná.
Na Zemi sme preto, aby sme spokojne a šťastne žili, nie preto, aby sme medzi sebou bojovali.
Máme si pomáhať a spolupracovať, nie bojovať.
A odo mňa nech nik ako od ženy, političky nechce, aby som odobrovala akékoľvek vojenské snahy a zámery ohrozujúce životy ľudí.
Kto iný, ak nie ŽENY, DARKYNE ŽIVOTA, ho majú povinnosť aj chrániť???
Marián Kotleba predseda BBSK, predseda strany ĽSNS: ĽS naše Slovensko považuje hlasovanie poslancov NR SR za vytvorenie základne NATO v Bratislave za vlastizradu. Nebolo to tak dávno, kedy Slovensko opustili posledné okupačné vojská Varšavskej zmluvy a poslanci Národnej rady dnes pozývajú na Slovensko okupantov nových, tentokrát amerických. Vytvorenie tejto základne zaradí Slovensko medzi prisluhovačov svetovládnej politiky USA.
Jalal Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska: “KSS vníma tento akt ako zradu národných záujmov SR a bezpečnostných istôt jej občanov. Žiaľ, je to prejav dvojtvárnosti súčasnej vládnej garnitúry. Niet pochýb o tom, že aj vojenské základne uvedeného typu sú zbytočnou provokáciou Ruskej federácie. Zvyšujú napätie a destabilizujú situáciu v stredoeurópskom regióne. Nejde o nič iné, ako o realizovanie zámerov arogantnej a agresívnej politiky USA, ktorá sleduje iba napĺňanie vlastných ekonomických a mocenských záujmov. Americkým kapitálom ovládaná Európska únia je poslušným vykonávateľom ich vôle. Je poľutovaniahodné, že väčšina poslancov NR SR, hlasovala za. Nepochopili, že aj nevedomá zrada je iba zradou. Zrada nie je názorový prejav. Nevzťahuje sa na ňu ani sloboda slova.
Očakával som, že sa bude viac poslancov NR správať ako hrdí vlastenci. Bohužiaľ, zmýlil som sa. Mnohí z nich hlasovali za návrh vlády kvôli “zodpovednosti” voči svojim politickým stranám, ale nepochopili, že zo zodpovednosti sa nekolaboruje.”
Roman Michelko, politológ: Vychádza z logiky správania sa súčasnej vlády. Na jednej strane je relatívne nezávislá rétorika kritizujúca prešľapy NATO (Irak , Sýria , Líbya), na druhej strane ústretovosť napríklad pri nákupe vojenskej techniky (americké vrtuľníky Black Hawk). Vytvorenie veliteľstva síl je tiež podobný „kompromis“. Na rozdiel od Kisku má Fico dosť súdnosti, aby sa nesnažil o zriadenie regulárnej vojnovej základne. Nehovoriac o ďalších megaextrémoch napríklad poslanca Osuského, ktorý organizoval autobusy na vítanie konvoja NATO, to už je aj na servilné slovenské pomery ťažká patológia.
Čo sa týka hlasovania v parlamente až na pár výnimiek (takmer všetko sú to však vplyvom nevýznamní a v politike končiaci poslanci ) parlament hlasoval unisono. Z toho vyplýva, že ani prípadná výmena garnitúr by na tomto postoji nič nezmenila. Naopak, je veľká pravdepodobnosť, že by to bolo ešte podstatne horšie.
Ľuboš Blaha – poslanec NR SR Smer, na hlasovaní bol neprítomný: Neodpovedal.
Andrej Danko, predseda SNS: Pre SNS je neprijateľná dlhodobá prítomnosť akýchkoľvek cudzích vojsk na našom území v akejkoľvek forme, okrem krátkodobých vojenských cvičení. Ministerstvo obrany tvrdí, že žiadnu základňu vo Vajnoroch neplánuje, že v prípade styčného integračného tímu Severoatlantickej aliancie (NATO Force Integration Units – NFIU) ide ,,len o skupinu plánovačov”. Podľa SNS tak však veľmi málo reaguje na obavy obyvateľov, že môže ísť len o prvý krok k prítomnosti väčšieho počtu cudzích vojakov u nás. SNS preto vyzýva vládu, aby so všetkou zodpovednosťou verejnosť buď informovala o procese, ktorý podľa všetkého je už nezvratný.