Vyjadrenia politikov k schváleniu základne NATO na území Slovenska. Len traja statoční poslanci sa postavili proti

❚❚

Bratislava 16. novembra 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR)

 

Poslanci Národnej rady SR veľkou väčšinou odobrili vládny návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky v súvislosti s ich pôsobením v NATO Force Integration Unit (NFIU). Zo 126 prítomných hlasovalo 115 za, iba traja proti (Štefan Kuffa, Helena Mezenská a Igor Hraško), šesť sa zdržalo hlasovania a dvaja nehlasovali.

Na základe súhlasu Národnej rady budú od budúceho roka v rámci styčného integračného tímu NATO Force Integration Units – NFIU pôsobiť v objekte kasární v bratislavských Vajnoroch vojenskí plánovači z NATO.

.

Čo si o tom myslia politici a osobnosti:

 

.
Na snímke poslanec NR SR Štefan Kuffa – OĽaNO. Foto: Štefan Puškáš
Na snímke poslanec NR SR Štefan Kuffa – OĽaNO. Foto: Štefan Puškáš

Štefan Kuffa, poslanec NR SR za OĽaNO, hlasoval proti umiestnení základne: Neviem či som mohol ako poslanec Národnej Rady Slovenskej republiky zaujať ešte jasnejší postoj voči vojenskej základni NATO, ako ten, že som tento týždeň hlasoval priamo v pléne Národnej Rady proti jej umiestneniu v našej krajine, aj keď suverénnou ústavnou väčšinou mojich kolegov som bol v Národnej Rade prehlasovaný. Zo skúsenosti však viem že, Odvaha, Pravda a Spravodlivosť, zákonite nie je na strane väčšiny, preto pevne stojím za odmietavým postojom.

 

 

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek.  Foto: Štefan Puškáš
Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek. Foto: Štefan Puškáš

 

Branislav Škripek ­ europoslanec: “Vytvorenie tímu pre integráciu síl NATO/NATO Force Integration Unit (ďalej len NFIU“) vyplýva z uzatvorených medzinárodných zmlúv a rokovaní ministrov členských štátov NATO, ktoré sa konalo vo februári 2015 v Bruseli aj za účasti nášho ministra Martina Glváča.

.

Podobná jednotka bude pôsobiť aj v Maďarsku. Na našom území by tak malo pôsobiť 20 príslušníkov ozbrojených síl členských štátov NATO.

Spoločne s našimi vojakmi absolvujú niekoľko cvičení.

Určite je potrebné, aby naša vláda informovala dostatočne verejnosť, aby nevznikali zbytočné dohody a konšpirácie.”

 

Na snímke Sergej Chelemendik. Foto:  Chelemendik
Na snímke Sergej Chelemendik. Foto: Chelemendik

Sergej Chelemendik bývalý poslanec NR SR, spisovateľ: Znamená to len toľko, že slovenský parlament schváli akékoľvek rozhodnutie NATO. Proti hlasovali iba traja poslanci, ktorí nemajú šance byť v budúcom parlamente. Hlasovanie bolo svojím spôsobom historické, niekto si možno ešte pamätá vyhlásenia o tom, že prítomnosť cudzích vojsk je možná iba na základe referenda. Samotná prítomnosť 20 vojakov NATO vo Vajnoroch neznamená nijakú hrozbu pre Slovensko. Ak ale vyvstane otázka o rozmiestnení na Slovensku rakiet namierených na Rusko, slovenský parlament to opäť schváli a zmení Slovensko na terč pre odvetný alebo preventívny úder. A rozhovory o tom, ako Slováci majú Rusko radi a ako sa musia Slovania zjednotiť, ruské rakety nebudú počuť a nepochopia. Nedá sa mať rád Rusko a pomáhať nepriateľom ho zničiť. Bude treba si vybrať.

.

 

Na snímke Eduard Chmelár. Foto: Jakub Kotian
Na snímke Eduard Chmelár. Foto: Jakub Kotian

Eduard Chmelár ­ predseda hnutia SEN:  Po štvrťstoročí od odchodu posledného sovietskeho vojaka sme si sem nepoučení vlastnými dejinami pozvali ďalších cudzích vojakov. Keď na jeseň 1968 československý parlament schválil “dočasný pobyt sovietskych vojakov na území ČSSR”, proti sa postavili len štyria statoční poslanci Národného zhromaždenia. Dnes sa ich nenašlo ani toľko. Svedomie slovenských poslancov je ako lacná prostitútka stojaca na kraji diaľnice. Práve títo lokaji militarizmu sú dnes mentálnymi dedičmi normalizácie. Raz sa budú naše deti a vnuci učiť o tomto dni ako o dni hanby.

 

Na snímke opozičná poslankyňa Helena Mezenská (OĽaNO). Foto: Oliver Ondráš
Na snímke opozičná poslankyňa Helena Mezenská (OĽaNO). Foto: Oliver Ondráš

Helena Mezenska poslankyňa za Oľano, hlasovala proti: Mrzí ma, že postoje odmietajúce budovanie vojenských základní nie sú v parlamente samozrejmosťou. Na SR nepatria žiadne vojská. Ani logistické, a ani veliteľské centrá, naša krajina je tým zbytočne ohrozovaná.

Na Zemi sme preto, aby sme spokojne a šťastne žili, nie preto, aby sme medzi sebou bojovali.

Máme si pomáhať a spolupracovať, nie bojovať.

A odo mňa nech nik ako od ženy, političky nechce, aby som odobrovala akékoľvek vojenské snahy a zámery ohrozujúce životy ľudí.

Kto iný, ak nie ŽENY, DARKYNE ŽIVOTA, ho majú povinnosť aj chrániť???

 

Na snímke predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba. Foto: Branislav Račko
Na snímke predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba. Foto: Branislav Račko

Marián Kotleba predseda BBSK, predseda strany ĽSNS:  ĽS naše Slovensko považuje hlasovanie poslancov NR SR za vytvorenie základne NATO v Bratislave za vlastizradu. Nebolo to tak dávno, kedy Slovensko opustili posledné okupačné vojská Varšavskej zmluvy a poslanci Národnej rady dnes pozývajú na Slovensko okupantov nových, tentokrát amerických. Vytvorenie tejto základne zaradí Slovensko medzi prisluhovačov svetovládnej politiky USA.

.

 

Na snímke Jalal Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska. Foto: HSP
Na snímke Jalal Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska. Foto: Michaela Kolimárová

Jalal Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska: “KSS vníma tento akt ako zradu národných záujmov SR a bezpečnostných istôt jej občanov. Žiaľ, je to prejav dvojtvárnosti súčasnej vládnej garnitúry. Niet pochýb o tom, že aj vojenské základne uvedeného typu sú zbytočnou provokáciou Ruskej federácie. Zvyšujú napätie a destabilizujú situáciu v stredoeurópskom regióne. Nejde o nič iné, ako o realizovanie zámerov arogantnej a agresívnej politiky USA, ktorá sleduje iba napĺňanie vlastných ekonomických a mocenských záujmov. Americkým kapitálom ovládaná Európska únia je poslušným vykonávateľom ich vôle. Je poľutovaniahodné, že väčšina poslancov NR SR, hlasovala za. Nepochopili, že aj nevedomá zrada je iba zradou. Zrada nie je názorový prejav. Nevzťahuje sa na ňu ani sloboda slova.

Očakával som, že sa bude viac poslancov NR správať ako hrdí vlastenci. Bohužiaľ, zmýlil som sa. Mnohí z nich hlasovali za návrh vlády kvôli “zodpovednosti” voči svojim politickým stranám, ale nepochopili, že zo zodpovednosti sa nekolaboruje.”

 

Na snímke politológ Roman Michelko. Foto: HSP
Na snímke politológ Roman Michelko. Foto: HSP

Roman Michelko, politológ: Vychádza z logiky správania sa súčasnej vlády. Na jednej strane je relatívne nezávislá rétorika kritizujúca prešľapy NATO (Irak , Sýria , Líbya), na druhej strane ústretovosť napríklad pri nákupe vojenskej techniky (americké vrtuľníky Black Hawk). Vytvorenie veliteľstva síl je tiež podobný „kompromis“. Na rozdiel od Kisku má Fico dosť súdnosti, aby sa nesnažil o zriadenie regulárnej vojnovej základne. Nehovoriac o ďalších megaextrémoch ­ napríklad poslanca Osuského, ktorý organizoval autobusy na vítanie konvoja NATO, to už je aj na servilné slovenské pomery ťažká patológia.

.

Čo sa týka hlasovania v parlamente až na pár výnimiek (takmer všetko sú to však vplyvom nevýznamní a v politike končiaci poslanci ) parlament hlasoval unisono. Z toho vyplýva, že ani prípadná výmena garnitúr by na tomto postoji nič nezmenila. Naopak, je veľká pravdepodobnosť, že by to bolo ešte podstatne horšie.

 

Na snímke poslanec Smeru-SD a šéf európskeho výboru Ľuboš Blaha. Foto: TASR
Na snímke poslanec Smeru-SD a šéf európskeho výboru Ľuboš Blaha. Foto: TASR

Ľuboš Blaha – poslanec NR SR Smer, na hlasovaní bol neprítomný:  Neodpovedal.

 

Na snímke Andrej Danko. Foto: Branislav Račko
Na snímke Andrej Danko. Foto: Branislav Račko

Andrej Danko, predseda SNS: Pre SNS je neprijateľná dlhodobá prítomnosť akýchkoľvek cudzích vojsk na našom území v akejkoľvek forme, okrem krátkodobých vojenských cvičení. Ministerstvo obrany tvrdí, že žiadnu základňu vo Vajnoroch neplánuje, že v prípade styčného integračného tímu Severoatlantickej aliancie (NATO Force Integration Units – NFIU) ide ,,len o skupinu plánovačov”. Podľa SNS tak však veľmi málo reaguje na obavy obyvateľov, že môže ísť len o prvý krok k prítomnosti väčšieho počtu cudzích vojakov u nás. SNS preto vyzýva vládu, aby so všetkou zodpovednosťou verejnosť buď informovala o procese, ktorý podľa všetkého je už nezvratný.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali