Bratislava 4. decembra 2024 (HSP/Foto:Wikimedia)
Slávny „bojovník“ za demokraciu a právny štát, hlavne pokiaľ išlo o Slovenskú republiku, si možno posedí v chládku. Bývalého eurokomisára Didiera Reyndersa totiž podozrievajú z prania špinavých peňazí…
Ide o muža donedávna zodpovedného za sekciu spravodlivosti v EÚ. Človek by sa nazdával, že sám bude dodržiavať zákon. No predstavte si, polícia ho z úzadia už dávnejšie vyšetrovala, až kým teraz, po skončení jeho funkčného obdobia – a teda strate imunity, aj zasiahla. Boli vykonané razie v jeho nehnuteľnostiach, pretože Reynders je podozrivý z podvodného konania v súvislosti s Národnou lotériou, informuje portál Euronews. Tú mal ešte ako minister financií Belgicka niekoľko rokov na starosti, a práve v tomto období mal vykupovať žreby a zisky prevádzať na svoj účet.
Takú zápletku aj s rozuzlením nevymyslíš…
Dotyčný bol pritom vyšetrovaný už v roku 2019, vtedy sa mu však podarilo preukázať nevinu, a obžaloba padla. Bude na druhý pokus úspešnejšia?
Paradoxom Reyndersovho konania sú jeho „počestné“ výzvy Slovenskej republike z nedávnej minulosti. Ešte vo februári tohto roka poslal oficiálny list ministrovi Suskovi, kde sa vyjadruje proti zrýchlenému legislatívnemu konaniu vo veci novelizácie trestného zákona. Európska komisia nám mohla z jeho iniciatívy udeliť pokutu, alebo v krajnom prípade dokonca zastaviť eurofondy!
Našťastie, Reynders neuspel. Ale progresívci mohli byť šťastní, lebo dostali argument, ktorým mohli pred sebou mávať proti vláde: Dostali sme vážny list od komisára pre spravodlivosť, bububu!
A výsledok? Planý poplach.
Vlastnými slovami to vystihla Monika Beňová: “Tak ja len teda pre info, že tento arogantný muž bol obľúbencom PS, DenníkaN a Aktualít. Vždy si vedeli vybrať…”
Akú má hodnotu výzva od falošného moralizátora, ktorý mal podľa podozrení sám sebe nekalými prostriedkami nahonobiť financie?
Metódou Reyndersa bolo pritom otvorené vyhrážanie. Európska komisia by vraj bola zasiahla proti Slovensku akoukoľvek metódou v prípade, že kroky Ficovej vlády by porušili pravidlá EÚ v oblasti právneho štátu. „Znepokojilo“ ho totiž vtedajšie rušenie špeciálnej prokuratúry a niektoré ďalšie zmeny v justícii. Zaujímavé, že počas pandemického obdobia až taký „znepokojený“ nebol.
Vlani koncom roka bola v Štrasburgu dokonca špeciálne kvôli nám otvorená debata na túto tému.Naša opozícia taký krok vrelo uvítala…
Medzitým Brusel pod Reyndersovou taktovkou vypracoval správu o stave právneho štátu u nás. S tým, že odignorovali časť správ našej Súdnej rady o zmene trestných kódexov či k paragrafu 363. A tak neúplná správa nereflektovala skutočný skutkový stav. Upozornila na to predsedníčka Súdnej rady Marcela Kosová. A plánované júlové stretnutie členov Súdnej rady s predstaviteľmi Európskej komisie zrušili.
Potom sme predstaviteľov pozvali v septembri, avšak EK niekoľko dní zavádzala verejnosť, že písomné pozvanie nedostala. Predsedníčka Súdnej rady uviedla, že „Európska komisia za výdatnej pomoci Denníka N a bývalého predsedu súdnej rady Jána Mazáka mystifikovala verejnosť o pozvaní eurokomisára pre spravodlivosť. Vytvárala negatívny obraz o súdnej rade napriek tomu, že som jasne preukázala, že oficiálne pozvanie bolo zaslané emailom na dve emailové adresy Európskej komisie.“ Doložiť vie aj záznam o poštovom pohybe pozvania.
Toľko k Reyndersovej objektivite, nezaujatosti a ústretovosti…
Potom je na mieste otázka, že ako môže verejnosť dôverovať orgánom EÚ, keď v takej „obyčajnej“ veci, akou je vzájomná komunikácia so štátnymi orgánmi, nedokážu postupovať jasne, zreteľne a predovšetkým – korektne.
Ale ako vidieť, niektorým našim novinárom – aj opozícii, ktorá si rada chodí do Bruselu poplakať -taký postup plne vyhovuje.
Ako povedal Robert Fico: Progresívne Slovensko jednoducho chce, aby EÚ potrestala Slovensko. Nuž a v boji proti vláde je akýkoľvek prostriedok dobrý. Hlavne, aby sa mali do čoho „obuť“.Akosi im to však poslednou dobou nevychádza…
Jediné, čo im ide, je falošné moralizovanie.
Prečítajte si tiež: