Bratislava 5. septembra 2023 (HSP/Foto: Facebook)
Čím viac sa blížia voľby, tým viac sa stupňuje závažnosť tém a udalostí, ktoré sa ocitajú na titulkách denníkov. Akoby bola snaha zahltiť voliča, občana udalosťami a témami tak, aby nemal čas premýšľať nad ponukami politických strán a skôr sa nechal ovplyvňovať ich reakciami na aktuálne dianie. Vyzerá to celkom tak, že vlna migrantov a spor okolo jej riešenia je súčasťou nejakého plánu
Kto sa ešte nevyjadril k téme migrantov, zaspal dobu. V ponuke sú zvyčajne dve extrémne riešenia: 1. Riešenie netreba, problém neexistuje. Zdôvodňuje sa alibistickými prepolitizovanými rečami policajného prezidenta. V podstate za všetko môže Smer. 2. Zavrime hranice a kašlime na všetko a každého, kto bude protestovať. Za všetko môže Hamran, Mikulec alebo niekto taký.
Výhovorky na Smer sú už idiotsky trápne. Ak Smer v niečom pochybil, bolo dostatok času napraviť to. Nemysliteľné pri metódach práce vlád posledného volebného obdobia. Pri každom probléme čakali, kým vred praskne sám od seba, alebo konali päť minút po dvanástej. Juraj Draxler však upozorňuje, akú v súčasnej kríze (Koľko ich už bolo?!?) hrá úlohu slovenská polícia: “Je úplne bizarné, že na problém museli verejne videom upozorniť až predstavitelia strany Smer. Dovtedy sa akoby rátalo s tým, že sa problém vyrieši tak nejako sám. Pripomína to situácie z minulého roka. Vtedy nám Česko a Rakúsko načas zaviedli hraničné kontroly (Rakúšania relatívne zhovievavé, na českej hranici to bolo tvrdšie). Pretože Slovensko prakticky vôbec nekontrolovalo priechod migrantov.” Áno, čakalo sa, kým vred praskne, pasivita našich bezpečnostných orgánov bola zdôvodnená európskou legislatívou.
“V lete potom polícia zlyhávala aj v inej oblasti pohybu,” pripomína Draxler. “Európou sa valila masa kamiónov, ktoré sa zhromaždili na tureckej hranici, keď sa Bulhari z vnútropolitických dôvodov naťahovali, ktorá agentúra bude robiť vstupné kontroly tovaru. Na niektorých miestach potom polícia kamióny zastavovala pred mestami a púšťala ich postupne, aby tam nerobili zápchy. Nie naša, masa kamiónov v špičke pravidelne zablokovala priechod cez Bratislavu.” Ďalší vred, pri ktorom sa štátna moc tvárila, že neexistuje a čakala, kým sám praskne.
A kde sú dôvody, že bezpečnostné zložky tak zlyhávajú? Hamran dnes u Závodského tvrdil, že nie je dôvod zasiahnuť, zatiaľ nebol hlásený na území SR ani jeden jediný priestupok zo strany migrantov. Celé Slovensko však mohlo počuť starostov dvoch malých obcí, že narušujú súkromie, kradnú úrodu zo záhradiek, okupujú verejné priestory, nemajú problém založiť si v priestoroch amfiteátra oheň, pokúšajú sa dostať do uzamknutých šatní na ihriskách, preskakujú starým babkám ploty, aby si pooberali úrodu. Policajného prezidenta, ktorý má takýto pohľad na vec, nie že netreba brať vážne, možno ho pokladať za sabotéra. Aj polícia má povinnosť zákroku ex offo.
Takže k tým dôvodom. Draxler to vidí takto: “Vedenie polície a ministerstva vnútra je posadnuté hlavne “bojom s mafiou” a inými politickými vecami. To, že sa na juhu Slovenska skoncentrovali utečenci, riešili primitívnym uzavretím stoviek ľudí do výrobnej haly. A strážia ich dve policajné autá. Samozrejme, že hranica sa nedá len tak dokonale uzavrieť. Samozrejme, že tie toky sú po rokoch tento rok opäť mimoriadne rozsiahle (a v dohľadnej dobe to nebude lepšie). Ale dalo sa to zvládať oveľa, oveľa efektívnejšie. Za to, že z migrantov je teraz predvolebná téma, môže v prvom rade vedenie ministerstva vnútra a polície.” S Draxlerom možno súhlasiť a ešte by sa dalo zopár argumentov k tým jeho prifariť. Lenže v súčasnosti je celkom fuk, kto za to môže. Mlátenie prázdnej slamy zodpovednými len predlžuje dobu, počas ktorej sa množstvo občanov SR vo svojej obci, vo svojom obydlí necíti bezpečne. A to si niekto musí odskákať! Pretože v súčasnosti si štát neplní jednu zo základných úloh.