Bratislava 30. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Facebook/Polícia SR – Nitriansky kraj)
Výhody pre zaočkovaných budú zakotvené v zákone. Zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 budú mať viac slobody napríklad pri vstupe a vjazde do prevádzok, keďže riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto osobách nízke. Umožniť to má novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament návrhom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní
„Jasná a bezrozporná možnosť zohľadnenia dobrovoľného zaočkovania sa proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení, tzn. pri povoľovaní využívania istých služieb týmto obyvateľstvom (oproti neočkovaným) skrz protipandemické opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR aj počas pandémie, musí byť upravená primárne zákonom,“ vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva v materiáli.
.
Novela má zabezpečiť možnosť využitia tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPass) v rámci vnútroštátnych spoločenských a právnych vzťahov v súlade s ústavou. Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť reflektovať GreenPassy, resp. zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení.
Podľa rezortu zdravotníctva je nevyhnutné prijať v čo najkratšom čase dostupné a primerané opatrenia, ktoré zvyšujú motiváciu ľudí podstúpiť dobrovoľné očkovanie a umožnia tak sekundárne chrániť životy a zdravie obyvateľov. Dôležité je to podľa ministerstva vzhľadom na nízke percento zaočkovaných obyvateľov a matematickej a epidemiologickej istoty importu nákazlivejšieho delta variantu ochorenia COVID-19 na naše územie.
Vláda odobrila COVID automat – hranica, ktorý určí pravidlá kontrol na hraniciach
Vláda na svojom dnešnom rokovaní odobrila COVID automat – hranica. Cieľom materiálu je nastaviť pravidlá výkonu kontrol protiepidemických povinností na vonkajších a vnútorných hraniciach SR zo strany policajného zboru. V predkladacej správe sa uvádza, že vnútorné hranice po vstupe SR do schengenského priestoru v roku 2007 možno prekračovať bez toho, aby sa vykonávali kontroly osôb, a preto sú z pohľadu boja proti pandémii COVID-19 najzraniteľnejšie.
Pravidlá týkajúce sa kontrol na vnútorných hraniciach sú rozdelené do troch základných stupňov, od ktorých sa odvíja ich intenzita. V prvom stupni sa bude vykonávať monitoring a náhodná kontrola osôb na vstupe a v blízkosti hraníc. Kontrolu bude zabezpečovať policajný zbor.
V druhom stupni sa zavedie intenzívna kontrola a bude sa kontrolovať väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava. Kontroly bude vykonávať policajný zbor s podporou Ozbrojených síl SR (OS SR). Do druhého stupňa patrí aj uzavretie niektorých malých menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc.
Intenzívna kontrola, teda kontrola každej osoby vstupujúcej na územie SR, bude platiť pre tretí stupeň. Kontrola bude prebiehať 24 hodín, sedem dní v týždni. Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava. Aj pre tretí stupeň bude platiť uzavretie menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc.
„Nariadenie vlády SR určuje hraničné priechody, ktoré je možno využiť na prekračovanie vnútorných hraníc. Prekračovanie na iných miestach nie je možné,” píše sa v COVID automate – hranica.
.
Od pondelka 5. júla bude podľa schváleného uznesenia platiť druhý stupeň kontroly hraníc. Návrh na určenie príslušného stupňa Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach SR bude vláde predkladať minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).